Dialog o spremembi delovne zakonodaje naj bi partnerji končali do konca marca, sicer bo vlada sama predlagala spremembe.
Vlada je tudi sklenila, da bo do konca januarja določila besedili zakonov o minimalni plači in dohodnini, ki sta potrebna za realizacijo dogovora, ki je bil sklenjen s sindikalno stranjo, je na novinarski konferenci po današnji seji vlade dejal minister za delo Ivan Svetlik. Sindikati so takojšen dvig minimalne plače na 562 evrov neto, kolikor znašajo minimalni življenjski stroški, danes zahtevali tudi s protestom pred vladnim poslopjem.
Vlada se bo prav tako do konca januarja opredelila do predloga Združenja delodajalcev Slovenije s 7. januarja, ki je vladi posredovalo Predlog paketa istočasnih sprememb minimalne plače in na trgu dela, ter predloga Zveze svobodnih sindikatov Slovenije z 8. januarja letos z naslovom Osem stebrov razvojne vizije trga dela, je minister predstavil sklep vlade.
Po predlogu zakona, ki ga bo vlada predvidoma obravnavala že prihodnji teden, bi se minimalna plača s 1. januarjem letos zvišala na nekaj več kot 721 evrov bruto oz. na 562 evrov neto. Podjetja v težavah bi se lahko s sindikati dogovorila za postopen dvig na to raven v dveh letih (z letom 2010 na 654,69 evra, z letom 2011 na 680,36 evra, z letom 2012 pa 721,44 evra bruto, vsakič bi bila upoštevana tudi inflacija v prejšnjem letu).
Še vedno velja izhodiščni predlog, da bo država s spremembo dohodninske zakonodaje pomagala nositi breme, in sicer bi omogočila dvig na 510 evrov neto, je dejal minister, s čimer bi bil učinek na javne finance po njegovih besedah 30 milijonov evrov.
Premier Borut Pahor, ki se je pred sejo vlade sestal s predstavniki sindikatov, je bil, kot je dejal po seji vlade, pripravljen sprejeti politično tveganje in zakon o minimalni plači izvzeti iz paketa ukrepov, "ker razume urgentnost ukrepa". Hkrati pričakuje, da ga sindikati "ne bodo pustili na cedilu" in bodo brez pogojevanj pristopili k socialnemu dialogu o drugih spremembah.
Sindikati so zadovoljni
"Glede na to, da je predsednik vlade izrecno obljubil, da bo naslednji teden predlog zakona sprejet na vladi, skupaj z davčno zakonodajo, da bodo spremembe zakona zagotavljale dvig na 562 evrov in da bo naredil vse, da bo vladna koalicija v februarju zakon sprejela, smo zadovoljni," je po srečanju s Pahorjem in še pred sejo vlade dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Pomembno je, da se minimalna plača ne obravnava paketno, ker bi to pomenilo zavlačevanje in izsiljevanje delodajalcev v škodo delavstva, poudarja Semolič.
Pomemben dosežek sindikatov
"Mislim, da je to pomemben dosežek sindikatov. S tem se bo odvalil velik kamen, ki je obremenjeval dialog med socialnimi partnerji," je dejal Semolič in dodal, da so sedaj pripravljeni na dialog na drugih področjih, predvsem pri delovni zakonodaji.
Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je zadovoljen, da bo šel zakon o minimalni plači prihodnji teden v DZ, "brez paketa", ni pa zadovoljen z načinom dviga minimalne plače. Del dviga naj bi namreč vlada zagotovila s posebno olajšavo, ne splošno olajšavo, kot je predlagal Rebolj.
"Ta rešitev pomeni zbijanje plač; vse plače do šestega tarifnega razreda se bodo izenačile. To lahko pripelje do novih pritiskov v podjetjih," je Rebolj, kot je dejal, opozoril Pahorja. "Ne glede na to, koliko je sredstev v proračunu, je treba razbremeniti plače in zvišati splošno olajšavo, s čimer bi omogočili normalno razmerje," dodaja.
Zadovoljstvo z dogovorjenim je izrazil tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. "Okrog višine minimalne plače in uresničitve njenega dviga ni več dilem," je dejal in dodal, da pogojevanja, da bi bilo treba hkrati z dvigom spremeniti delovno zakonodajo, "danes nismo videli".
Pahor in Svetlik sta sindikate sprejela pred sejo vlade, v času srečanja pa je okoli 50 predstavnikov vodstev sedmih sindikalnih central pred vladnim poslopjem opozarjalo na potrebo po takojšnjem dvigu minimalne plače.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.