Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je 5. avgusta na okrožno sodišče v Ljubljani zoper dve osebi vložilo predlog za preiskavo zaradi kaznivega dejanja zlorabe položaja, so danes potrdili na tožilstvu. Šlo naj bi za zlorabo položaja v primeru prodaje deležev Kada in Soda v družbi Mercator.
Da ni bila iztržena najvišja kupnina, opozarja računsko sodišče in parlamentarna komisija
Kot je poročal današnji Dnevnik, je računsko sodišče že lani posredovalo celotni revizijski poročili o revidiranju postopka prodaje Mercatorja, ki sta ga vodila Kad in Sod. Ugotovili so, da se Kad in Sod pri prodaji Mercatorja nista trudila iztržiti najvišje kupnine, o poteku prodaje nista obveščala nadzornih organov, kršila sta lastne statute in poslovnike.
Svoje ugotovitve je tožilstvu posredovala tudi parlamentarna komisija za nadzor javnih financ, ki jo vodi poslanec LDS Milan Petek. Ta je ugotovila, da obstajajo utemeljeni razlogi za sum oškodovanja državnega premoženja pri prodaji Mercatorja, in tožilstvo pozvala, da te sume tudi na podlagi revizijskega poročila računskega sodišča preveri.
V tem času sta Kad in Sod vodila Toplak in Pogačnik
"Če je tožilstvo ugotovilo isto, so naši dvomi upravičeni," je za časnik v sredo povedal Petek, ki pa je presenečen, da so se z zadevo začeli ukvarjati že v tem mandatu. Več ključnih akterjev zgodbe je namreč javno povedalo, da je aktualna politična oblast s predsednikom vlade Janezom Janšo na čelu aktivno sodelovala pri prodaji deleža v Mercatorju, v zameno za nadzor nad časopisno hišo Delo. Janša je pozneje tudi priznal, da je bila prodaja napaka, vendar hkrati vztrajal, da je bila prodaja zakonita, cena realna in postopek transparenten. V času prodaje deležev Kada in Soda v Mercatorju sta ta paradržavna sklada sicer vodila Tomaž Toplak in Marko Pogačnik.
Zagrožena kazen za tako kaznivo dejanje je do osem let
Kazenski zakonik v omenjenem členu določa zlorabo položaja ali pravic, in sicer to stori tisti, ki pri opravljanju gospodarske dejavnosti z namenom, da bi sebi ali komu drugemu pridobil premoženjsko korist ali povzročil premoženjsko škodo, izrabi svoj položaj ali prestopi meje svojih pravic ali ne opravi svoje dolžnosti, pa pri tem niso podani znaki kakšnega drugega kaznivega dejanja. Zagrožena kazen je do pet let zapora.
Poleg tega je po zakonu zloraba položaja ali pravic, če je bila z omenjenim dejanjem pridobljena velika premoženjska korist ali povzročena velika premoženjska škoda in je storilcu šlo za to, da sebi ali komu drugemu pridobi tako premoženjsko korist ali drugemu povzroči tako premoženjsko škodo. Zagrožena je zaporna kazen od enega do osmih let.
Če je bilo omenjeno dejanje storjeno z namenom, da storilec sebi ali komu drugemu pridobi nepremoženjsko korist, je zagrožena kazen do enega leta zapora, še določa zakon.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.