Na Policijski upravi Koper so danes potrdili, da je bila včeraj pozno popoldne opravljena hišna preiskava na območju Portoroža. Opravili so jo na podlagi odredbe pristojnega sodišča, razlog pa je sum storitve kaznivega dejanja gospodarske kriminalitete. Pridržali niso nikogar, ali so odnesli dokazno gradivo, pa zaradi interesa preiskave niso želeli razkriti.
Kot smo že včerja poročali, gre za preiskavo pri nekdanjem predsedniku uprave Luke Koper Robertu Časarju. Po poročanju današnjega Dnevnika pa naj bi neuradno preiskovali posle Luke Koper iz leta 2007. Gre za kupovanje zemljišč za gradnjo logističnega terminala Panonia v Beltincih. Luka naj bi plačala nakup količkov za označitev parcel, namesto količkov pa naj bi Časarjeva hiša dobila ograjo in nadstreške.
Oktobra 2007 je namreč Luka za vodenje postopkov pri projetku nakupov omenjenih zemljišč najela podjetje Inženiring Graj iz Murske Sobote, ki naj bi izdalo račune v skupni vrednosti 1,58 milijona evrov. Po poročanju časopisa naj bi bili računi v večji meri fiktivni, česar naj bi se zavedala tudi Časar in direktor omenjenega murskosoboškega podjetja Rogert Graj. Tako vsaj piše v anonimki, ki jo je marca 2009 prejel PU Koper in na podlagi katere je preiskava tudi stekla.
Prekmursko podjetje naj bi Luki Koper izstavilo račune za storitve na 680 parcelah, pogodba med družbama pa naj bi jih predvidevala le za 150 parcel. S tem naj bi Ineženiring Graj pridobil za okoli 700.000 evrov protipravnega premoženja, kriminalisti pa naj bi zdaj preverjali, ali je del tega premoženja končal tudi pri Časarju. Sumili naj bi, da je Časar del tega denarja porabil za postavitev ograje okoli svojega zemljišča v Portorožu, na katerem ima več kot 200 kvadratnih metrov veliko hišo.
Kot še poroča Dnevnik, naj bi bila včerjašnja preiskava del širše preiskave, v okviru katere naj bi kriminalisti preverjali večmilijonsko oškodovanje Luke. V okviru tega naj bi preiskovali tudi nakupe zemljišč v Prekmurju, ki še nekaj časa verjetno ne bodo zazidljiva.
Kršitev človekovih pravic?
Časarjev pravni zastopnik Danijel Planinšec pa je za časopis dejal, da je to že tretja preiskava pri Časarju v kratkem času, zaradi česar bodo po pravni poti zahtevali pravico, saj so prepričani, da gre za kršenje človekovih pravic. Preiskave so začeli že leta 2009, ko so preiskovali tudi podjetje Graj, v katerem se je Časar kmalu po odhodu iz Luke tudi zaposlil.
Nova uprava Luke je pod vodstvom Gregorja Veselka zoper Časarja in še 11 nekdanjih članov uprave in nadzornega sveta družbe vložila tudi tožbo v višini 19,6 milijona evrov zaradi spornega nakupa desetih odstotkov slovaškega podjetja ITT. Nekdanjo upravo tožijo še za dodatnih 13 milijonov evrov zaradi spornih poslov s podjetjem Grafist, rušenja na potniškem terminalu, zaradi nakupa nepremičnine z objektom Luna v Sežani, zaradi stroškovne neučinkovitosti vodenja naložbe za podaljšanje prvega pomola in zaradi poslov, povezanih s podjetjema Adriasole in Ecoporto, ki sta v lasti stranke Koper je naš koprskega župana Borisa Popoviča. Slednji je sicer prvi nadzornik Luke Koper.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.