
Slovenija je po proizvodih visoke tehnologije in ustvarjanju novih delovnih mest na repu Evrope, ima podpovprečno malo novih podjetij, ki bi uspela zaposlovati in rasti, ter pada glede na mednarodne kazalce konkurenčnosti. Za nov razvojni preboj je med drugim nujno treba reformirati davčni sistem ter povezati znanost in gospodarstvo, so se strinjali udeleženci sedmih pogovorov o prihodnosti Slovenije pri predsedniku republike Janezu Drnovšku, tokrat na temo krepitve konkurenčnosti v EU.
Kot je dejal Drnovšek, je treba dati Sloveniji nov zagon in dvigniti konkurenčnost domačega gospodarstva. "Treba je izboljšati podjetniško klimo, povezati znanost in gospodarstvo ter se intenzivno vključiti v lizbonski proces," je poudaril in kot enega izmed razlogov za padanje slovenske konkurenčnosti navedel zaprtost države.

Po besedah predsednika republike se v Sloveniji po vstopu v EU ni veliko zgodilo, čemur je najverjetneje botroval tudi čas volitev, ko ni pričakovati večjih sprememb in premikov. Sedaj pa je čas, tako Drnovšek, da se ozremo naprej. Z njim se je strinjal tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je med pomembnimi nalogami Slovenije v prihodnosti izpostavil prevzem evra in vstop v schengensko območje.
DA in NE za enotno davčno stopnjo
Nekateri sodelujoči na pogovorih pri Drnovšku so izrazili nestrinjanje z morebitno uvedbo enotne davčne stopnje, saj za to naj ne bi bilo ekonomske potrebe, pa jo drugi podpirajo, če bi pripomogla k razbremenitvi gospodarstva.
Po besedah Marjana Senjurja z ljubljanske ekonomske fakultete tako radikalni ukrepi, kot je uvedba enotne davčne stopnje, niso potrebi. Senjur se strinja, da bi bilo treba skrčiti progresivno obdavčitev, vendar pa morajo biti ukrepi uresničljivi v demokratični družbi. "V primeru uvedbe enotne davčne stopnje bi izenačili tri popolnoma različne davke in tako skrčili instrument davčne politike," je menil Senjur. Z njim se je strinjal tudi rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger. Po njegovi oceni namreč sodi enotna davčna stopnja na začetek 19. stoletja.
Za uvedbo razumljivega, stimulativnega, učinkovitega in predvsem trajnega davčnega sistema se je zavzel direktor in lastnik ajdovskega podjetja Pipistrel Ivo Boscarol, ki meni, da je sedanja davčna zakonodaja nerazumljiva celo davčnemu organu. Boscarol podpira radikalno davčno reformo z enotno davčno stopnjo, ukinitvijo davka na plače in povečano kredibilnostjo davčnih zavezancev.
Na odstopanje med izrečenim in konkretnimi aktivnostmi vlade je opozoril tudi predsednik LDS Anton Rop. Spomnil je na rebalans državnega proračuna, ki med drugim predvideva povečanje tekočih izdatkov, zmanjšanje investicijskih izdatkov in povečanje deleža javnofinančnih izdatkov. "Rebalans ne predstavlja resnosti vlade za premik v smeri večje konkurenčnosti," meni Rop, ki podpira reforme in opozarja na "antireforme", kot je denimo pokojninska.