Dan se je začel s toplim jutrom, a le nekaj ur pozneje je bilo popolnoma drugače. Hladna fronta, ki je prinesla močan veter, dež, nevihte, sodro, sneg in konkretne ohladitve, je od severovzhoda najprej zajela Koroško, Štajersko, Prekmurje in Zasavje, nato pa napredovala proti jugu in jugozahodu države.
Sneženje se je na Štajerskem in Koroškem spustilo do nižin, se nato selilo proti Velenju, snežinke pa so nekaj pred 17. uro začele padati tudi v prestolnici.
Zlasti v višje ležečih krajih nad okoli 600 metrov nadmorske višine je možen snegolom. Drevesa so namreč skoraj povsem ozelenela, zapadli sneg pa bo moker in težak.
Agencija RS za okolje (Arso) je popoldan delil satelitsko animacijo hladne fronte, ki je počasi napredovala proti Primorski. Prometno-informacijski center je za severozahod države popoldan izdal opozorilo pred sunki burje.
Na vipavski hitri cesti je med Nanosom in Selom zaradi močnih sunkov vetra v obe smeri prepovedan promet za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami, na regionalni cesti Razdrto - Podnanos - Vipava pa je prepovedan promet za počitniške prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do osmih ton.
Promet.si voznike opozarja še, da je v primeru snega na vozišču, tudi po 15. marcu, obvezna zimska oprema. Sneg se namreč ponekod oprijema cestišč; cesta čez prelaz Vršič je zaprta, na prelazih Korensko sedlo, Ljubelj in Jezerski Vrh pa so obvezne verige.
Nov temperaturni rekord
Po Sloveniji smo sicer zabeležili tudi izjemne temperaturne razlike. Agencija RS za okolje (Arso) je poroča, da so ob 15. uri zabeležili nov temperaturni rekord. Ta je padel v Podčetrtku, in sicer so izmerili največjo temperaturno razliko v dveh zaporednih dneh. V ponedeljek popoldan so namreč v tem obmejnem kraju izmerili poletnih 27,2 stopinje Celzija, dan kasneje pa kar 26,2 stopinje manj oz. eno stopinjo Celzija.
Torkovo popoldne je ponekod tudi za več 25 stopinj Celzija hladnejše od ponedeljka.
Velike razlike v temperaturi pa so se pojavljale tudi istočasno med različnimi slovenskimi kraji. V Slovenskih Konjicah je tako okoli 15. ure snežilo pri temperaturi malo nad 0 stopinj Celzija, v Podnanosu in v Kopru pa je bilo takrat še vedno prijetih 22 stopinj Celzija.
Hladno fronto pospremile nevihte s sodro
Še preden je začelo snežiti so na robu vremenske fronte nastajali nalivi s sodro. Portal Koroška Čveka je objavil fotografije sodre iz Mežice in Javorja na območju Črne na Koroškem:
Portal Meteoinfo pa posnetek iz kraja Ravne v občini Šoštanj:
Ob hladni fronti pa nastajajo tudi nevihtni oblaki, ki segajo od Gardskega jezera do severozahodne Slovenije. V naslednjih urah se bodo nevihte pomaknile proti Tržaškem zalivu.
Kaj nas čaka v prihodnjih dneh?
Ponoči bodo padavine ponehale in do sredinega jutra se bo razjasnilo. Burja na Primorskem bo oslabela. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo v sredo od 0 do 4, v alpskih dolinah okoli –2, ob morju pa bo v sredo zjutraj okoli 7 stopinj.
V četrtek se bo nadaljevalo nestanovitno vreme, še se bodo pojavljale krajevne padavine. V petek bo pretežno jasno s hladnim jutrom.
Po napovedih Arsa se bo dotok hladnega polarnega zraka proti območju Alp nato nadaljeval vsaj kakšen teden dni ali celo več. "Tako bo druga polovica meseca aprila občutno hladnejša od prve. Jutranje temperature bodo od srede večinoma od nič do pet, najvišje dnevne pa od 10 do 15 stopinj Celzija," so napovedali na Arsu.
Pred nevarnostjo pozebe nas bo nekoliko obvarovala povečana oblačnost, a dovolj je ena sama jasna in mirna noč, da nočne temperature v notranjosti Slovenije padejo pod ničlo. To pa bi ob letošnjem zgodnjem razvoju rastlin lahko povzročilo pozebo, so v objavi na družbenem omrežju še opozorili na Arsu.
KOMENTARJI (376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.