Vse kaže, da se letošnji junij želi odkupiti za rekordno siv, mrzel in moker maj, saj nas že od začetka meseca razvaja s soncem in visokimi temperaturami, ki za okoli 3 stopinje Celzija presegajo dolgoletno povprečje. V prihodnjih dneh se bodo te povzpele še višje in zajel nas bo celo prvi letošnji vročinski val. Leta 2016 smo kriteriju vročinskega vala v večjem delu države zadostili 23. junija, pred dvema letoma le en dan prej, lani pa smo morali na prvi vročinski val čakati vse do konca julija.
Kako visoko bodo segle temperature?
Vročina se bo stopnjevala skozi ves prihodnji teden, najbolj vroče pa bo predvidoma ob koncu tedna, ko bi se ponekod lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija.
Na nočno ohlajanje in na dnevne temperaturne viške bo ključno vlogo odigral veter. V ponedeljek bo najbolj vroče na Primorskem, kjer bo pihala šibka burja. Na Goriškem in v Vipavski dolini se bo ogrelo do 34 stopinj Celzija. Zaradi vpliva morja bo nekaj stopinj manj na obali.
V nadaljevanju tedna se bo težišče vročine preselilo na vzhod države. Ozračje bodo ob popoldnevih ponekod osvežile vročinske nevihte, ki jih bo največ v torek, v drugi polovici tedna pa bodo malo verjetne. Vse toplejša bodo postajala tudi jutra. Predvsem v večjih mestih in v gričevnatem svetu se temperature v drugi polovici tedna ne bodo več spuščale pod 20 stopinj Celzija. Kljub temu bo današnja nedelja temperaturno še znosna.
Kaj pravi vremenska napoved za danes?
Močno junijsko sonce je temperature že dopoldne pognalo v višave. Sončno vreme bo vztrajalo vse do večera. Modrino neba bo čez dan sramežljivo osvajala le tanka oblačna koprena, ki pa ne bo kvarila vtisa lepe nedelje.
Za razliko od včeraj bo danes najbolj vroče na Goriškem, kjer se bo ogrelo do 32 stopinj Celzija. Le 2 ali 3 stopinje manj bodo v vzhodni in osrednji Sloveniji. Še malce manj bo na Gorenjskem, kjer bo 27 stopinj Celzija.
Kje poiskati osvežitev?
V poletni vročini se številna mesta ob slovenskih rekah, jezerih, morju, pa tudi ribnikih in gramoznicah spremenijo v priložnostna kopališča. Kopanje pa ni varno povsod. Tako imenovana divja kopališča so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, ki skrbijo za varnost in nudijo prvo pomoč, zato se tam kopamo na lastno odgovornost, dvomljiva pa je tudi kakovost vode.
Na slovenskih rekah, jezerih in morju je kopanju namenjenih 48 odsekov – kopalnih voda, na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu in ustrezajo zakonsko določenim kriterijem za določitev naravnih kopalnih voda. Na teh odsekih se spremlja tudi kakovost vode vsake 14 dni v času kopalne sezone (morje 1. 6.–15. 9., celinske vode 15. 6.–31. 8.). Podrobnejše podatke lahko najdete na spletni strani Agencije RS za okolje (Arso).
Trenutno najvišjo temperaturo pri nas dosega morje, ki po podatkih Arsa v Kopru znaša že 24 stopinj Celzija. Z 20 stopinjami Celzija je prijetno za kopanje tudi Blejsko jezero, medtem ko so ostale celinske vode precej hladnejše, saj se njihova temperatura giblje le med 10 in 17 stopinjami Celzija.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.