Veliko dogodkov kaže na to, da bodo naslednji tedni in meseci vsekakor politično vroči ali pa nekje pri vrelišču, je dejal vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič.
Po njegovih besedah je zelo pomembno tudi vprašanje, ali je levica še sposobna voditi oz. upravljati državo, "ki se je v preteklih dneh kar nekajkrat zastavljalo". SD je nosilna stranka vladne koalicije in z 29 poslanci tudi jedro te koalicije, je po sestanku poslanske skupine poudaril njen vodja. Predsednik vlade Borut Pahor v poslanski skupini SD uživa popolno zaupanje in "ni nobenega razloga, da bi razmišljali kakorkoli drugače". "Trdno sem prepričan, da podobno v teh trenutkih razmišljajo tudi ostale stranke t.i. levice, ki tvorijo vladno koalicijo," je dejal. Kot poudarja, se zavedajo svoje odgovornosti in opravljajo pomembne naloge.
Ob tem je omenil tudi delo vlade pri iskanju izhoda iz krize in dodal, da se ukvarjajo "z vsemi ostalimi zadevami, v katere nas vedno znova potisne opozicija", kot sta ustavna obtožba in interpelacija. Po njegovih besedah ni razlogov za kakršno koli zaskrbljenost, saj koalicija deluje "ravno tako, kot je delovala morda mesec ali dva nazaj".
'Nesporazumov znotraj koalicije ni'
Glede primerjave v zvezi s falconom, ki jo je v ponedeljek navedel Jelko Kacin (LDS), da kmet, če ima traktor, le-tega tudi uporablja, Kontič pravi, da je bilo pri tem spregledano dejstvo, da "temu kmetu ta traktor ni bil vsiljen". "Če prepustimo zadevo kmečki logiki – in to bi včasih bilo dobro in zaželeno – kmet traktorja, če od njega ne bo imel koristi, zanesljivo ne bo uporabljal," je prepričan Kontič. Ob tem je tudi dejal, da Kacin ni poslanec DZ, nesporazumov znotraj koalicijskih poslanskih skupin pa, kot zatrjuje, ni. "Te izjave pa so morda včasih namenjene tudi popestritvi slovenskega političnega življenja in na podlagi teh izjav je zelo težko sklepati, da bi bilo v koaliciji karkoli narobe," je prepričan.
Ustavna obtožba predsednika republike Danila Türka zaradi odlikovanja Tomaža Ertla, ki jo bodo poslanci obravnavali na naslednji seji, po Kontičevih besedah ne izpolnjuje pogojev. Kot pojasnjuje, se v poslanski skupini še vedno dogovarjajo, kako bodo vodili razpravo znotraj seje DZ.
Glede pokrajinske zakonodaje, ki jo je v državnozborsko proceduro vložila SDS in jo bodo poslanci prav tako obravnavali prihodnji teden, je Kontič dejal, da gre tu za "prehitevanje po desni". "Ve se, da se pripravlja zakonodaja in da minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj opravlja pogovore in dela na pokrajinski zakonodaji," pojasnjuje. Kot pravi, je to, kar počne opozicija v tem trenutku, "nesmiselno početje". V parlamentarno proceduro namreč vlagajo zakone, ki so že bili vloženi v prejšnjem mandatu, ko so bili to koalicijski poslanci vladne stranke, pa niso uspeli zagotoviti podpore za te zakone, zdaj pa pričakujejo podporo, ko so v opoziciji in ko vlada pripravlja svoje predloge, pojasnjuje Kontič.
Kmetijskega ministra v interpelaciji zaradi afere z bulmastifi še vedno podpirajo, pravi Kontič, ki dvomi, da bi bil razlog za zaplete ta, da mesti ministra za notranje zadeve in ministra za pravosodje zasedata ministra, ki sta oba iz LDS, in sicer Katarina Kresal in Aleš Zalar. Glede napovedane interpelacije opozicijskih strank zoper Kresalovo pa je Kontič dejal, da je to že druga interpelacija zoper ministrico v letu dni in da je zato opozicija inovativna pri vlaganju interpelacij. Sicer bodo interpelacijo komentirali, ko jo bodo vsebinsko proučili.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.