Cena elektrike je še do konca leta omejena, a po principu 90-10. Torej 90 odstotkov je še vedno regulirana cena, 10 odstotkov porabljene elektrike pa plačujemo po tržni ceni, za katero so dobavitelji določili ceno, kot ocenjujejo na ministrstvu, na približno 150 evrov za megavatno uro. Na vladi ocenjujejo, da se ta ukrep na računu občuti kot približno dveodstotna podražitev, če elektrika ne bi bila regulirana, bi bilo še več.

Glavna razlika med položnicami letošnega januarja in lanskega je DDV, ki je bil lani znižan na 9,5, zdaj pa znova znaša 22 odstotkov. To pa pomeni 12,5 odstotka razlike na položnici. Se pa je januarja podražila tudi omrežnina. Razlog za nekoliko višje položnice je tudi dejstvo, da je bila januarja večja poraba elektrike.
Kako bi pa lahko znesek na računih znižali sami? Z navadami. Tisti, ki imajo dvotarifne števce, naj prilagodijo rabo elektrike med vikendi in v večernih urah, pravijo strokovnjaki. Eden od ukrepov, ki zmanjša rabo energije, pa je tudi vzdrževanje naprav: klimatskih, pa tudi denimo grelnikov vode.
Energetski strokovnjak Matjaž Valenčič svetuje: "Ne pretiravajte z električnim ogrevanjem. Električni paneli, električni radiatorji, centralno, talno ogrevanje ... To je velika potrata. Ne ogrevajte na 24 stopinj, poleti pa ne hladite na 22 stopinj. Dajmo letne čase spustiti tudi v stanovanje. Pozimi 20 stopinj in oblecite pulover, poleti pa imejte 25 stopinj Celzija in samo majico."
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.