Jesensko in zimsko obdobje s seboj prinese krajše dni in daljše noči, kar je vsekakor treba upoštevati tudi, ko stopimo na cesto. Še posebej pešci so v jesenskih in zimskih mesecih pogosto udeleženi v prometnih nesrečah, saj so vremenske razmere neugodne (megla, dež). Kot pojasnjujejo policisti, so zlasti starejši največkrat žrtve prometnih nesreč zaradi lastnih napak ali ker kršijo cestnoprometne predpise. So pa pešci žrtve nesreč tudi zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, predvsem kadar vozijo z neprilagojeno hitrostjo, pod vplivom alkohola, preblizu desnemu robu vozišča ali vozijo z neočiščenimi ali zarošenimi stekli na vozilu.
Dejstvo je, da so pešci eni od najpogostejših udeležencev v prometu in sodijo tudi med najbolj ranljive skupine udeležencev. S PU Kranj so sporočili, da je bilo na območju Gorenjske v letošnjem letu v prometnih nesrečah udeleženih 52 pešcev, lani v enakem obdobju pa bistveno manj, 33. "Enako kot lani je tudi letos en pešec zaradi posledic trčenja umrl. Med 52 pešci so po trčenjih nepoškodovani ostali samo trije pešci, kar je zelo zanemarljiv delež in kaže na njihovo veliko ranljivost v primeru trčenj," je zapisal tiskovni predstavnik gorenjskih policistov Bojan Kos.
Precejšen delež nesreč se je v letošnjem letu zgodil na prehodih za pešce zaradi velikih napak voznikov, ki so pešce bodisi spregledali ali pa so se prehodu približali z neprilagojeno hitrostjo in se posledično niso imeli več možnosti ustaviti. Ravno s hitrostjo pa je tesno povezana teža poškodb. "Višja kot je hitrost, težje bodo posledice pri pešcu v primeru trka. Hitrost je tudi sicer eden od najpogostejših razlogov za nesreče," pojasnjuje Kos in dodaja, da so pešci letos povzročili šest prometnih nesreč.
Na območju Murske Sobote se je letos zgodilo 594 prometnih nesreč, v katerih je bilo udeleženih 20 pešcev. Smrtnih žrtev med njimi letos na srečo ni bilo, se je pa pet pešcev huje, 14 pa lažje telesno poškodovalo. Večina, kar 14 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleže pešci, se je zgodilo v naselju.
Policisti tako pešce pozivajo, naj tudi sami poskrbijo za svojo varnost v prometu, predvsem s tem, da bodo vidni. Nosite svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešcev, kot so odsevni trakovi, kresničke. Upoštevajte prometne predpise, prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih, če obstajajo, oziroma ob levem robu vozišča v smeri hoje ter poskusite predvideti ravnanje drugih udeležencev v prometu.
Voznike pa policisti pozivajo, naj upoštevajo, da so na cestah tudi pešci, zato jim odstopite prednost. Hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve. Na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno, zunaj naselij pa vozite po sredini voznega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.
Sicer pa policisti danes začenjajo dvotedensko nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost pešcev, ki bo potekala do 13. oktobra. Nosilka akcije je Javna agencija RS za varnost prometa, ki bo za namen boljše vidnosti pešcev razdelila 16.000 odsevnih teles po vsej Sloveniji.
V letu 2019 je šest (55 odstotkov) pešcev umrlo v naselju, pet pa jih je umrlo na cestah zunaj naselja (dva na avtocesti). Največ pešcev je letos umrlo pri pravilnem prečkanju vozišča (trije umrli), dva sta umrla pri nepravilnem prečkanju vozišča, dva pri hoji ob cestišču ter dva pri prečkanju avtoceste.
V letu 2019 je bila pri sedmih umrlih pešcih, ki so bili sami povzročitelji prometne nesreče, pri petih preverjena prisotnost alkohola in prepovedanih drog – od tega so bili štirje pod vplivom alkohola (eden tudi droge). Povprečna stopnja alkohola pri umrlih je visoka, kar 1,62 g/kg. V zadnjih petih letih (2014–2018) je zaradi alkoholiziranih povzročiteljev umrlo enajst pešcev, kar v osmih primerih so bili alkoholizirani pešci sami povzročitelji prometne nesreče.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.