
Igrače, še posebej tiste iz Kitajske, so najbolj nevarni potrošniški izdelki v Evropski uniji, v letnem poročilu o nevarnih potrošniških izdelkih ugotavlja Evropska komisija.
Med električnimi napravami, motornimi vozili, svetili in kozmetiko so potrošniki v Evropi največkrat prijavili prav igrače, kar v četrtini vseh primerov, med njimi pa polovica igrač prihaja iz Kitajske. Igrač slovenskih proizvajalcev ni na seznamu. Iz držav EU je sicer dobra petina vseh nevarnih izdelkov, za 17 odstotkov nevarnih izdelkov pa sploh ni jasno, iz katerih držav prihajajo.
Lani je bilo že skorajda tisoč prijav, ki jih lahko podajo potrošniki, trgovci in drugi, prek sistema hitrega obveščanja pa so o nevarnem izdelku takoj obveščene vse članice unije, pa tudi Norveška, Islandija in Liechenstein. Po prijavi opravijo test, države pa morajo sprejeti potrebne ukrepe - izdelek umaknejo s tržišča, ali pa omejijo njegovo prodajo.
Prijave so vedno pogostejše, Bruselj pa vse države poziva še k tesnejšemu sodelovanju, k skupnim prizadevanjem z in med nacionalnimi organi za nadzor trga in carinskimi organi ter k sodelovanju s tretjimi državami.
V Bruslju so tudi predstavili nekaj izdelkov, ki lahko povzročijo hude poškodbe in opekline. Med igračami izstopajo majhna motorna vozila, ki so vedno bolj priljubljena, sicer pa so nevarni tudi gospodinjski pripomočki in plastične lučke. Pri igračah je najpogostejša nevarnost zadušitev, in sicer kar v polovici primerov. Pri štirih odstotkih nevarnih igrač se je pojavila celo nevarnost zastrupitve.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.