Na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča je danes spet sedel poslanec SNS Srečko Prijatelj. Pred senatom, ki ga vodi sodnica Orjana Trunkl, so v nadaljevanju do konca prebrali izpoved, ki jo je Marjan Mikuž dal preiskovalnemu sodniku.
V šesturnem zaslišanju je Mikuž med drugim povedal, da je bilo eno vložiti ovadbo, drugo pa je zdaj s tem živeti. Enkrat bo Srečko Prijatelj prišel domov, je povedal in na vprašanje ''Ali se Prijatelja boji?'', vprašal ''Le kdo se ga ne bi, po vseh teh bombah in vsem, kar je delal tudi drugim ljudem''?
Mikuž je v zaslišanju poudarjal tudi, da so dobičke delili na tretjine; Prijatelju, Mikužu in Robertu Časarju. Prijatelj predajanje denarja Časarju sicer ostro zanika in trdi, da ni bil prisoten pri nobeni predaji. Mikuž je v svoji izjavi še potrdil, da mu je Prijatelj veliko grozil z orožjem, toda na to zaslišanje odvetnik Prijatelja ni bil vabljen, zato pravi, da je nezakonito in zahteva izločitev izpisa, čemur pa tožilka nasprotuje.
V nadaljevanju obravnave je obramba predlagala, da se Časarja povabi kot pričo. Tožilka Barbara Milič Rožman prošnji Prijateljevega odvetnika Luke Gaberščika, da bi se zaslišalo Časarja, ni izrecno nasprotovala, je pa dejala, "da si nihče ne dela utvar, kaj bo povedal".
Tudi o grožnjah direktorici lokalne televizije
Kot priča je danes nastopil tudi skupni prijatelj Mikuža in Srečka Prijatelja, upokojeni dramski igralec Sergej Ferrari. Obtožnica Prijatelja namreč med drugim bremeni tudi izsiljevanja direktorice lokalne televizije Vitel Dolores Žigon Klaut, Ferrari pa ima na omenjeni televiziji svojo oddajo.
Ferrari je danes dejal, da mu je Žigon Klautova naročila, naj reče Prijatelju, da naj preneha s pošiljanjem SMS-sporočil in z grožnjami. Potem ko je Ferrari to Prijatelju sporočil, je poslanec naslednji dan direktorico televizije vprašal, zakaj pošilja kurirje, je dejal Ferrari. Da je Žigon Klautova od Prijatelja dobivala grozilna sporočila, je potrdil tudi eden od zaposlenih na Vitelu, Ivan Saksida.
Pištola se je sprožila po nesreči
Nato je pred senat stopil tudi eden od policistov iz specialne enote, ki je med hišno preiskavo pri Prijatelju opravil varnostni pregled orožja. Ena od pištol se mu je med praznjenjem nabojnika sprožila, naboj pa je priletel v zid. Policist je pojasnil, da se mu je to zgodilo prvič in po nesreči, Prijatelj pa je vztrajal, da je bilo to storjeno namenoma.
Poleg Časarja je obramba kot priče predlagala še mamo obdolženega, Antonijo Prijatelj, njegovega nekdanjega odvetnika Silvana Jakina in policijskega strokovnjaka, ki je pregledal Prijateljeva SMS-sporočila, namenjena Mikužu. V sredo je kot priča vabljen predsednik SNS Zmago Jelinčič.
Sojenje prejšnji teden
Prejšnji teden je sojenje minilo v znamenju pričanja novogoriškega poslovneža Mikuža, ki v glavni obravnavi nastopa kot oškodovani, saj naj bi ga Prijatelj izsiljeval. Nasprotno pa Prijatelj trdi, da ga je Mikuž ogoljufal, zato mu je dolžan denar.
Mikuž je pred senatom pojasnil, kako sta se s Prijateljem spoznala in kako ga je Prijatelj seznanil s tedanjim predsednikom uprave Luke Koper Robertom Časarjem, da bi izvedli posel z nakupom zemljišč na Orleški gmajni pri Sežani. Mikuž naj bi takrat kupil posamezna zemljišča in jih Luki Koper prodal za precej višjo vsoto, razliko pa naj bi si razdelili. Časar naj bi od tega prejel 90.000 evrov, kar pa je že zanikal.
Poleg tega je tožilka Barbara Milič Rožman razložila, da je tožilstvo 23. marca zahtevalo razširitev preiskave na Mikuža in Časarja. Slednji naj bi ob pomoči Mikuža nezakonito pridobil premoženjsko korist, Luki Koper pa povzročil poslovno škodo. Časar je zato osumljen zlorabe položaja, Mikuž pa pomoči pri zlorabi položaja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.