Kot so zapisali na Generalni policijski upravi, je za kurjenje kresov treba pridobiti dovoljenje pristojne upravne enote, vlogo za dovoljenje pa vložiti najmanj sedem dni pred prireditvijo.
Prav tako je posebno dovoljenje potrebno za ognjemete, tudi tiste v okviru javne prireditve. Po podatkih policije se med prvomajskimi prazniki tudi sicer običajno poveča uporaba pirotehničnih izdelkov, zato opozarjajo na previdnost pri ravnanju z njimi. Nepremišljena in neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe, poleg tega pa moti živali ter onesnažuje okolje, navajajo.
Policija napoveduje, da bo dosledno ukrepala proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za posameznike je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov, za pravne osebe pa od 3.000 do 50.000 evrov.
Strelci z možnarji potrebujejo poseben certifikat ali potrdilo o usposobljenosti za streljanje. Pri pokanju z možnarji in acetilenom morajo udeleženci oziroma organizatorji poskrbeti za varnostne ukrepe, še opozarjajo na policiji.
Pri kurjenju upoštevajte navodila!
K previdnosti pri kurjenju prvomajskih kresov poziva tudi Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR). Pri kurjenju kresov je treba upoštevati več navodil: kurišče mora biti obdano z negorljivimi materiali (s peskom, kamni ali opeko) in mora biti dovolj oddaljeno od gozda, dreves, prometnic in stavb. V času kurjenja naj bo vedno nekdo ob ognju, če kres kurijo otroci, pa naj bo ob njih tudi vsaj en odrasel. Pri kurjenju se po navedbah URSZR ne sme uporabljati gorljivih tekočin, na primer naftnih derivatov, ali materialov, ki pri gorenju razvijejo močan dim in strupene pline (na primer avtomobilskih gum). Če je vreme vetrovno, je kurjenje treba prekiniti, ob končanem kurjenju pa ogenj pogasiti in kurišče prekriti z zemljo ali peskom. Na javnih prireditvah s kresovanjem mora biti organizirana tudi požarna straža, ki jo lahko opravljajo le gasilci, so še zapisali na URSZR.
Izločite nevarne sestavine
V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) pa opozarjajo na ekološko sporne in okolju neprijazne sestavine številnih prvomajskih kresov. Zato organizatorje kresov in zasebne "kurilce" v naravi pozivajo, da spoštujejo predpise, preverijo sestavine kresa in iz ognja izločijo vse nevarne sestavine. Zlasti opozarjajo, da je treba iz kresov izločiti nevarne sestavine, kot so iverne plošče, nevarne kemikalije, laki, barve, oljni derivati, gume in plastika. Drugačno ravnanje se šteje med kazniva dejanja zoper naravo in zdravje ljudi, opozarjajo. Zbrane nevarne odpadke naj občani in podjetniki raje po dogovoru oddajo ustreznim lokalnim komunalnim podjetjem oziroma v času zbiranja kosovnih odpadkov, še svetujejo v ZEG.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.