Pnevmatike, namenjene toplejšim mesecem, imajo v primerjavi z zimskimi čvrstejšo gumeno zmes in bolj toge gumene bloke, zato pri višjih temperaturah ponujajo boljši oprijem kot zimske. Če k temu prištejemo še manjši kotalni upor in zato manjšo porabo goriva, se splača zimske za letne zamenjati takoj, ko je to mogoče in smiselno, so pojasnili na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS).
V Sloveniji zakon sicer določa, da lahko vozniki z letnimi pnevmatikami vozijo od 15. marca, če vremenske razmere to dopuščajo. A inštruktor varne vožnje AMZS Brane Legan je opozoril, da lahko prehodni pomladanski čas skriva pasti, zato je treba spremljati vremenske pogoje, ki vplivajo na vozne razmere, in prilagoditi vožnjo. Če vsakdo prepozna suho in in mokro vozišče, pa so temperature tiste, ki prinašajo različno zahtevne izzive. Pri temperaturah od 0 do 7 stopinj Celzija so učinkovitejše zimske pnevmatike, pri okoli sedmih stopinjah Celzija so si okvirno enakovredne, pri višjih temperaturah pa so letne učinkovitejše, je pojasnil Legan: "In ti različni vremenski, s tem pa tudi vozni pogoji, se nam lahko zgodijo v enem dnevu, saj se temperature od jutra preko dneva do poznih večernih ur izrazito spreminjajo, tudi do 10 ali več stopinj Celzija."
'Neustrezen profil močno poslabša oprijem, ob zavijanju pnevmatike zelo hitro zdrsnejo'
Ob tem je Legan svetoval, naj vozniki pozornost namenijo tudi globini profila v dezenu in ustreznemu tlaku v pnevmatikah: "Neustrezen profil močno poslabša oprijem, ob zavijanju pnevmatike zelo hitro zdrsnejo, zavorna pot se močno podaljša. Vozne pogoje lahko še dodatno poslabšajo ostanki soljenja, posipanja in druge umazanije, ki se je z robov cest ob taljenju snega nanesla na vozišče. Vozniki, motoristi in kolesarji naj bodo pozorni tudi na udarne jame."
Čeprav je danes 15. marec, je AMZS inštruktor varne vožnje priporočil, da z menjavo zimskih pnevmatik ni treba hiteti. Ko vozniki tehtajo, ali naj jih zamenjajo ali naj še nekoliko počakajo, naj se vprašajo, v kakšnem okolju oziroma po kakšnem terenu najpogosteje vozijo. "V gorskih, hribovitih in višje ležečih predelih je tudi v spomladanskih mesecih treba pričakovati slabše, celo vsaj začasne zimske razmere, v nižinah in posebej v priobalnem območju pa skorajda ne. Zavedati pa se je treba, da če se bomo odločili opraviti menjavo že okoli 15. marca, se moramo nato v tem prehodnem času ravnati po morebitnih trenutnih poslabšanih voznih razmerah. Sneži lahko tudi še aprila," je izpostavil in dodal, da se v slednjih primerih z letnimi pnevmatikami nikakor ne odpravimo na zasneženo ali poledenelo cesto.
AMZS test 34 letnih pnevmatik 2022: vse manjše razlike
Letošnji test letnih pnevmatik, pri katerem AMZS sodeluje z drugimi evropskimi avtomobilskimi klubi in nekaterimi potrošniškimi organizacijami, je pod drobnogled vzel pnevmatike v dimenzijah 185/65 R 15 in 215/60 R 16.
Dimenzija 185/65 R 15 H
Čeprav se trend velikosti pnevmatik pri novih avtomobilih nagiba k večjim premerom, so 15-palčne pnevmatike za naknadno vgradnjo še vedno med najbolj razširjenimi na trgu, saj so nameščene na številne avtomobile manjših razredov, ki jih je na evropskih – pa tudi na slovenskih – cestah še vedno zelo veliko. Pnevmatike dimenzije 185/65 R 15 namreč uporabljajo avtomobili, kot so renault clio, VW polo, peugeot 208 in številni drugi avtomobili tega razreda – testni avto za pnevmatike te dimenzije je bil VW polo.
Kot je pojasnil odgovorni urednik AMZS Motorevije Blaž Poženel, je bil letošnji rezultat 15-paličnih pnevmatik dober, saj nobena med testiranimi ni dobila slabše ocene od treh zvezdic oziroma oznake priporočljivo. "To pomeni, da nobena pnevmatika ni pokazala resnejših pomanjkljivosti," je poudaril.
Razlike med pnevmatikami dimenzije 185/65 R 15 H:
- najboljša pnevmatika se na suhem asfaltu pri zaviranju od 100 km/h do zaustavitve ustavi po 35,4 metra, najslabša po 39,7 metra;
- razlika med najboljšo in najslabšo pnevmatiko pri zaviranju na mokrem od 80 km/h do zaustavitve je osem metrov;
- z najboljšo pnevmatiko prevozimo testno stezo 7,1 sekunde hitreje kot z najslabšo;
- najboljša pnevmatika splava na mokri cesti pri 89,7 km/h, najslabša pa pri 78,4 km/h;
- z najboljšo pnevmatiko lahko prevozimo 50.200 km, z najslabšo pa le 24.900 km;
- z najbolj varčno pnevmatiko porabimo dva decilitra goriva manj na 100 km kot z najmanj varčno.
Med šestimi najbolje ocenjenimi pnevmatikami se je Goodyearova pnevmatika efficientgrip performance 2 izkazala z najmanjšo obrabo. To pomeni, da lahko vozniki z njo prevozijo največ kilometrov od vseh pnevmatik te dimenzije na testu. Čeprav pri ostalih lastnostih ni bila povsem v vrhu, jo je izračun skupne ocene postavil na prvo mesto tokratnega testa.
Continentalova pnevmatika ecocontact izstopa iz te skupine pnevmatik: pri porabi goriva je dosegla daleč najboljši rezultat na testu, zelo dobro se je odrezala tudi pri obrabi.
Dimenzija 215/60 R 16 V
Razočarale niso niti 16-palčne pnevmatike, ki so primerne za zelo različne avtomobile, a v dimenziji 215/60 R 16 jih največkrat najdemo na kolesih kompaktnih in srednje velikih cestnih terencev in križancev. Testni avto na letošnjem testu je bila škoda karoq, značilen predstavnik cestnih terencev. "Med 18 preskušenimi pnevmatikami te dimenzije je ena pnevmatika dobila skupno oceno priporočljivo z omejitvami oziroma le dve zvezdici. Pet pnevmatik je dobilo oceno zelo priporočljivo, 12 pnevmatik priporočljivo, ena pnevmatika pa priporočljivo z omejitvami. Tudi v tej dimenziji je skupen vtis pozitiven," je povzel Poženel.
Razlike med pnevmatikami dimenzije 215/60 R 16 V:
- najboljša pnevmatika se na suhem asfaltu pri zaviranju od 100 km/h do zaustavitve ustavi po 34,9 metra, najslabša pa po 40,7 metra;
- razlika med najboljšo in najslabšo pnevmatiko pri zaviranju na mokrem od 80 km/h do zaustavitve je kar 10,1 metra;
- z najboljšo pnevmatiko prevozimo testno stezo 9,5 sekunde hitreje kot z najslabšo;
- najboljša pnevmatika splava na mokri cesti pri 84,1 km/h, najslabša pa pri 77,8 km/h;
- z najboljšo pnevmatiko lahko prevozimo 49.000 km, z najslabšo pa 25.500 km;
- z najbolj varčno pnevmatiko porabimo 0,5 litra goriva manj na 100 km kot z najmanj varčno.
Med petimi, ki so prejela štiri zvezdice in kar pomeni, da na AMZS niso ugotovili slabosti pri nobenem od glavnih ocenjevalnih meril, sta Michelinova in Bridgestonova pnevmatika zelo prepričljivi na suhi cesti, Continentalova pa se je izkazala na mokri. Michelinova ima tudi izrazito majhno porabo goriva. Toyova proxes comfort pa ni izstopala pri nobenem merilu, a si je vseeno s svojo uravnoteženostjo zagotovila mesto med petimi najboljšimi pnevmatikami na letošnjem testu.
Pri pnevmatikah barum bravuris 5HM, esa+ tecar spirit pro, lassa competus in semperit speed-life 3 so na AMZS ugotovili pomanjkljivosti tako na suhi kot mokri cesti, zato so dobile oceno priporočljivo. Vse štiri pnevmatike so dobile dobro oceno pri merilu obrabe.
Kormoranova pnevmatika road performance se je uvrstila na zadnje mesto na letošnjem testu in je edina dobila oceno priporočljivo z omejitvami. Ima pa med vsemi testiranimi pnevmatikami najmanjšo porabo goriva in tudi majhno obrabo, vendar se zato slabo obnese na mokrem, kjer ji hitro zmanjka oprijema, so strnili na AMZS.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.