Vlada, delodajalci in sindikati na seji ekonomsko socialnega sveta niso dosegli dogovora o predlogu zakona o urejanju trga dela in spremembah zakona o delovnih razmerjih. Kljub temu se je vladna stran odločila, da ju pošlje v medresorsko usklajevanje.
"Socialni dialog je pokazal veliko stopnjo strinjanja, razen pri zakonu o delovnih razmerjih, kjer gre za manjše spremembe, ki jih po našem mnenju v celoti odtehta novi zakon o urejanju trga dela," je po seji dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
'Socialni dialog na nizki ravni'
Nasprotnega mnenja pa je predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, ki je ocenil, da je socialni dialog na izjemno nizki ravni. Ob tem je napovedal, da se bodo spremembam zakona o delovnih razmerjih uprli z vsemi sredstvi. Po njegovem mnenju namreč ni upravičenega razloga, da bi zniževali odpravnine in skrajšali odpovedne roke skupini ljudi, ki imajo nad 25 let delovne dobe in so starejši od 50 let.
Zakon roma v medresorsko usklajevanje
Zakon o urejanju trga dela po Svetlikovih besedah prinaša višjo stopnjo varnosti za zaposlene in tudi brezposelne, z njim pa se povečujejo krog upravičencev, čas prejemanja nadomestila za primer brezposelnosti in višina nadomestil. Poleg tega zakon prinaša številne druge novosti, kot je na primer preventivno delovanje v primeru presežka delavcev, je pojasnil minister.
Po njegovi oceni je socialni dialog prišel do točke, ko so določena interesna vprašanja ostala nerazrešena, zato bo vlada zakon o urejanju trga dela in spremembe zakona o delovnih razmerjih poslala v medresorsko usklajevanje.
Vlada bo v medresorsko usklajevanje poslala tudi zakon o malem delu, in sicer po sestanku premierja Boruta Pahorja s študenti prihodnji teden. Po ministrovih navedbah so pri malem delu dosegli visoko stopnjo soglasja, pri čemer so se na strani sindikatov izvzeli svobodni sindikati in sindikati javnega sektorja. "Zaenkrat je vlada trdno na stališču, da gre s temi zakoni v parlament," je izpostavil.
Predlog zakona o malem delu bo po Semoličevi oceni lahko le še dodatna spodbuda zaposlovanju v negotovih oblikah dela. Prepričan je, da zakon prinaša premalo varovalk, da se malo delo ne bi razširilo v škodo zaposlovanja za nedoločen čas.
Socialni partnerji so si bili najbližje glede zakona o urejanju trga dela, a so sindikati zakon povezovali "z grožnjo iz zakona o delovnih razmerjih, ki bi občutno znižala delovnopravne pravice". Sindikati temu zakonu kljub napredku za pogajalsko mizo nasprotujejo.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije Igor Antauer je ocenil, da je izkupiček slab, glede na to, da so bili sindikati načelno proti vsemu, razen pri nekaterih točkah zakona o urejanju trga dela. Kot dobro je ocenil, da so se socialni partnerji končno začeli spet pogovarjati. Problem pri teh zakonih pa je po njegovem ta, da gredo v različnih ciklusih v parlament, kar pomeni, da bodo imeli že zatečeno stanje.
Drugi paket sprememb zakona
Minister se je dotaknil tudi drugega paketa sprememb zakona o delovnih razmerjih. Pojasnil je, da so oblikovali posebno strokovno skupino, ki pregleduje zakon in ugotavlja, v katerih delih bi lahko bil drugačen.
Svetlikovo stališče je, da obstoječih materialnih pravic delavcev ne kaže napadati in spreminjati. Po njegovi oceni prihranki pri tem ne prinašajo bistvenih izboljšav in tudi bistveno ne povečujejo konkurenčnosti. "Tisto, kar bi si želel v tem zakonu, je višja stopnja prožnosti," je poudaril.
Po Semoličevi oceni bo drugi paket sprememb delovnopravne zakonodaje "mnogo hujši", saj naj bi med drugim dodatno posegel v delovno dobo, odmore med delovnim časom in regres.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.