Društvo za zaščito konj je javnost opozorilo na nov primer neprimernega ravnanja z živalmi, tokrat v okolici Vrhnike, kjer naj bi lastnik z veliko čredo različnih živali ravnal slabo. Celo tako zelo slabo, da je konj, očitno zanemarjen in bolan, poginil kar na pašniku.
V oči bodejo informacije, da naj bi bilo lastniku s strani pristojnih služb pred leti že naročeno, da zmanjša čredo živali na svoji kmetiji, česar naj bi se tudi lotil, a si medtem najbrž premislil. V društvu namreč ocenjujejo, da ima trenutno okoli 100 živali v bolj ali manj slabem stanju, pristojni pa mižijo na obe očesi, pokrili so si tudi obe ušesi, ocenjujejo sovaščani.
Prijaviteljica, katere izpoved je društvo objavilo na Facebooku, je bila nad stanjem živali šokirana. Ker lastnik živali ni umaknil pred napovedanim deževjem in poplavami, je podala prijavo živalski policiji in se na kraj dogajanja odpravila po slikovne dokaze stanja. Pri tem je opazila umirajočega konja. Pomoč je za nesrečno žival prišla prepozno, so pa prišle pristojne službe, a po mnenju prijaviteljice – z izjemo gasilcev - brez kakšne posebne volje po ukrepanju.
"Gasilec je poklical 112, povedal, da je s konjem konec, ter da želi policijo in veterinarskega inšpektorja. Povedal je, da se to ne dogaja prvič, da so konji veliki reveži, lastnik pa naj bi imel v hlevu, ki je pravzaprav smetišče, trupla mrtvih živali tudi po dva tedna," piše prijaviteljica.
Nekoliko kasneje se je pojavil lastnik konjev in želel truplo konja odpeljati s traktorjem, tudi policisti so prijaviteljici svetovali, naj "gre kar domov". Medtem ko je lastnik konjev prijaviteljici namenil nekaj krepkih besed, naj bi ji še policisti dejali, da ji bodo spisali globo, če ne odide.
Prijaviteljica še opisuje, da so bili ostali konji tako lačni, da so z dreves jedli mah in bršljan, plesniva bala, ki je stala sredi blata, pa je bila tako pokvarjena, da je "v njej kar vrelo", zato naj bi gasilci bližnjega kmeta prosili za seno, a ga ni želel pripeljati, ker naj bi se bal reakcije lastnika.
Lastnik: Konj je res poginil, a prijaviteljica je narkomanka
Poklicali smo lastnika konjev, ki je bil v komentarju dogajanja zelo kratek: "Tista narkomanka, ki me je prijavila, se bo nekje znašla!" Dejal je še, da je bilo v zadnjih 10 letih zoper njega kakšnih 100 prijav.
Na vprašanje, zakaj toliko, pa je dejal: "To so zadeti ljudje, narkomani, ki nimajo delat drugega, kot ljudi sekirat."
Da je posnetek z njegove kmetije, pa ni zanikal. "To sicer je …," je bil kratek in svetoval, da ga za dodatna pojasnila pokličemo kasneje, vendar se na naše klice ne odziva več.
Veterinarji: Opozarjamo, a se ne zgodi nič
Na društvu za zaščito konjev se zdaj zavzemajo, da bi pristojne vzpodbudili, da ukrepajo. Že dolgo sicer tarnajo nad delom pristojnih služb, ki pogosto ne ukrepajo kljub prijavam, odpoveduje tudi nekoč nadzorna funkcija veterinarjev, ki naj bi, odkar so veterinarske postaje v zasebni lasti, lastnikom gledali skozi prste, da ne bi bili ob stranke.
Društvo na mesec prejme od 2 do 10 prijav zanemarjanja živali. Njihov prvi korak je, da lastnikom ponudijo nasvete, kako za živali primerneje poskrbeti in celo pomoč prostovoljcev. Številni se takšni ponudbi odzovejo, pri nekaterih pa sproži jezo in bes. Za člani društva so tako že leteli koli, vile, celo streljali so že na njih.
Sicer pa v društvu ocenjujejo, da žalostno stanje pri večini prijavljenih lastnikov ni odraz revščine, ampak enostavno tega, da je tem ljudem običajno prav malo mar, da imajo več živali, kot so jih sposobni primerno oskrbeti, težava pa je tudi, ko gre za nadzor. Ta je pogosto popolnoma odsoten, občasno celo napovedan, težava pa je tudi, da inšpektorji pogosto ne preverjajo, ali so bili izrečeni ukrepi tudi izvedeni.
Inšpektorji naj bi povsem odpovedali tudi v tej zgodbi. Na vrhniški veterinarski postaji so nam namreč povedali, da so opozorila prihajala tudi z njihove strani, da so bili obiski inšpektorjev, o katerih naj bi obstajali tudi zapisniki, a konkretno se ni zgodilo nič. Veterinarji še pravijo, da lastniku sicer lahko svetujejo, koliko jih upošteva, pa je odvisno od njega.
Inšpektorji naj bi med drugim lastnika obiskovali tudi v času, ko je bilo na travniku še dovolj trave, da so bili konji v "sprejemljivem stanju". Zaradi obilnega dežja pa zdaj tam namesto trave večinoma stoji voda, konji pa so lačni.
Inšpekcija: Konj poginil zaradi poplav, inšpektorji ravnali v skladu z zakoni
Na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pravijo, da "stvari niso čisto takšne kot se prikazujejo v medijih". Podrobnosti o tem, kakšne so torej zares, še zbirajo, doslej pa so nam povedali, da so pred dnevi res posredovali pri lastniku poginulega konja. Tega je odpeljala pristojna služba, lastniku pa so naložili, da preostale konje umakne na drug teren, kar je tudi storil.
Ker je žival poginila na poplavljenem območju, za smrt konja sicer niso krive poplave, ampak kolike. Na odgovor, ali je lastnik obolelemu konju nudil ustrezno veterinarsko pomoč, še čakamo.
So pa na UVHVVR nato le izbrskali še podatke, ki potrjujejo predhodne obiske inšpektorjev. Kot so nam pojasnili, ti, če ni prijav, kmetijska gospodarstva obiskujejo po predvidenem načrtu, kako pogosto je na njem rejec živali, pa je odvisno od dejavnikov tveganja, kamor spadajo tudi pretekle izkušnje inšpektorjev. V primeru lastnika poginulega konja so bili inšpektorji na terenu med drugim lani. "Nadzor je bil opravljen glede zaščite rejnih in hišnih živali, glede veterinarske oskrbe kopitarjev, vodenja dnevnika veterinarskih posegov. Ugotovil je nepravilnosti, za kar je bil uveden prekrškovni postopek in bila izdana ureditvena odločba. Rejec je takrat odrejene ukrepe izpolnil," pojasnjujejo na UVHVVR.
Preiskava dogajanja pri omenjenem rejcu se zdaj nadaljuje, pravijo: "Pri pregledu bo ocenjena skrb za živali in tudi, ali je zaradi njihove dobrobiti bolje, da se odvzamejo in prodajo ali odpremijo v zakol."
Kot še dodajajo, je rejne živali mogoče odvzeti samo v skladu z zakonskim določilom, ki pravi, da sme uradni veterinar "začasno ali trajno odvzeti žival in prepovedati stike dosedanjemu skrbniku živali, če je to potrebno za zaščito živali v primeru kršitve določb tega zakona. Za začasno odvzete rejne živali uradni veterinar odredi oskrbo na domu skrbnika živali, če pa to ni možno, se živali trajno odvzamejo in prodajo ali usmrtijo. Iz kupnine od prodane živali se pokrijejo stroški postopka, morebitna razlika pa se izplača skrbniku živali."
KOMENTARJI (674)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.