Slovenija

Pri 40 km/h bi v trčenju umrl 6-letnik, pri 60 km/h pa odrasla oseba

Ljubljana, 01. 10. 2019 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na Gorenjskem je bilo letos v prometnih nesrečah udeleženih kar 19 pešcev več kot lani. Najbolj so ogroženi v jesenskem in zimskem obdobju, in ne vedno zaradi krivde voznikov. Zato policisti vsakič znova opozarjajo, nosite svetla oblačila, prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce in predvsem, pri prečkanju ceste pešci nimate absolutne prednosti.

Jesensko in zimsko obdobje s seboj prinese krajše dni in daljše noči, kar je vsekakor treba upoštevati tudi, ko stopimo na cesto. Še posebej pešci so v jesenskih in zimskih mesecih pogosto udeleženi v prometnih nesrečah, saj so vremenske razmere neugodne (megla, dež). Kot pojasnjujejo policisti, so zlasti starejši največkrat žrtve prometnih nesreč zaradi lastnih napak ali ker kršijo cestnoprometne predpise. So pa pešci žrtve nesreč tudi zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, predvsem kadar vozijo z neprilagojeno hitrostjo, pod vplivom alkohola, preblizu desnemu robu vozišča ali vozijo z neočiščenimi ali zarošenimi stekli na vozilu.

Pešci ne pozabite, pri prečkanju ceste nimate absolutne prednosti.

Dejstvo je, da so pešci eni od najpogostejših udeležencev v prometu in sodijo tudi med najbolj ranljive skupine udeležencev. S PU Kranj so sporočili, da je bilo na območju Gorenjske v letošnjem letu v prometnih nesrečah udeleženih 52 pešcev, lani v enakem obdobju pa bistveno manj, 33. "Enako kot lani je tudi letos en pešec zaradi posledic trčenja umrl. Med 52 pešci so po trčenjih nepoškodovani ostali samo trije pešci, kar je zelo zanemarljiv delež in kaže na njihovo veliko ranljivost v primeru trčenj," je zapisal tiskovni predstavnik gorenjskih policistov Bojan Kos.

V prometu bodite vidni in nosite odsevna telesa.
V prometu bodite vidni in nosite odsevna telesa. FOTO: Shutterstock

Precejšen delež nesreč se je v letošnjem letu zgodil na prehodih za pešce zaradi velikih napak voznikov, ki so pešce bodisi spregledali ali pa so se prehodu približali z neprilagojeno hitrostjo in se posledično niso imeli več možnosti ustaviti. Ravno s hitrostjo pa je tesno povezana teža poškodb. "Višja kot je hitrost, težje bodo posledice pri pešcu v primeru trka. Hitrost je tudi sicer eden od najpogostejših razlogov za nesreče," pojasnjuje Kos in dodaja, da so pešci letos povzročili šest prometnih nesreč.

Na območju Murske Sobote se je letos zgodilo 594 prometnih nesreč, v katerih je bilo udeleženih 20 pešcev. Smrtnih žrtev med njimi letos na srečo ni bilo, se je pa pet pešcev huje, 14 pa lažje telesno poškodovalo. Večina, kar 14 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleže pešci, se je zgodilo v naselju.

Po nekaterih podatkih pri 40 km/h trčenja ne bi preživel 6-letni otrok, pri 50 km/h bi umrl 10-letni otrok, odrasla oseba pa trčenja ne bi preživela pri 60km/h.

Policisti tako pešce pozivajo, naj tudi sami poskrbijo za svojo varnost v prometu, predvsem s tem, da bodo vidni. Nosite svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešcev, kot so odsevni trakovi, kresničke. Upoštevajte prometne predpise, prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih, če obstajajo, oziroma ob levem robu vozišča v smeri hoje ter poskusite predvideti ravnanje drugih udeležencev v prometu.

Voznike pa policisti pozivajo, naj upoštevajo, da so na cestah tudi pešci, zato jim odstopite prednost. Hitrost prilagodite razmeram in dosledno upoštevajte omejitve. Na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno, zunaj naselij pa vozite po sredini voznega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.

Pešci, nosite odsevnike, saj ste tako v prometu bolje vidni.
Pešci, nosite odsevnike, saj ste tako v prometu bolje vidni. FOTO: Shutterstock

Sicer pa policisti danes začenjajo dvotedensko nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost pešcev, ki bo potekala do 13. oktobra. Nosilka akcije je Javna agencija RS za varnost prometa, ki bo za namen boljše vidnosti pešcev razdelila 16.000 odsevnih teles po vsej Sloveniji.

Z vidika tveganj za varnost pešca opozarjam še na uporabo mobilnih telefonov, ki odvračajo pozornost od dogajanja v prometu, po raziskavah se reakcije pešca zmanjšajo celo do 60 odstotkov. Vesna Marinko, v.d. AVP
Vesna Marinko, v. d. direktorice Agencije za varnost prometa, je povedala, da je letos kar devet od enajstih pešcev umrlo v temnem delu dneva. "Podatki za petletno obdobje (2014–2018) sicer kažejo, da približno dve tretjini pešcev (47 od 75 umrlih pešcev oz. 63 odstotkov) umre v temnem delu dneva, ko je vidljivost slabša. Nihče izmed umrlih pešcev v obdobju od 2014 dalje ni imel odsevnega telesa," je pojasnila.

V letu 2019 je šest (55 odstotkov) pešcev umrlo v naselju, pet pa jih je umrlo na cestah zunaj naselja (dva na avtocesti). Največ pešcev je letos umrlo pri pravilnem prečkanju vozišča (trije umrli), dva sta umrla pri nepravilnem prečkanju vozišča, dva pri hoji ob cestišču ter dva pri prečkanju avtoceste.

AVP je za namene spodbujanja varne mobilnosti otrok kot novost pripravila učno gradivo z naslovom Učenec pešec.
AVP je za namene spodbujanja varne mobilnosti otrok kot novost pripravila učno gradivo z naslovom Učenec pešec. FOTO: AVP

V letu 2019 je bila pri sedmih umrlih pešcih, ki so bili sami povzročitelji prometne nesreče, pri petih preverjena prisotnost alkohola in prepovedanih drog – od tega so bili štirje pod vplivom alkohola (eden tudi droge). Povprečna stopnja alkohola pri umrlih je visoka, kar 1,62 g/kg. V zadnjih petih letih (2014–2018) je zaradi alkoholiziranih povzročiteljev umrlo enajst pešcev, kar v osmih primerih so bili alkoholizirani pešci sami povzročitelji prometne nesreče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Klotilda H
02. 10. 2019 08.04
+2
ZA VEČ KOT 90 % MRTVIH IN RANJENIH JE KRIVA PREVELIKA HITROST!!! vsi ostali krivci pa so kakšen procent ali dva: mobiteli, alkohol, varnostna razdalja,...
Uporabnik1385495
01. 10. 2019 17.12
+2
Pozabili ste se tekace po Ljubljani.Zdaj bo spet enkrat maraton in bodo zjutraj in zvecer po temi letali sem in tja nevidni v temnih oblacilih.Jaj pa kolesarji-isto!Trdna tema in oni brez vseh svetlobnih oznak na kolesu in telesu.Pa skiroji na cesti....Mi smo res nagnje narod k samomorom.
matej1111
01. 10. 2019 16.29
+3
Zombiji so to. Mobitel v roke pa gasa prek prehoda brez sramu.
flojdi
01. 10. 2019 19.09
+0
.zakaj se nihče ne postavi za vsaj 15minutk ob križišče. redka je rdeča , ki je nek voznik ne prevozi ( tudi 2 ali trije zapored niso redkost ). vsak 10i voznik ma tulifon v eni roki ; viden mi je pa bil tudi šofer avtobusa s tulifonov v desni roki, desni komolček je imel na volanu, z levo je šaltal.. v pravokotnem križišču. eni zMorejo
Periot222
01. 10. 2019 21.09
+0
Flojdi obsojas voznike pesce pa ne vidis ko v vecinoma hodijo cez rdeco kot ovce brez da pogledajo levo un desno po moznosti s telefonom!!!!!!!!
RamzesII
01. 10. 2019 16.29
+1
"Pri 40 km/h bi v trčenju umrl 6-letnik, pri 60 km/h pa odrasla oseba" Na čem neki temelji ta trditev, nenazadnje je lahko tudi obratno, saj na smrt lahko vplivajo, so sovzrok lahko, tudi drugi faktorji, ne zgolj trk sam po sebi.
Shisui
01. 10. 2019 17.32
+1
Izračuna se potrebna povprečna sila katera je sposobna ubiti otroka in potem še povprečna sila katera je sposobna ubiti odraslo osebo. Seveda govorimo o povprečju in neka odrasla oseba lahko umre pri 40km/h trku kakšen otrok pa preživi 60km/h trk.
Janko Ig
01. 10. 2019 16.03
+4
Zakaj pa ne pazijo saj vejo,da bojo vedno ta kratko potegnili,ne glede na krivdo. Jsu kot pesec imam to vedno v mislih in ne izsiljujem pa ceprav imam prednost....
felix59 drugič
01. 10. 2019 12.16
-6
>Po nekaterih podatkih pri 40 km/h trčenja ne bi preživel 6-letni otrok, pri 50 km/h bi umrl 10-letni otrok, odrasla oseba pa trčenja ne bi preživela pri 60km/h.> To je vse samo zaradi tega , ker je današnja raja preveč pomehkužena.
slo_veter
01. 10. 2019 16.04
+4
pa pojdi probat,. Skoči pred avto, ki vozi 50km/h, potem pa javi kako ti je šlo .. da se nisi moradi tudi ti pomehkužil?
RamzesII
01. 10. 2019 16.32
"Po nekaterih podatkih pri 40 km/h trčenja ne bi preživel 6-letni otrok, pri 50 km/h bi umrl 10-letni otrok, odrasla oseba pa trčenja ne bi preživela pri 60km/h." Tukaj je težko kaj posploševati, predalčkati, ker je vsak primer individualen. Nenazadnje je lahko tudi obratno, saj na smrt lahko vplivajo, so sovzrok lahko, tudi drugi faktorji, ne zgolj trk sam po sebi in posledične poškodbe.
slo_veter
01. 10. 2019 17.03
+1
jap .. odvisno od kota, velikosti, hitrosti je pa res , da tudi če z glavo udariš v vetrobransko steklo in si brez očesa, napol prizadet da komaj hodiš .. ni to kašna velika zmaga nad hitrostjo.