V Sloveniji se je v zadnjih letih povečala trgovina z drogo, piše v najnovejšem poročilu Sveta Evrope (SE) o organiziranem kriminalu, ki so ga danes objavili na spletnih straneh organizacije.
Glede na geografski položaj države bo trgovina z drogo po ocenah SE predstavljala problem tudi v prihodnje, podobno kot ponarejanje bankovcev evra. Sicer pa v SE ne pričakujejo, da bo organiziran kriminal v bližnji prihodnosti pomembno vplival na slovensko družbo.
Glavne aktivnosti organiziranih kriminalnih združb v Sloveniji v letu 2004 so bile nezakonito prehajanje meje (102 primera), trgovanje z drogo (92 primerov), izsiljevanje, eksplozije in nasilna kriminalna dejanja (6 primerov), trgovanje z orožjem in razstrelivom (4 primeri) ter ponarejanje denarja.
Skoraj vse kriminalne skupine v Sloveniji se ukvarjajo z zakonitimi posli, da bi tako prikrile svoje kriminalne dejavnosti. V povezavi z nezakonitimi migracijami se na lokalni ravni domnevno pojavlja tudi korupcija, organizirani kriminalci pa po podatkih SE prav tako poskušajo vplivati na kazenski pravosodni sistem v zvezi s pregoni in sojenji.
Znotraj kriminalnih združb pogosto prihaja tudi do zastraševanja - ne nujno tudi odkritega nasilja - za vsiljevanje discipline, še navaja poročilo.
Trgovina z drogo predstavlja eno najpomembnejših dejavnosti organiziranih kriminalnih združb ne le v Sloveniji temveč tudi drugod po Evropi, prisotna pa je tudi trgovina z belim blagom. V Sloveniji se je policija v letu 2004 ukvarjala s 14 primeri takšnega nezakonitega delovanja, katerega žrtev je bilo 19. Poleg tega je bilo še šest Slovenk "zlorabljenih na podlagi prostitucije", vendar tega niso obravnavali kot trgovanje z ljudmi.
Sicer je v Sloveniji po navedbah poročila SE v zadnjih letih opazno zmanjšanje števila primerov trgovanja z ljudmi, čemur bi lahko pogojevali ustreznejša zakonodaja in aktivnejši pregon ali pa bolj prikrite oblike tihotapljenja.