Pri Juretu Jankoviću v Grosupljem so rubili. Na kraj dogodka sta že zgodaj zjutraj prišla tako rubežnik kot odvetnik Bojan Pečenko, pa tudi tovornjak selitvenega servisa. Sprva je kazalo, da ni doma nikogar, nato je vendarle nekdo odprl garažna vrata, vsi so se odpravili v notranjost hiše. Vrata je odprla neznana gospa.
Sprva se je govorilo, da naj bi bila hiša popolnoma izpraznjena, a v tovornjak selitvenega servisa so vseeno naložili nekaj stvari – stole, kuhinjsko mizo, kavč, slike, tekaško stezo, sef in televizor. Kolikšna je vrednost zarubljenih premičnin, za zdaj še ni znano. Premičnine bodo prodane na javni dražbi. Hiša je sicer v lasti Zorana Jankovića, očeta Jureta Jankovića.
Odvetnik Jureta Jankovića Jure Snoj je predstavnikom medijev prigovarjal, da ne smejo snemati oziroma fotografirati. Dogajanja pa ni komentiral.
Odvetnik Pečenko je še pred vstopom v hišo pokazal pisno Jankovićevo obljubo, da bo dolg v višini treh milijonov evrov in obresti poravnal. Rubežniki so na vrata Jankovića potrkali že 6. novembra, a takrat so se dogovorili, da bo dolg poravnal, in tako je bil rubež prestavljen za dva tedna. A čez 14 dni se ni zgodilo nič. Podjetniku Marjanu Pišljarju kljub obljubi, da bo poravnal dolg, Jure še ni vrnil treh milijonov evrov. Pišljarju tako ni preostalo drugega kot rubež.
Uradno živi na Cipru, dejansko pa v Grosuplju
Jure Janković je po novem prebivalec Cipra. Z 21. novembrom naj bi se namreč preselil v ciprsko mesto Limassol. Stalno bivališče v Sloveniji naj bi odjavil. Na novem naslovu naj bi bili tudi sedeži podjetij, za katerimi je stal Jure Janković.
Odvetnik upnika Pečenko je po končanem rubežu dejal, da so za to, da se je Jure Janković na Ciper preselil dan po dogovorjenem roku za plačilo dolga, ki se je iztekel 20. novembra, izvedeli včeraj.
Dodal je, da gre le za domnevno selitev, saj ima nekatere informacije, da so ga te dni videli tukaj. V oddaji 24UR so poročali, da naj bi se Jure Janković nahajal v Grosuplju, vendar na drugem naslovu.
Zarubljene stvari bodo verjetno dovolj le za poplačilo stroškov rubeža, je še pojasnil Pečenko in dodal, da je to ''dovolj zgovorno, kako se dolžnik izogiba''. Pečenko je še dejal, da ima njegova stranka – Pišljar – informacije, da je šlo za skupno akcijo družine. ''Po informacijah, ki jih ima upnik, gre za dokaj usklajeno akcijo cele družine, ki podpira Jureta Jankovića pri vseh njegovih dejanjih,'' je pojasnil odvetnik.
''Ko izjavi, da bo do 20. povrnil dolg, naslednji dan pa naredi manever preselitve bivališča, je to dovolj zgovoren dokaz arogance, poskusa izigravanja,'' je komentiral Pečenko. 450.000 evrov je bilo sicer vrnjenih, a Pečenko ni povedal, kdo je to vrnil.
Oče ni vedel za posojilio
Zoran Janković je v kratki izjavi za javnost danes povedal, da je prav, da so izvedli rubež pri njegovemu sinu Juretu. "Prav je, da te rubijo, če ne spoštuješ tistega, kar si podpisal in če imaš upnike," je dodal in se s tem navezal na zavezo Jureta Jankovića, da bo svoj dolg poplačal do 20. novembra.
Sam ni vedel, da si je sin sposodil omenjena sredstva in je za to izvedel lani. V tem času je del sredstev že vrnil, drugo pa še mora vrniti, dodaja Zoran Janković, ki trdi, da
"red mora biti".
Če Jure sam ne bo sposoben poplačati omenjenega dolga, bodo v družini po besedah ljubljanskega župana pogledali skupno premoženje in morda kaj prodali ter s tem pomagali poplačati njegov dolg. Na vprašanja novinarjev pa predsednik največje opozicijske stranke PS ni želel odgovarjati, zato se je po izjavi obrnil in odšel nazaj v mestno hišo.
S selitvijo se davčnim obveznostim v Sloveniji ne morejo izogniti
Vse več podjetnikov se zaradi nakopičenih dolgov seli v davčno ugodne države, kot sta Liechtenstein in Ciper. S tem davčnim obveznostim v Sloveniji ne morejo ubežati, so zatrdili na davčni upravi. Spremembe stalnega bivališča se namreč prenašajo v davčni register, ob odhodu iz države pa so si zavezanci pri davčnem organu dolžni urediti rezidentski status.
Davčni organ zavezanca v zvezi z davčnimi obveznostmi v Sloveniji obravnava ne glede na to, ali je rezident/nerezident za davčne namene, in ne glede na to, ali je prisoten v Sloveniji oziroma odseljen iz Slovenije, so še pojasnili na Dursu.
Prijava in odjava stalnega prebivališča ter prijava spremembe naslova stanovanja je sicer predpisana z zakonom o prijavi prebivališča. Zakon poleg odjave stalnega prebivališča pri pristojnem organu določa tudi obveznost prijave začasnega odhoda iz Slovenije, ko namerava posameznik odpotovati za več kot tri mesece. Tudi v tem primeru mora posameznik odhod prijaviti pristojnemu organu, preden odpotuje, in navesti točen naslov začasnega prebivališča v tujini.
V davčne oaze – gre za države, ki za dohodke, dobičke in premoženje ne zaračunavajo davkov ali je njihova davčna stopnja bistveno nižja kot v večini drugih držav, ali ne razkrivajo podatkov o lastnikih podjetij in/ali bančnih računov – je svoje premoženje do zdaj preselilo že kar nekaj znanih Slovencev, med drugim tudi Darko Horvat in Igor Lah. Medtem ko je Horvat svoje premoženje preselil na Nizozemsko, se je Lah odločil za Ciper, kjer se mu po poročanju medijev pridružuje tudi Jure Janković. Celo več, Jure Janković naj bi svoje novo bivališče prijavil na istem naslovu, kjer ima sedež tudi družba Igorja Laha Ampelus Holding.
KOMENTARJI (3323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.