Kot je znano, so v nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ) v sredo zvečer potrdili tretji primer okužbe z novim virusom gripe. Vznemirjenje je za zdaj po navedbah inštituta odveč, saj bolezen v večini primerov še vedno poteka blago.
Vsi trije bolniki okrevajo, je sporočil Inštitut za varovanje zdravja (IVZ). "Bolnica, ki so ji novo gripo potrdili v petek, je že skoraj zdrava. Ženska, ki se je z novo gripo predvidoma okužila na križarjenju po Srednji Ameriki in so ji okužbo potrdili včeraj popoldne, je danes že brez vročine. Pa tudi moški, ki se je z omenjenim virusom okužil v Franciji in so mu okužbo potrdili včeraj v večernih urah, se počuti bolje," so še sporočili.
Za bolnike skrbijo njihovi zdravniki, ki so v stiku z lokalnimi epidemiologi. Ti oskrbujejo tudi osebe, ki so z zbolelimi v tesnem stiku – za zdaj so zdrave in ne kažejo znakov okužbe z novim virusom gripe. Sicer so danes v laboratoriju pregledali še dva vzorca, ki sta oba negativna.
Razmere po svetu
Argentina je potrdila 21 primerov smrti, ki so bili povezani z virusom nove gripe. Poleg Argentine je od južnoameriških držav nova gripa najbolj prizadela Čile, kjer je zbolelo prek 4300 ljudi. Po napovedih strokovnjakov naj bi epidemija gripe vrhunec dosegla v prihodnjih tednih, saj se na južni polobli začenja zima.
Medtem pa je brazilsko ministrstvo za zdravje po poročanju tujih tiskovnih agencij svojim državljanom, zlasti starejšim in otrokom ter tistim, ki imajo oslabljen imunski sistem, odsvetovalo potovanja v Argentino in Čile. V Braziliji je za novo obliko gripe doslej zbolelo 334 ljudi, vsi pa so se okužili v tujini oziroma so imeli stike z ljudmi, ki so se okužili v tujini. Brazilija ima v času zime bolj milo podnebje kot Argentina in Čile in strokovnjaki menijo, da je tudi to razlog, da je okužb manj.
V Avstraliji so zabeležili že tretjo smrtno žrtev bolezni, gre pa za 50-letno žensko, ki je imela raka. Tudi prvi dve smrtni žrtvi v Avstraliji sta imeli poleg gripe še druge zdravstvene težave.
V Kanadi pa so umrli še štirje ljudje, tako da je zdaj žrtev 20. Za dve od zadnjih žrtev je znano, da sta imeli tudi druge zdravstvene težave.
Higiena, higiena in še enkrat higiena
Vendar pa se je treba zdaj še bolj zavedati pomena, ki ga ima ustrezna higiena pri preprečevanju širjenja okužbe.
"Kadar kašljamo, si usta pokrijmo z robcem, ki ga po uporabi odvrzimo v smeti, in si umijmo roke," svetujejo na IVZ. Roke si je treba umivati redno z milom in vodo, lahko tudi z robčkom, namočenim v alkoholno razkužilo. Kadar zbolimo, ostanimo doma, svojega zdravnika pa pokličimo po telefonu, da okužbe ne širimo in da nam da ustrezna navodila, so zapisali.
Kdor v sedmih dneh po vrnitvi s potovanja pri sebi opazi znake okužbe z novo gripo (visoka vročina, mrazenje, bolečine v mišicah in žrelu, kašljanje), naj po telefonu pokliče svojega zdravnika. Ta bo poskrbel za pravilni odvzem vzorca, ki bo poslan v laboratorij, kjer bodo ugotovili, ali gre za novo gripo. Če bo vzorec pozitiven, bo predpisano ustrezno zdravljenje, so še sporočili z IVZ.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.