Vsako leto s prihodom mrzlih mesecev pridejo k nam tudi virusi sezonske gripe. Običajno se v času intenzivnega širjenja gripe poveča število bolnikov s pljučnicami in število ljudi, ki morajo na bolnišnično zdravljenje zaradi poslabšanja drugih kroničnih bolezni, kot so astma, bronhitis ali srčno popuščanje. Gripa ogroža celotno prebivalstvo, predvsem starejše ljudi, bolnike s kroničnimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice.
Pri omenjenih skupinah so mogoči resni zapleti z virusno ali bakterijsko pljučnico in so lahko za bolnika usodni. Širjenje gripe je mogoče omejiti – z upoštevanjem higienskih priporočil in s cepljenjem, ki je najučinkovitejša zaščita pred gripo. Cepljenje se pri nas začenja prihodnji teden, priporočljivo pa je za vse prebivalce.
Najučinkovitejša zaščita je cepljenje
Najučinkoviteje se proti gripi zaščitimo z vsakoletnim cepljenjem. "Tako se zaščitimo pred boleznijo, zmanjšamo tveganje za zaplete ter prispevamo k manjši možnosti širjenja virusa gripe med prebivalstvom. Smiselno je, da se cepimo nekaj tednov prej, preden začne krožiti virus gripe," je povedala Alenka Kraigher z Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ). Tako kot vsako leto bo cepljenje potekalo v zavodih za zdravstveno varstvo in tudi v zdravstvenih domovih in ambulantah zasebnih zdravnikov ter nekaterih domovih za starejše občane.
Cepljenje je priporočljivo za vse
Ker gripa ogroža celotno prebivalstvo, je cepljenje proti sezonski gripi priporočljivo za vse prebivalce. "Še posebej pa cepljenje priporočamo starejšim, oskrbovancem v domovih za ostarele, odraslim in otrokom, ki imajo kronične bolezni pljuč in srca, presnovne bolezni, bronhialno astmo, ledvične bolezni, živčno-mišične bolezni, ter tistim, ki čakajo na zdravljenje ali diagnostične preiskave v bolnišnici ter tudi sorodnikom in bližnjim vseh omenjenih, saj bodo s tem preprečili, da bi morebitno okužbo prenesli nanje," je poudarila Kraigherjeva z IVZ. Za zaščito pred okužbo je potreben en odmerek cepiva, za otroke, mlajše od devet let, pa dva odmerka cepiva, in sicer v presledku enega meseca.
Pri nas cepljena slaba desetina prebivalstva
V Sloveniji se proti sezonski gripi vsako leto v povprečju cepi okoli 160.000 ljudi, od tega je približno polovica starejših od 65 let. Kljub temu je v starostni skupini (starejših od 65 let) delež cepljenih le 25 odstotkov, kar je precej manj kot v številnih drugih državah Evropske unije, kjer ponekod dosegajo tudi 75-odstotno precepljenost.
Za boljšo ozaveščenost in informiranost splošne javnosti so tudi letos na IVZ pripravili posebno zloženko, v kateri so zbrali vse ključne informacije o gripi, njenih značilnostih, zaščiti, cepljenju in zdravljenju.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.