
Predsedniku uprave farmacevtske družbe Lek Metodu Dragonji tožilstvo očita, da je leta 1992 kot generalni direktor Leka neupravičeno odredil nakazili za 630.000 in 2.520.000 tolarjev na žiro račun družbe Herties, na katerem se je zbiral denar za financiranje volilne kampanje SLS.
Današnja priča obrambe Liljana Erženičnik, ki je postala direktorica sindikata Leka po Metki Karner Lukač, je potrdila, da je sodelavec družbe Herties Miloš Čirič od druge polovice leta 1992 sodeloval s sindikatom Leka pri projektu reorganizacije družbe. V drugi polovici leta 1992 je v Leku zaradi spremembe na trgu potekal projekt reorganizacije družbe in spremembe zakonodaje. Zaradi razpada nekdanje Jugoslavije je bilo namreč treba prestrukturirati oziroma zmanjšati število zaposlenih, zaradi priprave novega zakona o delovnih razmerjih pa so v Leku prilagajali tudi svoje notranje akte. Pri aktivnostih Leka je sindikat aktivno sodeloval in za svoje potrebe najel tudi zunanjo pomoč, je dejala Erženičnikova, v tistem času sicer članica izvršilnega odbora sindikata. S sindikatom je tako sodeloval tudi Miloš Čirič, ki je imel z njim sklenjeno pogodbo o delu. Erženičnikova o Čiričevem delu za sindikat sicer ni vedela povedati veliko, dejala je le, da je bil navzoč na razširjenih sejah sindikalnega odbora. Seznanjena ni bila niti s plačilom, ki ga je za svoje delo prejel Čirič, saj je bila v tistem času likvidatorka računov Metka Karner Lukač.
Sodelovanje Leka in sindikata
Liljana Erženičnik je spregovorila tudi o načinu sodelovanja med Lekom in sindikatom. Kot je dejala, sindikat ni vezan na nobeno konfederacijo sindikatov, financira pa se s članarinami in donacijami družbe Lek. Ta sindikatu letno nameni od 20 do 25 milijonov tolarjev, za njegovo delo pa je odprto tudi posebno stroškovno mesto, vezano na posamezne projekte. Tak sistem financiranja je veljal ves čas, saj je družba s sindikatom leta 1991, ko je ta postal samostojen, sklenila poseben dogovor o financiranju.
Sodišče bo zahtevalo poslovno poročilo
Na predlog tožilstva bo sodišče od družbe Lek zahtevalo, da mu predloži poslovno poročilo za leto 1992, iz katerega naj bi bilo razvidno, ali so vanj vključena tudi sredstva za plačilo Hertiesu, ter pogodbo o delu, ki jo je Čirič sklenil s sindikatom. Tožilstvo pa je predložilo še ugotovitveni sklep o obstoju trajnega presežka delavcev, ki ga je sprejel Lek leta 1992 ter pogodbo o financiranju sindikata s strani družbe.
Oprostilna sodba vrnjena v ponovno sojenje
Dragonja je bil obtožb, da je nezakonito financiral SLS in Metko Karner Lukač, sicer maja 2003 na istem sodišču oproščen, vendar je bila oprostilna sodba na višjem sodišču v prvem delu obtožbe (financiranje SLS v znesku 3,1 milijona tolarjev) razveljavljena ter vrnjena v ponovno sojenje, glede financiranja Karner Lukačeve pa je bilo ugotovljeno, da je zadeva že zastarala.
Ponovno sojenje se je začelo 26. januarja z zaslišanjem Dragonje in še sedmih prič, ki so bile zaslišane že pred dvema letoma, svoje izpovedbe pa so tokrat praviloma potrdile. Pred sodiščem so znova pričali Metka Karner Lukač, nekdanji predsednik SLS Marjan Podobnik, nekdanji glavni tajnik SLS Franci Feltrin, Simon Oblak, ki je bil med letoma 1992 in 1993 eden od odgovornih za sponzoriranje in doniranje v Leku, Peter Vilhar, Miloš Čirič, sodelavec podjetja Herties, ter Dušan Dolamič, lastnik podjetja Herties ter direktor Magente, ki je vodila volilno kampanjo SLS.