S pilotskim projektom preselitve beguncev z Malte želi Evropska komisija države spodbuditi k čim večji solidarnosti in porazdelitvi bremen med članicami Evropske unije. Odločitev o sodelovanju v projektu je na strani držav članic, prav tako tudi odločitev o številu oseb, ki jih posamezna država članica sprejme, in o drugih okoliščinah, povezanih s sprejemom oseb.
Evropska komisija je novembra lani objavila razpis za tako imenovane aktivnosti skupnosti iz Evropskega sklada za begunce, s čimer je omogočila financiranje pilotnega projekta iz evropskih sredstev. Decembra je nato ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal v okviru prijave na razpis podpisala deklaracijo o partnerstvu, s katero je Slovenija zaprosila za 90-odstotno sofinanciranje stroškov projekta iz Evropskega sklada za begunce, preostali del (približno 8000 evrov) pa bo zagotovljen iz proračunskih sredstev.
Preselitev naj bi bila po danes sprejetem sklepu vlade izvedena še letos. Begunci bodo nastanjeni v integracijski hiši, takoj po nastanitvi pa bodo vključeni v orientacijski program in program učenja osnov slovenskega jezika. Orientacijski program bo med drugim obsegal praktično spoznavanje okolja, v katerega bodo nastanjeni, predstavitev šolskega in zdravstvenega sistema ter sistema zaposlovanja v Sloveniji, pomoč pri administrativnih opravilih, individualno pomoč in vzporedne aktivnosti, prilagojene otrokom. Po končanem orientacijskem programu in programu učenja osnov slovenskega jezika bodo vključeni v obstoječe programe vključevanja za osebe z mednarodno zaščito.
Premier Borut Pahor je o sprejemu beguncev spregovoril že pred mesecem dni in poudaril, da je migracijska politika izjemno občutljiv del notranje politike držav članic sedemindvajseterice in Evropske unije kot celote. Slovenija bi se po njegovem mnenju v mednarodnem prostoru morala uveljaviti kot solidarna država, kar lahko doseže tudi s tovrstnimi potezami.
V pilotnem projektu bodo poleg Slovenije sicer sodelovali še Velika Britanija, Slovaška, Romunija, Portugalska, Luksemburg, Poljska, Madžarska, Nemčija in Francija, ki bodo skupno sprejele 255 beguncev. Partnerja v projektu sta tudi medvladni organizaciji Mednarodna organizacija za begunce (IOM) in Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.