Štirih cvetličnih korit na poti do domačije Joška Jorasa prihodnji teden ne bo več. Notranja ministra Slovenije in Hrvaške, Dragutin Mate in Berislav Rončević, sta se namreč na srečanju na mejnem prehodu Obrežje dogovorila, da bodo cvetlična korita zamenjale zapornice. Joras je zato z današnjim dnem prekinil gladovno stavko, Marjan Podobnik pa je odpovedal za jutri napovedani množični shod na Dragonji.
Joško Joras je za 24ur.com povedal, da pozdravlja odločitev ministrov. "Gladovno stavko sem prekinil, čeprav ne zaupam našim politikom, ki govorijo eno, delajo pa drugo. Glede na to, da gre za timsko delo, sem se podredil večini. Zato je jutrišnji shod odpovedan," je povedal Joras. Čeprav je Joras končal gladovno stavko, ostaja v avtomobilu. "Ostal bom v avtomobilu, dokler se korita ne odstranijo in se mi omogoči svoboden dostop do mojega doma," je za SVET povedal Joras.
Ministra sta se dogovorila
Od leta 2004, odkar so na evropski poti hrvaška korita, je bilo po tej poti možno le peš, zdaj bo spet prevozna, kar je tudi zahtevalo piransko sodišče. Na vprašanje, ali to pomeni, da se je na levem bregu Dragonje, ki je za Hrvate hrvaški, uresničila sodba slovenskega sodišča, minister Mate odgovarja, da rešitev ne prejeducira meje med državama.
Ministra sta se v duhu dobrososedskega sodelovanja in v skladu z brionsko deklaracijo o izogibanju incidentov iz leta 2005 strinjala, da je potrebno zagotoviti učinkovitejši in prožnejši nadzor cestnih komunikacij na lokacijah Vonarje (Marčja vas)-Harina Zlaka, Jarmovec-Paravićeva miza, Pregara-Pregon ter na območju Sečovlje neposredno ob levi strani mostu čez Dragonjo.
Učinkovitejši in prožnejši nadzor bodo zagotovili z že uveljavljenimi ukrepi, in sicer postavljanjem zapornic in razdelitvijo ključev, so pojasnili.
Hrvaška stran je poleg tega predlagala, da se do odprtja mejnega prehoda za obmejni promet Brezovica-Brezovica vzpostavi režim prehajanja meje izpred oktobra 2006. Ministra sta se ob tem dogovorila, da se čim prej pristopi k reševanju vprašanja gibanja obmejnega prebivalstva na območju Brezovice.
Na srečanju so se dogovorili tudi, da bo slovenska stran zaradi možnosti lažjega prehajanja tovornega prometa preučila možnost preusmeritve tega prometa preko posameznih mejnih prehodov.
Shod odpovedan
Na osnovi današnjega dogovora notranjih ministrov Slovenije in Hrvaške in zagotovil, da bosta obe vladi prihodnji teden potrdili dogovor o postavitvi zapornice na mestu, kjer stojijo nezakonito postavljena cvetlična korita in izvedli sklep piranskega sodišča, je Zavod 25. junij preklical za jutri napovedan 3. shod.
Z zavoda so še sporočili, da pa bodo v soboto pripravili, tako kot so že napovedali, okroglo mizo o mejni problematiki v restavraciji portoroškega letališča v Sečovljah, in sicer ob 12. uri.
Politiki zadovoljni z dogovorom
Večji del slovenske politike je z dogovorom slovenskega in hrvaškega ministra zadovoljen.
Jožef Jerovšek, predsednik zunanjepolitičnega odbora v parlamentu je za 24UR povedal, da pozdravlja dogovor med ministroma, "saj omogoča sprostitev napetosti na meji.“
Socialni demokrati prav tako pozdravljajo dogovor Mateja in Rančevića. "Odlaganje rešitve tega problema bi lahko že kratkoročno resneje poslabšalo odnose med državama in njuno pripravljenost, da nadaljujeta s prizadevanji za rešitev odprtih vprašanj med državama, zlasti določitve meje na kopnem in na morju, s posredovanjem tretjega,“ so zapisali v sporočilu za javnost. Današnja novica pa po mnenju Boruta Pahorja vzbuja upanje, da je pri obeh sosedah dovolj politične volje za ureditev odprih vprašanj. S tem se ne strinjajo v nacionalni stranki. Slovenija po njihovem neprestano popušča Hrvatom. "Mate bi moral zapreti ta prehod,“ je za 24UR povedal Zmago Jelinčič.
V SLS tudi pozdravljajo Jorasovo odločitev o prekinitvi gladovne stavke. Ocenjujejo, da je to prvi korak k reševanju odprtih vprašanj meje med Slovenijo in Hrvaško. Menijo pa, da je potrebno uresničiti odločbo piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit.
Odziv Hrvaške
V kabinetu premierja Iva Sanaderja nad dogovorom niso bili pretirano presenečeni. Tiskovni predstavnik hrvaške vlade Zlatko Mehun je za 24UR pojasnil, da gre pač za kompromisno rešitev. Slovenija naj bi Hrvaški obljubila, da bo ponovno odprla maloobmejni prehod pri Brezovici, ki je že dve leti zaprt, vsakodnevno pa ga uporablja okrog 180 hrvaških državljanov.
V nekakšno zameno pa bo Hrvaška Jorasu postavila zapornico, in sicer nekje med cvetličnimi koriti, pojasnjujejo v Zagrebu. Ključ za to zapornico bo poleg Jorasa dobilo še 19 prebivalcev tega maloobmejnega območja. Na Hrvaškem torej današnjega dogovora ne tolmačijo kot popuščanje slovenskim pritiskom, temveč le kot kompromisno rešitev.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.