Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos je dejal, da so dokazi, ki jih imajo Finci o aferi Patria, zadosti trdni, da bo nekaj oseb obsojenih, kljub temu da sicer še ni znano, kdaj in če bo sojenje.
Marca letos je Kos dejal, da so hišne preiskave pri nekaterih posameznikih na Finskem dokaz, da je šlo pri nakupu patrij za korupcijo. Kos še naprej zagovarja isto stališče.
"Treba je namreč vedeti, da ovadbe niso bile vložene samo v Sloveniji, medtem ko naj bi bil na Finskem, kolikor poznam zadeve iz medijev, postopek tik pred glavno obravnavo, glede na zadnje izjave njihovih preiskovalcev pa bo očitno na to treba počakati še nekaj mesecev. Ob tem mi je nerazumljivo, zakaj kazenskih ovadb ni v Sloveniji. Bojim se, da se bo Slovenija znova znašla v zelo nerodnem položaju, ko bomo imeli na eni strani Finsko s končanimi postopki, na drugi strani pa se ustrezni postopki v Sloveniji ne bodo še niti začeli,“ meni in dodaja, da je na finski strani zadeva zagotovo zadosti trdna, zato pričakuje, da bo nekaj oseb na koncu tudi obsojenih za kazniva dejanja.
"Povsem drugače pa je žal na naši strani, kjer ovadbe niso še niti vložene, nekatere zadeve pa naj bi tudi že zastarale,“ je kritičen Kos.
Na vprašanje, ali je mogoče na podlagi znanih podatkov sklepati, da je takratni premier Janez Janša prejel podkupnino, je Kos dejal, da "komisija pri svojem delu oziroma preiskavi zadeve ni zaznala imena Janeza Janše, kaj šele, da bi videli kakšne podatke ali dokaze za to“. "Kaj imajo Finci, pa ne vem,“ opozarja.
Ali obstajajo dokazi o podkupovanju?
Kos pravi, da je komisija v načelnem mnenju ugotovila le zelo velike nepravilnosti v postopku odločanja o tem, kdo bo dobil naročilo.
"Konkretno tega, da bi bile izplačane podkupnine, pa nismo odkrili. Je pa to, zakaj takšne nepravilnosti in nelogičnosti v postopku naročila, vprašanje, ki si ga mora pri preiskavi zadeve postaviti predvsem policija. Naša komisija s svojimi pooblastili odgovora na to vprašanje namreč ne more najti,“ zaključi predsednik protikorupcijske komisije.
Afera Ultra: Kos zavrača namigovanja o nepravilnostih
Po aferi Ultra so se pojavila ugibanja, ali ni bila morda prijava o premoženju, ki jo je Komisiji za preprečevanje korupcije podal Gregor Golobič, dostavljena naknadno oziroma potem, ko je afera že izbruhnila na dan.
"To je čista neumnost. Če bi bilo to res, potem bi to pomenilo, da je nekdo pri nas storil kaznivo dejanje. Želeli bi si, da bi nekdo v zvezi s tem podal ovadbo zoper kogar koli na komisiji, ker bi policija s postopki zagotovo ugotovila, da se kaj takega ni zgodilo. Prepričan pa sem, da takšne ovadbe niti ne bo, ker bi potem pristaši takšnih teorij zarote izgubili veter iz jader, ker bi videli, da se to ni zgodilo. Sistem ravnanja z dokumenti pri nas je takšen, da je to enostavno izključeno, razen, če bi kdo res storil kaznivo dejanje,“ je Kos zavrnil očitke.
Nezadovoljstvo z zakonom
"Na žalost je zakon o preprečevanju korupcije napisan tako, da od funkcionarjev zahteva, da prijavijo samo neposredne deleže. Govori namreč o tem, da morajo prijaviti svoje deleže v podjetjih - zakon, ko govori o premoženju funkcionarja, uporablja izraz "njegovo" premoženje - medtem ko je delež v podjetju, ki ga ima v lasti podjetje, katere lastnik je funkcionar, ni njegov neposredni delež, ker gre za premoženje podjetja. V komisiji menimo, da je to resna napaka v zakonu, zato bomo šli v novem predpisu v smeri, da morajo funkcionarji prijavljati tako neposredne kot posredne deleže v vseh podjetij," je povedal Kos.
Nič več ne bo kandidiral
30. septembra 2010, ko mu poteče mandat, bo Kos "nepreklicno končal delo kot predsednik komisije". "Sicer bo novi predpis dopuščal dvojni mandat funkcionarjev komisije, vendar sem sam v osnutek predpisa napisal, da trenutni predsednik komisije in njegov namestnik ne moreta več kandidirati na funkcije v tej komisiji. Zdi se mi namreč nehigienično, da bi še enkrat kandidiral po tem, ko sem sam sodeloval pri pripravi zakona, ki to omogoča. Prepričan sem, da se me tudi trenutna oblast ne upa vrniti v policijo. Trenutno še ne vem, kaj bom počel po koncu mandata," je zaključil Kos.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.