Voda v občini Dobrepolje se umika, le še v delu vasi Podtabor je tako visoka, da prebivalcem življenjske potrebščine še vedno dostavljajo s čolni. A počasi gre na bolje in danes so prišle na pomoč tudi gasilske enote iz sosednjih občin, ki pomagajo domačim gasilcem. Tam, kjer je lahko, je torej stekla sanacija. S Slovensko vojsko so dogovorjeni, da priskoči na pomoč, ko voda odteče v celoti.
Po besedah župana Janeza Pavlina Dobrepolje čaka veliko dela, med drugim tudi čiščenje cest in travnikov, predvsem pa je pomembna sanacija hiš. "Pri srcu te stisne, ko poslušaš te ljudi,“ je dejal Pavlin. Prebivalci so sicer navajeni živeti na poplavnem območju, a kaj takšnega niso pričakovali. "Nekateri so stvari dali na mize in mislili, da bo dovolj, potem pa je bilo vse to v vodi,“ opisuje Pavlin. "Nekje so iz nove hiše selili stvari tudi v staro, ki stoji zraven na hribčku, saj voda do stare hiše ni še nikoli prišla. In potem je tudi to zalilo.“
Pavlin pravi, da bodo vsekakor zaprosili za državno pomoč. Komisijo za ocenitev škode imajo že ustanovljeno, občinski svet pa je sprejel interventna sredstva v višini 100 tisoč evrov z zeleno lučjo, da ta sredstva lahko tudi povečajo. "Sem pa tudi optimist, da bomo zbrali kar nekaj sredstev v nedeljo, ko bo potekal dobrodelni koncert. Mladi v kulturnem društvu Dobrepolje – sekcija Ponikve so se zbrali in vse skupaj organizirali,“ je dejal župan. Na občini zbirajo denarne prispevke za prizadete ob poplavah na TRR: 01220-0100002026, sklic 75969-10, namen: Poplave 2010. Prav tako pozivajo vse, ki bi radi kakšno stvar, za katero menijo, da bi prišla prav prizadetim ob poplavah, podarili, naj stopijo v kontakt z občino.
Türk: Reševalci so imeli izjemno težko delo
Občino je danes obiskal predsednik Danilo Türk, ki si je ogledal stanje na poplavljenih območjih in se seznanil s potekom aktivnosti za odpravo posledic poplav.
Najprej se je ogledal škodo v Domu starejših Videm Dobrepolje – Zavodu svete Terezije, kjer je voda poplavila kletne prostore in kjer nekaterih delovnih prostorov v tem trenutku še vedno ni mogoče uporabljati. Ogledal si je tudi naselji Struge in Podtabor, ki sta delno še vedno poplavljeni, in se seznanil s potekom intenzivnega črpanja vode ter čiščenja poplavljenih območij.
Kot je poudaril, imamo v Sloveniji dobro organiziran in delujoč sistem civilne zaščite. Zdaj, ko je glavnina vode na poplavljenih območjih že odtekla, ostaja primarna naloga izsuševanje in čiščenje površin. Predsednik je opozoril, da so se pri reševanju v naselju Struge pojavili določeni problemi zaradi slabe pokritosti poplavljenih območij s telefonskim signalom in električnim omrežjem, kar je močno oteževalo delo reševalcev. Zavzel se je za to, da bi čim prej uredili telefonsko in električno infrastrukturo v teh krajih.
Izpostavil je, da je bila voda na tem območju zelo visoka ter da so imeli reševalci zares zahtevno in težko delo, zato jim je ob tej priložnosti izrekel zahvalo in priznanje za ves trud ter delo, ki so ga opravili. Pohvalil je tudi odziv vlade, ki se je izkazala pri koordinaciji različnih pristojnih služb, ki so sodelovale pri reševanju.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.