Leto dni po zadnji spremembi Zakona o zaščiti živali so novosti nujne, pred našo kamero pojasnjuje ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić. V zakonu so namreč, pravi, še vedno prisotne pomanjkljivosti in precejšnje anomalije.
Glavna sprememba je ideja stabilnega in transparentnega financiranja zavetišč za zapuščene živali. "In na drugi strani skozi zakonske spremembe poudarjamo odgovorno lastništvo tistih, ki imajo skrbništvo nad hišnimi ljubljenčki in rejnimi živalmi."
V Sloveniji je trenutno 16 zavetišč, ki so različno zasedena. Za primerjavo: v njih je prostora za približno 700 mačk, konec pomladi letos pa jih je bilo tam kar 900.
V zadnjih treh letih so zavetišča sprejela okoli 5500 psov in skoraj 29 tisoč mačk.
Novela zakona se še usklajuje, predvidoma januarja pa bo šla v javno razpravo. Že zdaj pa je jasno, da bo zakon omogočal pobiranje tako imenovanega prispevka za oskrbo zapuščenih živali.
"Predvsem se nam pa zdi pomembno, da poudarimo, da je to namenski prispevek za vir financiranja zavetišč, nenazadnje občine zagotavljajo trenutno sredstva tudi iz proračuna. Zavetišča so preobremenjena – bodisi finančno bodisi prostorsko. Namenski prispevek, lokalne skupnosti bodo lahko same odločale, na kakšen način ga bodo uporabljale. Nenazadnje bo to lahko to tudi za vzdrževanje in vzpostavitev infrastrukture v občinah, za parke, koše, na drugi strani pa za preventivo za zapuščene živali, za prostoživeče živali, se pravi kastracijo, sterilizacijo in na ta način se nam lahko tudi populacija zmanjša," vzroke za uvedbo novega prispevka našteva Čalušićeva.
Prispevek bi, po vzoru Avstrije, plačevali zgolj lastniki psov. Naši severni sosedi za prvega psa zaračunajo 150 evrov, za drugega pa 100 evrov prispevka. Pri nas bi bil ta znesek nižji, v vrednosti enodnevne oskrbe psa v zavetišču, kar bi znašalo od 15 do 20 evrov na leto. Izjema bodo tisti, ki bodo živali posvojili prav iz zavetišč. "Dejansko posvojitelji bodo oproščeni prispevka za prvih pet let, če se bodo odločili za posvojitev. Nov ukrep za razbremenitev zavetišč je tudi možnost začasnega posvojiteljstva v sodelovanju z zavetiščem," še pojasni ministrica.
Novela zakona bo predvidoma omogočala tudi skrb za živali, ko bo njihov lastnik umrl, v času dedovanja, kar do zdaj ni bilo mogoče. Prav tako bo uvedena prepoved posedovanja živali v primeru hujših kršitev. In kdaj bo zakon začel veljati? Ministrica upa, da čim prej.
KOMENTARJI (549)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.