Najbujnejše vremensko dogajanje bo od zahoda naše kraje predvidoma doseglo v drugem delu noči in nad nami vztrajalo še dobršen del jutrišnjega dneva. Ker bo v višinah pihal močan jugozahodni veter, bodo nastajali ozki pasovi intenzivnih padavin, tudi neviht, ki se bodo lahko na istih območjih obnavljali dalj časa. Poleg nalivov bodo nevihte spremljali tudi močnejši sunki vetra, izključena nista niti sodra in drobna toča.
Zelo veliko dežja bo padlo na severozahodu Slovenije, še en pas izrazitejšega dežja pa bo iznad Kvarnerja segal nad Kočevsko in Dolenjsko ter se lahko razširil tudi proti Zasavju. Na teh območjih lahko do jutri zvečer lokalno pade še več kot 100, na območju zahodnih in južnih Julijcev celo več kot 200 litrov dežja na kvadratni meter. Drugod bodo padavine bolj kratkotrajnega značaja, njihova količina pa bo temu primerno manjša.
Že v nedeljo se je čez dan znova okrepil jugozahodni veter, ki je ponekod po nižinah presegal 50 kilometrov na uro. Prav tako so se v zahodni Sloveniji začele pojavljati manjše padavine, ki se bodo pojavljale tudi čez dan.
Ponoči ARSO pričakuje kar nekaj nalivov, na območju Posočja in območja Julijcev pa tudi porast hudourniških vodotokov. Zaradi proženja konvekcije nad Kvarnerjem proti Gorskemu kotarju lahko nevihtne sisteme nosi proti severovzhodu preko Kočevja, Dolenjske, Bele Krajine in Posavja, a izračuni kažejo, da ti nalivi ne bodo trajali predolgo.
Po podatkih urada za hidrologijo bodo reke v severozahodni Sloveniji, predvsem v zgornjem in srednjem Posočju ter v porečju Save Bohinjke, danes ponoči in torek zjutraj ob krepitvi padavin naraščale, razlivale pa se bodo na običajnih izpostavljenih območjih. Verjetne so tudi poplave posameznih hudourniških vodotokov ter padavinske in zaledne vode.
Agencija RS za okolje (Arso) je sicer že za danes za zahod in jugovzhod države zaradi dežja in močnejšega vetra izdala rumeno opozorilo. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje z območja Bohinja in Tolmina znova poročajo o plazovih.
Ponovno bodo pričele naraščati tudi reke na jugu in zahodu države, popoldan in zvečer pa se bo naraščanje rek nadaljevalo v severozahodni Sloveniji, predvsem v zgornjem Posočju in v porečju Save Bohinjke. "Ponoči bodo reke in hudourniški vodotoki ob krepitvi padavin močneje narasli. Verjetna so razlivanja vodotokov in poplavljanje padavinske vode. V drugem delu noči in zjutraj so razlivanja posameznih manjših rek možna tudi v drugih delih države," opozarja Arso.
Prav tako se bo zvečer, med 21. uro in polnočjo ponovno povišala gladina morja. Podobno bo tudi v torek med 8. in 12. uro, v tem času se bo morje na nižjih delih obale razlivalo v višini okoli 25 centimetrov. A po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje so okoli 13.30 na območju Pirana že zabeležili dogodek visokega plimovanja morja. Zaradi tega so aktivirali prostovoljna teritorialna gasilska društva, enote pa za zdaj o poškodovanih še ne poročajo.
Z zahoda se nam že približuje prva od treh front
Prva od treh vremenskih front, ki se nam obetajo ta teden, se nam po poročanju našega hišnega prognostika Roka Nosana že bliža od zahoda in bo na vreme pri nas najbolj vplivala v torek čez dan. Ozračje bo nestabilno, zato bodo nastajale tudi nevihte z močnimi nalivi, po njegovih ocenah pa bodo padavine obilnejše v hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije, kjer bo do torka zvečer predvidoma padlo od 50 do 100, na območju zahodnih in južnih Julijcev ter v Posočju lahko lokalno tudi okoli 150 ali celo 200 litrov dežja na kvadratni meter.
"Z oddaljevanjem od gorskih pregrad se bo intenziteta neviht in nalivov hitro manjšala, tako da bo na severovzhodu države in ob morju dežja bolj za vzorec," napoveduje.
Zaradi močnih nalivov je Arso za severozahod in jugovzhod od polnoči izdal oranžno vremensko opozorilo, preostala Slovenija pa je tudi zaradi neviht in močnejšega vetra obarvana rumeno. Arso opozarja, da lahko v času oranžnega opozorila na območju pogostih poplav ob strugah poplavljajo nekateri vodotoki. Verjetne so tudi motnje v prometu ter pri oskrbi z električno energijo in pitno vodo. Možni so zemeljski plazovi.
Geološki zavod Slovenije opozarja, da zaradi napovedanih povečanih količin padavin in predhodne namočenosti tal vse do torka zvečer obstaja povečana nevarnost za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob nedavni ujmi. "Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja predvsem za severozahodno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Opozorilo za nastanek novih zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov velja tudi za območja, nedavno prizadeta v ujmi," so sporočili.
Prebivalce opozarjajo naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
Agencija za okolje ob tem napoveduje, da bodo v torek reke v večjem delu države dosegle velik pretok. "Na izpostavljenih območjih se lahko razlijeta Kolpa in Sava v srednjem toku, čez dan pa se bo močno povečal tudi pretok Drave na vtoku v Slovenijo," opozarjajo. Drava se bo ob tem predvidoma razlivala vzdolž svojega toka, poplavljene površine v spodnjem toku se bodo do noči na sredo povečevale. V sredo bodo kraške reke na Notranjskem in Dolenjskem, Sava v spodnjem toku in Mura še zmerno naraščale. Drugod se bo vodnatost rek zmanjševala.
Meja sneženja se lahko ob koncu tedna na severu države spusti do nadmorske višine okoli 1000 metrov
Zvečer bodo padavine ponehale, v sredo pa bo sledilo povečini sončno vreme, po nižinah bo zjutraj marsikje megla. Popoldne se bo na Primorskem znova povečala oblačnost. Nosan pravi, da bo najlepši dan tega tedna prav praznična sreda, a tudi takrat bo popoldne oblačnost od jugozahoda naraščala. V sredo lahko tako že proti večeru ponekod na Primorskem in Notranjskem pade kakšna kaplja dežja. V četrtek popoldne bodo nato zahodne kraje znova zajele obilnejše padavine, v noči na petek pa se bodo razširile nad večji del države.
"Še en pas močnejšega dežja se bo čez naše kraje pomikal v noči na nedeljo in v nedeljo dopoldne," dodaja prognostik, ki ocenjuje, da lahko do konca tedna na severozahodu države lokalno pade več kot 500 litrov dežja na kvadratni meter. Več kot 200 litrov dežja na kvadratni meter lahko ob tem pade tudi drugod v zahodni polovici Slovenije, precej manj pa na vzhodu države, predvidoma od 40 do 100 litrov na kvadratni meter. Najmanj dežja pa si lahko obetajo na Štajerskem in v Prekmurju.
Ta teden pa nam ne prinaša le novih obilnih padavin, temveč tudi postopno ohladitev. "Po dolgem obdobju nadpovprečno toplega vremena se bodo tako do konca tedna temperature vendarle spustile k bolj običajnim vrednostim za ta čas. V visokogorju se bo začela prava zima, sneg pa bo, kot vse kaže, pobelil tudi sredogorje," napoveduje Nosan. Meja sneženja se lahko ob koncu tedna na severu države spusti do nadmorske višine okoli 1000 metrov.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.