Novi štirje prometni zakoni prinašajo številne novosti, nekaj pa je starih kaznovanj, za katera večina niti ne ve. Zaradi prekrška lahko policist do največ 12 ur pridrži pešca, ki je pod vplivom alkohola in nadaljuje s kršitvami, ne more pa mu dati "pihati", če ni storil prekrška. Torej, pijan pešec, ki ne krši cestnoprometnih predpisov, naj ne bi dobil kazni, če pa bo storil prekršek, ga lahko doleti kazen.
Policist lahko odredi alkotest vsakemu, ki je na kakršen koli način udeležen v cestnem prometu, tudi kolesarju. Kolesarji imajo lahko največ do vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, pod pogojem, da tudi pri nižji koncentraciji alkohola ne kažejo znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v prometu. Če napihajo več, se globe gibljejo od 300 do 1200 evrov, vendar ne dobi kazenskih točk kot vozniki motornih vozil. Če kolesar telefonira ali vozi po napačni strani, bo plačal 40 evrov, če ne omogoči pešcem varnega prečkanja na prehodu, ga kaznujejo s 120 evri. Z 250 evri lahko policist kaznuje kolesarja, če ne upošteva njegovih ukazov.
Najstrožje kazni za najhujše prekrškarje
Nekaj je novosti. Za prekoračitev hitrosti so najstrožje kazni v conah za pešce in manj stroge na avtocesti. Višje kazni so tudi za vožnjo pod vplivom alkohola, ki je največkrat vzrok hudih nesreč. Lani je bilo na primer več kot 30 odstotkov povzročiteljev nesreč s smrtnim izidom pod vplivom alkohola.
Ob vožnji pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil, označenih z rdečim trikotnikom, in drugih psihoaktivnih snovi so tudi predpisane najvišje kazni: 1200 evrov globe, 18 kazenskih točk, prenehanje veljavnosti vozniškega izpita in pridržanje do 12 ur.
Zaseg vozila je možen, če voznika zalotijo pri hujšem prekršku in je bil v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za prekršek, če vozi ob prepovedi vožnje, če vozi brez veljavnega vozniškega dovoljenja oziroma kljub prepovedi nadaljnje vožnje ali če ponovi prekršek, zaradi katerega so mu prepovedali vožnjo.
Policisti imajo po novem pravico, da ne odredijo pridržanja. Za preprečitev nadaljnje vožnje lahko začasno odvzamejo vozilo, če bo pijani voznik tik pred domom, ga tudi verjetno ne bodo odpeljali v "policijski hotel". Če bo voznik storil prekršek, zaradi katerega mu bodo začasno odvzeli vozniško dovoljenje, bo o vrnitvi odločalo sodišče.
Vnovič po izpit po pol leta
Z novo zakonodajo se spreminjajo pogoji za vnovično pridobitev vozniškega dovoljenja. Oseba se bo morala poleg opravljanja vozniškega izpita na podlagi ugotovitev kontrolnega zdravstvenega pregleda udeležiti tudi programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo ali rehabilitacijskega programa.
Vnovič gre lahko opravljat izpit po šestih mesecih, če izpolni pogoje sodišča. Na kontrolni zdravstveni pregled lahko voznika pošljejo policisti, tožilci, sodniki, delodajalec, zdravstveni delavci ali osebni zdravnik, če ocenijo, da telesno ali duševno ni zmožen za vožnjo. O tem obvestijo tudi upravno enoto, kjer lahko z odločbo odvzamejo vozniško dovoljenje, če voznik v roku ni opravil pregleda za čas do opravljenega pregleda.
Spremembe so tudi pri usposabljanju kandidatov in voznikov. Ukinja se vožnja odličnosti za začetnike, v avtošolah ne bo več predhodnega preizkušanja znanja teorije in prakse, preizkusi bodo samo na izpitnih centrih.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.