Močan dež je povzročal ogromno škodo po skoraj celotni Sloveniji. Najprej se je ujma razbesnela nad deli severne Primorske ter Gorenjske. Prav tam je vreme najbolj udarilo. Reke in potoki so prestopili bregove, voda je vdirala v spodnje prostore stavb, številne ceste so neprevozne. Neurje se je nato pomaknilo proti vzhodu države in tudi na Štajerskem povzročilo opustošenje. Vremenska ujma pa je zatem zajela še Dolenjsko.
Zelo hudo je bilo na širšem območju Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja, na Tominskem je najbolj prizadeta Baška grapa, reke so prestopala bregove tudi na Idrijskem. Na Gorenjskem je neurje povzročilo pravo katastrofo. Železniki so bili zaradi plazov dolgo odrezani od sveta , bojijo se, da je neurje tam zahtevalo dve žrtvi. 350 hiš je zalila voda, številni prebivalci noči ne bodo mogli preživeti doma. Škoda je ogromna tudi v Cerknem, poplavljenih je bilo najmanj petdeset hiš, ena glavnih znamenitosti kraja - partizanska bolnica Franja - je uničena.
Bes narave je zvečer zajel Štajersko, tudi od tam pa poročajo o hudi tragediji. Plaz je namreč v Letušu zasul dva človeka, oba sta umrla. O poplavljenih kleteh in cestah so poročali z območja Kranja, Domžal, Ljubljane. Neurje ni prizaneslo niti obali in Notranjski. Reševalci, gasilci, policisti in vojaki bodo vso noč na delu.
Bolnice Franje ni več
V Cerknem in okolici je neurje povzročilo nepopisno škodo. Uničena je tudi znamenita partizanska bolnica Franja. Kolikšna je škoda, še ni mogoče ugotoviti, ker ni več pravega dostopa, je za 24ur.com povedal župan Jurij Kavčič. Je pa ta zagotovo zelo obsežna. "Videti je, da je večji del barak raztrganih. Vodotok jih je zajel in odnašal," je dejal. V najbolj kritičnem delu je med dvanajst in štirinajst barak, ali so
poškodovane tudi obrobne, še ugotavljajo.
Slabe novice je za 24ur.com potrdila Milojka Magajne iz Cerkljanskega muzeja. Povedala je, da so se poskušali prebiti v sotesko, a je dostop onemogočen. Zato so se povzpeli nad kraj, lkjer stoji znamenita bolnišnica, in videli žalostni sliko. "Zdaj smo ugotovili, da je praktično zelo malo od Franje ostalo. Na istih mestih sta samo dve baraki," je dejala. Kolikšna je škoda in kako se bodo obnove, če sploh, lotili, se bodo še odločili.
Oskrbnik komaj odnesel golo življenje
Za bolnici Franjo skrbita dva oskrbnika. Eden od njiju je bil v času neurja v soteski Pasice. Ker je voda narasla v vsega nekaj minutah, se je komajda rešil, je povedala Milojka Magajne. Njegov sodelavec pa se je nato spustil v sotesko. Vse je raztreščeno, je povedal po vrnitvi. Po dolini so raztresen deske in tramovi, ki so nekoč sestavljali eno največjih slovenskih znamenitosti.
Poplavljena tretjina Cerknega
Poplavljena je bila kar tretjina Cerknega, je povedal Kavčič, hiše je zalivala med 30 in 50 centimetri visoka voda z nanosi. Številni hudourniki, ki tečejo s Porezna, so namreč naraščali izjemno hitro in voda ni mogla odtekati. S seboj je nosila grušč, ob hišah so nastali do tri metre visoki nasipi, več stavb je še vedno ogroženih. Potok je narasel za več metrov, vse skupaj pa se je zgodilo v 10 ali 15 minutah. Bralka nam je poslala fotografije, na katerih je mogoče videti,
kako blatna deroča voda odnaša avtomobile, po zadnjih podatkih jih je okoli deset močno poškodovanih. Škode je za več kot 100 tisoč evrov, minister za okolje in prostor Janez Podobnik, ki prihaja prav iz teh krajev, pa je že obljubil pomoč.
Župan Jurij Kavčič je dejal, da se bojijo težav s pitno vodo v prihodnjih dneh. Dodal je, da je večina cest v regiji poškodovanih, odneslo je tudi številne dostopne mostove do domačij. Posledice neurja že odpravljajo.
Na Upravi za zaščito in reševanje, pravijo, da je trenutno stanje po neuradnih podatkih hujše od napovedanega. Močno so prizadeti Železniki in Škofja Loka z okolico. Na omenjenem območju vlada obsedno stanje. Na terenu so ekipe civilne zaščite, policistov, gasilcev in cestarjev, ki pa se do številnih krajev ne morejo prebiti, je povedal predstavnik PU Kranj Zdenko Guzzi. Reševalne ekipe bodo delale tudi ponoči.
Odnesla jo je voda
V Železnikih, najbolj opustošenem kraju, je voda odnesla avto, v katerem je bila okoli sedemdeset let stara ženska. Po besedah Zdenka Guzzija jo še iščejo in ne vedo, ali je nesrečo preživela, medtem ko smo po neuradnih podatkih izvedeli, da naj bi bila mrtva. V istem kraju reševalci iščejo tudi moškega, ki ga je v lastni hiši zasul plaz. Gospod je poskušal ustaviti vodo, ki je vdirala v hišo, prav takrat pa se je sprožil plaz. Njegova hiša je v veliki meri porušena.
Škoda je nepopisna. Poplavljenih je bilo okoli 350 hiš, številne so močno poškodovane. Voda, ki je segala do pasu, je odnesla okoli 70 avtomobilov. Ker je zalila stroje, bo proizvodnja v številnih podjetjih stala. Najhuje je v Niku, kjer naj bi bili kletni prostori do stropa napolnjeni z vodo, prizadet je tudi Domel. Prav tam naj bi se danes mudila vladna delegacija, a je zaradi vremenske ujme program obiska spremenila. Motena je oskrba z elektriko, telefonom in pitno vodo, samo na območju Železnikov je brez nje okoli 3000 ljudi.
Samo, da ni žrtev ...
"Na poti v Železnike smo videli, da je bila ujma res huda. Po prvih podatkih je v zelo kratkem času padlo od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter, kar je povzročilo tudi to razdejanje, kateremu smo priče v Železnikih in okolici." Izrazil je upanje, da neurje ni terjalo človeških življenj. "Vse ostalo se bo dalo popraviti. Strnili bomo sile in naredili vse, kar je v naši moči," je zagotovil premier. Na prizedetem območju so tudi obrambni minister Karl Erjavec, poveljnik Civilne zaščite RS Miran Bogataj in generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Bojan Žmavc.
Bohinjci odrezani od sveta
Na Sevškem najhujši val še pričakujejo, je povedal škofjeloški župan
Igor Draksler.
Na terenu so vse razpoložljive gasilske enote, težava pa
je, da so nekatere ujete v Železnikih, kamor so jih poslali na pomoč,
je še dejal. Davča in Sorica sta odrezani od sveta, številne mostove je
odneslo. V Kropi plaz ogroža več hiš, pripravljajo se na morebitno
evakuacijo prebivalcev. v kraju vlada izredno stanje.
Pod vodo tudi drugi deli Gorenjske. Posebej hudo je v Kamniku in Komendi, o poplavah pa poročajo tudi iz Domžal, Trzina, Medvod in drugih krajev. Voda je vdirala tudi v hiše v Škofji Loki, Kranju in Radovljici. V Bohinjski Bistrici skoraj ni hiše, v kateri ne bi bilo najmanj pol metra vode. Kraj je odrezan od sveta, zasulo je vse ceste, tudi zadnje upanje - povezavo preko Pokljuke. Železniška proga je neprevozna, telefonske in internetne povezave so motene, številni prebivalci niso mogli do doma. Neurje je močno prizadelo tudi Bled.
Šolarji obtičali zaradi plazu
Dva avtobusa s tolminskimi šolarji sta obtičala na cesti med Bukovim in Zakojco. Na pomoč so jim priskočili idrijski policisti. Dva sta odšla peš do avtobusa in se prepričala, da je z otroki vse v redu. Zaradi strahu, ki je vladalo med njimi, sta skupaj s skupaj spremljevalci iz osnovne šole otroke peš pospremila k tri kilometre oddaljeni turistični kmetiji, kjer so se ogreli. Na kmetiji so se otroci zadrževali do 15.20 ure, nato pa so odšli do naselja Bukovo, kjer sta jih čakala avtobusa. Cesto so namreč do takrat očistili. Policista sta nato skupaj s pripadniki gasilcev spremljala avtobusa, saj je obstajala nevarnost, da je kje cesta zaradi neurja spodkopana. Na kritičnih mestih so otroci izstopili iz avtobusov in peš nadaljevali del poti. Ob 16.55 uri sta voznika avtobusov, ob pomoči policistov in gasilcev, srečno pripeljala otroke do naselja Reka, od koder so pot nadaljevali proti domu, je sporočil predstavnik PU Nova Gorica Simon Justin.
Na novogoriški policijski upravi so povedali, da je neurje botrovalo tudi prometni nesreči, v kateri je bil poškodovan otrok. Na vetrobransko steklo avtomobila je namreč padel kamen.
Umrli v zasuti hiši
Val neurja se je zvečer razbesnel na Celjskem, na celotnem območju še vedno močno dežuje. Poročajo tudi o
tragični nesreči. V Podgorju pri Letušu je plaz zasul hišo, umrli sta
dve mlajši osebi, je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Darko But s celjske civilne zaščite.
Savinja s pritoki že poplavlja v Zgornjesavinjski dolini. Bregove je prestopila v Letušu, Rečici ob Savinji in Laškem, kjer so že pred tem sprožili opozorilno sireno. Okoli 22. ure naj bi bil vodostaj reke okoli štiri metre, graditi so začeli nasipe. Dostop v Velenje je bil zaradi poplav Pake več ur onemogočen, krizni štab zaseda vsako uro. Prizedeto je tudi Celje.
Prebivalci, ki živijo ob Dravinji, pravijo, da tako visoke reke ne pomnijo. Bralka nas je obvestila, da v Slovenskih Konjicah tako hudih poplav še niso imeli. Gasilci so na delu, na tamkajšnjem prostovoljnem gasilskem društvu so nam povedali le: "Vse je pod vodo." Več nismo izvedeli, saj so hiteli na teren.
Sicer je bilo v začetku najhuje v Vranskem, neurje pa se je nato začelo pomikati Makolam in Poljčanam. O poplavah poročajo tudi iz Mislinje in Slovenske Bistrice, narasla voda veliko preglavic povzroča na območju Ptuja. Neurje je zajelo tudi Pohorje in Koroško ter se pomaknilo tudi proti Posavju in Dolenjski. Ljutomer, Slovenj Gradec, Sevnica, Zagorje ob Savi in Hrastnik so med zadnjimi kraji, kjer so morali zaradi neurja na pomoč priskočiti reševalci.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.