Marta Grgič Vitek z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je povedala, da so v zadnjih dveh mesecih, v dveh izbruhih, obravnavali 20 primerov ošpic. Dva so potrdili danes v kranjskem zdravstvenem domu. V obeh primerih gre za sicer zdrava moška, stara okoli 40 let, zaposlena na območju Škofje Loke.
Eden od obolelih je bil v stiku z vsaj 500 ljudmi
Vodja službe za preprečevanje bolnišničnih okužb v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Tatjana Mrvič je pojasnila, da so v ponedeljek ob 14. uri hospitalizirali osebo, saj je zaradi svoje bolezni potrebovala pomoč specialista otorinolaringologije. Bolnik jih je že prej obvestil, da je bil v stiku z obolelimi za ošpicami, a da je sam cepljen. Nato se je izkazalo, da ima ošpice.
Z njim je bilo na kliniki v stiku med 200 in 300 ljudi – osebje, bolniki in obiskovalci. Tako so že prejeli seznam zdravstvenega osebja, ki je bilo z njim v stiku, kontaktirajo tudi vse druge, ki bi se lahko okužili. Pojasnila je, da so imeli lani podobno število ljudi, ki so bili v kontaktu z okuženim s ošpicami na pediatrični kliniki, a so uspeli okužbo z ustreznimi ukrepi zamejiti, tako da ni nihče zbolel.
Omenjenega bolnika bodo danes preselili na infekcijsko kliniko, do takrat bodo prepovedali obiske na kliniki za otorinolaringologijo. Obiskovalce prosijo za sodelovanje.
Sicer pa je bil bolnik pred sprejemom v UKC večkrat tudi v Zdravstvenem domu Kranj, kjer se je prosto gibal in bil v kontaktu z več bolniki, je potrdila direktorica doma Lilijana Gantar Žura. Pojasnila je, da skušajo identificirati ljudi, ki so bili v stiku z njim, pri čemer pa je opozorila, da zdravstveni dom dnevno obišče okoli 3000 ljudi.
Moški, ki je neuradno zaposlen v škofjeloškem podjetju Knauf, kjer dela večina zadnje dni okuženih ljudi, je včeraj poiskal zdravniško pomoč, preden so posumili, da ima morda ošpice, je bil v čakalnicah zdravstvenega doma in klinike ORL skupno v stiku z vsaj 500 ljudmi, pa so poročali v oddaji 24UR POPOLDNE.
Pri drugem obolelem so okužbo potrdili na njegovem domu in ni obiskal zdravstvenega doma. Oba primera sta povezana s prejšnjimi primeri ošpic, je za STA povedala Gantar Žura.
Grgič Vitkova je pojasnila, da preiskujejo še nekaj sumov na ošpice. Sicer pa je epidemiološka služba pri vseh, ki so bili z obolelimi v stiku, preverila, ali so cepljeni. Če niso, jih cepijo bodisi z enim ali dvema odmerkoma. Kljub temu je možno, da te osebe vseeno zbolijo. Če zbolijo, naj se po telefonu posvetujejo z zdravnikom in ne hodijo zdravstvene domove, ampak se po telefonu posvetujejo o nadaljnjih ukrepih, je svetovala.
V Sloveniji je po njenih besedah relativno dobra precepljenost, imamo pa nekaj več primerov kot običajno. Pravi, da je po občutku nekaj več povpraševanja po cepljenju, nimajo pa teh podatkov zabeleženih.
Letos že 41 potrjenih primerov ošpic
Skupno je bilo v Sloveniji letos potrjenih 39 primerov ošpic pri slovenskih prebivalcih in dva pri tujcih.
Med 20 primeri, ki so jih zabeležili v novembru in decembru, je šlo v treh primerih za otroke, vsi drugi so bili odrasli. Gre za dva, med seboj nepovezana primera izbruhov. Eden je izbruhnil na Gorenjskem in je povezan z več obolelimi v podjetju Knauf Insulation, drug izbruh pa beležijo na ljubljanskem območju.
V škofjeloškem izbruhu je šlo za vnos bolezni iz Belgije, od obolelega se je bolezen prenesla še na šest oseb (sekundarni primeri), od enega sekundarnega primera pa še na devet ljudi. V drugem izbruhu, ki ga je obravnaval NIJZ, so zbolele tri osebe.
Dva od novo zbolelih sta bila obravnavana v škofjeloškem zdravstvenem domu, je potrdil direktor doma Aleksander Stepanović. Poleg dveh izbruhov so zabeležili še en posamičen primer ošpic, za katerega ni znan vir okužbe.
Med zbolelimi jih je bilo osem cepljenih z dvema odmerkoma cepiva proti ošpicam, dva z enim odmerkom, osem je bilo necepljenih, za ostale zbolele pa ni podatkov o cepljenju. Od zbolelih otrok nobeden ni bil cepljen. Običajno je pri osebah, ki kljub cepljenju zbolijo, potek bolezni lažji in verjetnost za zaplete manjša, so navedli na NIJZ.
V drugem izbruhu so zbolele tri osebe, obravnavali pa so jih konec tedna v škofjeloškem zdravstvenem domu. Bolniki so ZD Škofja Loka o bolezni vnaprej obvestili, tako da so jih pregledali v izolirani sobi zdravstvenega doma in prenos na druge bolnike ni bil mogoč. Možnost prenosa na tiste, ki so bili z njimi v stiku, pa še preverjajo. Poleg dveh izbruhov je bil zabeležen še en posamičen primer ošpic, za katerega ni znan vir okužbe.
KOMENTARJI (574)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.