Kljub pričakovanjem današnji kolegij pri predsedniku vlade Borutu Pahorju ni potekal v znamenju odhoda DeSUS iz koalicije. Kot je povedal predsednik stranke Zares Gregor Golobič, se s tem niso posebej ukvarjali, "saj ne gre za neko novo dejstvo, temveč za pričakovano odločitev, ki je bila tempirana za tak čas že konec lanskega leta". Tudi referendumski kampanji o pokojninski reformi se niso posebej posvečali, je zagotovil.
Stranka DeSUS je namreč Pahorja danes tudi pisno obvestila, da izstopa iz vladne koalicije in s tem ni obvezna izpolnjevati podpisanega koalicijskega sporazuma. Prav tako so Pahorja seznanili, da je svet stranke predlagal poslancem iz vrst DeSUS, da do konca mandata pri sprejemanju odločitev delujejo v skladu s programom DeSUS in glasujejo v duhu krepitve socialne in pravne države.
Zalar: Trenutno delamo zelo trdo
Minister za pravosodje Aleš Zalar, ki se je kolegija udeležil namesto predsednice LDS Katarine Kresal, je pred kolegijem povedal, da se v LDS z DeSUS ne ukvarjajo, niti ne z njegovo verodostojnostjo. "Trenutno zelo trdo delamo, naša država ima namreč veliko pomembnejših težav kot so težave DeSUS," je dejal. Prav tako po njegovih besedah v LDS ne želijo sodelovati "v teh brezplodnih političnih razpravah, ki potekajo že nekaj časa". Ponovil je, da je prioriteta LDS pokojninska reforma.
Na vprašanje, ali vlada sploh še vlada, pa je odgovoril, da je minister s polnimi pooblastili in je "zelo zadovoljen, da je ta mini koalicijska kriza povzročila veliko disciplino v DZ. Ta je v času te krize samo s področja pravosodja sprejel pet zakonov, od tega tri brez glasu proti". "Koalicija odlično opravlja svoje delo," je pripomnil Zalar.
Žarnič bi še naprej opravljal svoje delo, Erjavec temu nasprotuje
Sicer so vsi vladni funkcionarji DeSUS ob izstopu stranke iz koalicije napovedali, da bodo premierju ponudili svoj odstop. Minister za okolje in prostor Roko Žarnić ter državni sekretar na okoljskem ministrstvu Peter Gašperšič sta svoj odstop predsedniku vlade Pahorju že podala. Žarnić je sicer že včeraj povedal, da bo še naprej opravljal svoje delo, če mu bo Pahor ponudil to možnost.
A predsednik DeSUS Karl Erjavec zagotavlja, da njegova stranka po 5. juniju v vladi ne bo imela več nobenega funkcionarja. "Če želi Žarnić nadaljevati, bo pač nadaljeval kot strokovnjak, vendar ne kot član stranke DeSUS, morda kot član neke druge koalicijske stranke", je dejal. Možnost, da bi Žarnić zamrznil članstvo v stranki, je Erjavec že zavrnil.
Medtem ko je državna sekretarka iz kvote DeSUS Vlasta Vivod napovedala, da bo Pahorju ponudila nepreklicni odstop, pa Vasja Klavora, ki ni vladni funkcionar, ne namerava odstopiti. To je sedaj stvar predsednika DZ Pavla Gantarja in predsednika vlade, je dejal.
Kot je znano, je Pahor napovedal, da do referenduma ne bo sprejemal nobenih kadrovskih odločitev, ki bi bile posledica izstopa DeSUS iz koalicije. Žarnić pravi, da mu je premier zagotovil, da ostaja član ministrske ekipe, pa tudi Pahor je izrazil željo po nadaljnjem konstruktivnem sodelovanju DeSUS.
Kaj bo po referendumu?
Po odhodu DeSUS iz koalicije in v luči prizadevanja koalicije za uspeh pokojninske reforme na referendumu ostaja odprto vprašanje nadaljnjega dela vlade, še zlasti, če bo iz koalicijskih vrst po referendumu odšla tudi stranka Zares.
Pahor tako že išče sodelovanje z opozicijo, čeprav na sobotnem strankarskem posvetu ni povedal, kakšne oblike sodelovanja si želi. S predsednikom SLS Radovanom Žerjavom se je že sestal, v sredo pa naj bi se sestal tudi s predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem. Janez Janša Pahorjevega vabila za srečanje zaenkrat še ni prejel.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.