Gimnazijo Bežigrad je dopoldne napolnilo več kot 100 otrok s starši. Kot je pojasnila profesorica Alenka Budihna, na informativnih dnevih dijakom najprej predstavijo program, predmetnik ter nudijo splošne informacije, za tem pa jim povedo, kakšen je učni uspeh na šoli in kako ta uspeh skozi leta vzdržujejo. Prvi del je informativni, kjer pride tudi do stika med osnovnošolci, njihovimi starši, dijaki in profesorji. Za tem pa si lahko v učilnicah po posameznih predmetih pogledajo, kako poteka pouk ter kakšne dejavnosti izvajajo na šoli.
Večina bodočih dijakov želi na informativnih dnevih izvedeti, kakšen je šolski program, predmetnik, profesorji ter ob tem dobiti občutek, kakšen je vtis šole in vzdušja na njej. Marsikateri devetošolec je gledal nekoliko naprej in ga je zanimal tudi povprečen učni uspeh dijakov na tej gimnaziji in kakšni so rezultati na maturi.
Dijakinja Tara Prevc je osnovnošolcem, ki so pred prehodom v srednjo šolo, svetovala, naj se pri izbiri šole osredotočijo na lastne želje in ne na to, kar pričakujejo starši. Poleg tega je pomembno, da na informativnih dnevih spoznajo, kakšna je šola, vzdušje in ljudje. Po besedah njene sošolke Barbare Šernek mora pri izbiri srednje šole odtehtati to, kako se osnovnošolec na informativnih dnevih počuti med dijaki in kakšen občutek dajo profesorji. Ob tem pa tudi, kakšen vtis dobijo o predstavljenem programu in drugih dejavnostih na šoli.
Ravnatelj gimnazije Ciril Dominko je izpostavil, da na njihove informativne dneve vsako leto pride veliko devetošolcev s svojimi starši. Povprečno je kandidatov za vpis na njihovo gimnazijo 270, letos pa bodo vpisali devet prvih letnikov pa še en letnik za mednarodno maturo. Po njegovem prepričanju so si generacije, ki iz leta v leto prihajajo na gimnazijo med seboj zelo različne. Zdajšnje generacije so, kot pravi, manj samostojne in odrasle kot pred mnogimi leti. Vse do konca gimnazije pri veliko stvareh sodelujejo tudi starši, zato je njihova vpletenost zdaj veliko večja, kot v preteklosti.
Alenka Mirt iz Ljubljane je kot starš bodoče dijakinje poudarila, da je pri prehodu hčere v srednjo šolo najbolj pomembno to, da bi se dobro počutila ter da bi lahko bila ustvarjalna. Glede vloge staršev pri otrokovi izbiri srednje šole je Mirtova pojasnila, da je pomembno svojega otroka dobro poznati, ga poslušati in mu stati ob strani pri njegovih odločitvah. Kot je dodala, ni dobro usmerjati otroka v lastne ambicije, ampak mu dati možnost, da se sam odloči.
Na fakulteti za računalništvo in informatiko (FRI) pa je prvi informativni dan potekal v znamenju velikega zanimanja bodočih študentov za študijske programe te fakultete. Več kot 300 mladih je v polni predavalnici pozdravil prodekan fakultete Zoran Bosnić, ki je skupaj s profesorji predstavil smeri študija. Po predstavitvi programov mladim predstavljajo več kot 20 projektov, ki so nastali v raziskovalnih laboratorijih fakultete.
Računalništvo kot hitro razvijajoča se veda in ena gonilnih gospodarskih panog tako doma kot v svetu bo v prihodnosti še bolj pomembno, zato je študij modra naložba v prihodnost, je dejal prodekan Bosnić in mladim svetoval, naj se odločijo za tisto, kar jih veseli. Ob tem je dodal, da so računalničarji in informatiki med najbolj zaposljivimi.
Prihajajo iz cele Slovenije
Dijaki so na informativne dneve prišli iz cele Slovenije. Dijak Klemen Brodej je na ljubljansko fakulteto za računalništvo prišel iz Velenja. "Na fakulteto sem prišel, ker končujem srednjo računalniško šolo, kjer sem se naučil dovolj o računalništvu in me zelo zanima računalniška smer tudi za naprej," je povedal in dodal, da je na predavanju izvedel še več stvari.
Matjaž Štante, oče dijaka srednje kemijske šole je dejal, da so prišli iz Celja, ker se sin še ne more odločiti, kaj bo študiral. Zato so obiskali tudi to fakulteto, nato so se odpravili na fakulteto za farmacijo, da bi izvedeli malo več o tem študiju. Sin bo šel najverjetneje na farmacijo, je dejal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.