Premier Marjan Šarec je ob robu osrednje prireditve ob 150-letnici gasilstva na Slovenskem v Metliki poudaril, da so vrh koalicije sklicali za to, da se tudi poslanci seznanijo s stanjem, potem ko se je vlada o proračunu "nekako uskladila". Na vprašanje, ali pričakuje kakšen konflikt in kje, pa je dejal, da pričakuje tudi kakšno ostro debato, vendar z zavedanjem, da je skupni cilj vseh, da proračun sprejmejo. "Ker če bomo proračun sprejeli, potem bo država delovala, brez sprejetega proračuna država ne more normalno delovati," je opozoril.
Na vprašanje, ali so usklajeni z Levico, pa je premier odgovoril: "Težko reči." Na vprašanje, ali bo na proračun vezal zaupnico, pa je dejal, da se o tem še ni odločil. Opozoril pa je, da je proračun pripravljen glede na doslej znane gospodarske napovedi. Če se bo po sprejetju proračuna zgodilo, da bo gospodarska rast upadla, bo sledil še kakšen rebalans, je pred ponedeljkovim koalicijskim vrhom, na katerem bodo vladna ekipa in koalicijski poslanci razpravljali o proračunu za prihodnji dve leti, še dejal Šarec.
Več, kot je denarja, večji so apetiti
Sicer pa je letos na mizi največ denarja v zgodovini naše države – 10,5 milijarde. Prihodnji proračun predvideva 290 milijonov evrov javne porabe več kot letos. A sorazmerno s financami rastejo tudi ministrski apetiti.
"Mi imamo v prihodnjih letih zaradi investicij več sredstev na razpolago. Upam pa še, da se bo možno dogovoriti za kakšne spremembe," pravi ministrica za pravosodje Andreja Katič.
"Verjetno noben minister ni zadovoljen, ampak je to maksimalno, kar je seveda v dani situaciji možno. Znotraj tega bomo morali seveda postaviti prioritete," meni Aleš Šabeder, minister za zdravje.
Vsak minister in vsaka stranka prioritete seveda vidi v svojih resorjih. Zunanji minister tako želi več za leta neplačanih članarin mednarodnim organizacijam. Infrastrukturna ministrica več za ceste in železnice. Vse to pa v času ohlajanja gospodarstva v Nemčiji, kar bi se lahko ekspresno poznalo tudi pri nas.
"Jaz sem že toliko proračunov dal skozi, da če smo takrat proračune sprejeli, ko smo jemali, pa ko ni bilo denarja, menda bomo tudi tega sprejeli. Razen, če bodo nekateri izsiljevali," opozarja Matjaž Han, vodja poslancev SD.
Bolj zapletena je politična računica manjšinske vlade. Levica, ki ima v rokah ključne glasove, ima težave z načrtovanimi rezi v socialne podpore. Ob tem pa sprejem proračuna pogojuje z ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Lani je proračun denimo podprla tudi opozicijska SNS Zmaga Jelinčiča. Letos pa se kot plan B Šarcu ponujajo krščanski demokrati. A ne za vsako ceno. "Če bo predsednik vlade vezal zaupnico na proračun, bo NSi glasovala proti, ker ne podpira te vlade," je bil jasen predsednik NSi Matej Tonin.
Šarec o Bratuškovi: Če se bo kaj ugotovilo, vemo, kje smo
Glede izjave ministrica za infrastrukturo Alenke Bratušek o "rezanju lovk v energetiki" pa je premier Šarec danes dejal, da zaenkrat ministrica zatrjuje, "da reže lovke, da ne dela nič nezakonitega".
"Seveda pa, če je kaj nezakonitega, če je šlo kaj mimo pravil, so zato tudi ustrezni organi, da to ugotovijo. Če bi se kaj takega ugotovilo, jasno in nedvoumno, potem seveda vemo, kje smo," je še dejal Šarec in dodal, da sam za zdaj "nima kaj dvomiti, ne potrjevati".
Kot je znano, je Bratuškova v petek zanikala poročanje medijev, da naj bi vplivala na postopek izbire direktorja družbe SODO. "Bolj, kot mi mečete polena pod noge, bolj bom grizla in sekala lovke," je med drugim dejala ministrica, ki je prepričana, da so lobiji najmočnejši prav na infrastrukturi in energetiki - področjih, ki spadata pod njen resor.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.