V Centru za zastrupitve interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v zadnjem tednu že zdravili dva bolnika, zastrupljena z jesenskim podleskom, in bolnika, zastrupljenega z belo čmeriko. Zato zdravniki svetujejo previdnost pri nabiranju čemaža, ki ga ljudje pogosto zamenjujejo s strupenim podleskom in čmeriko.
Lansko spomlad so v UKC Ljubljana zdravili skoraj deset takšnih bolnikov, ena bolnica pa je zaradi zastrupitve z jesenskim podleskom tudi umrla. Podobno je bilo tudi prejšnja leta, saj jesenski podlesek vsebuje močan strup kolhicin, ki je že v majhnih odmerkih smrtno nevaren.
Čemaž, jesenski podlesek in bela čmerika imajo podobne ovalne liste, zato so zamenjave pogoste in žal lahko tudi usodne za nabiralce ter njihove svojce in prijatelje. Zastrupitev z jesenskim podleskom poteka v več fazah. Od dve do 12 ur po zastrupitvi ljudem postane slabo, bruhajo in imajo bolečine v trebuhu ter hudo drisko, ki je lahko krvava. Od 24 do 72 ur po zastrupitvi pride do okvar srca, jeter, ledvic, trebušne slinavke in pljuč.
Pri bolnikih, ki preživijo prvi fazi zastrupitve, se po štirih do petih dneh zaradi zavrtosti kostnega mozga znižata število belih krvnih celic in število ploščic, zato se poveča nevarnost za okužbe in krvavitve. Po dveh do treh tednih pa izpadejo še lasje.
Zastrupitev z belo čmeriko poteka s slabostjo, bruhanjem, drisko, glavobolom, meglenim in skakajočim vidom, mravljinčenjem, oslabelostjo, počasnim srčnim utripom, nizkim krvnim tlakom in prehodno izgubo zavesti.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.