Prometne nesreče so tekom dneva ovirale promet na štajerski avtocesti, med drugim pred predorom Golo Rebro proti Ljubljani, prav tako med Žalcem in Šempetrom proti Ljubljani, med predoroma Jasovnik in Ločica pa je bil promet oviran proti Mariboru, je poročal Prometnoinformacijski center. Na ljubljanski zahodni obvoznici je bil dopoldne zaradi prometne nesreče zaprt prehitevalni pas pri priključku Brdo proti Kozarjam.
Na primorski avtocesti pa je bil zaradi prometne nesreče popoldne dalj časa zaprt prehitevalni pas med Kastelcem in Kozino v smeri proti Ljubljani. Kot so v popoldanskem Poročilu Centra za obveščanje RS navedli na Upravi RS za zaščito in reševanje se je ob 13.22 na avtocesti med Kozino in predorom Kastelec zgodil nalet treh vozil. V nesreči se je lažje poškodovalo pet oseb, dve sta bili odpeljani na preventivni pregled v Splošno bolnišnico (SB) Izola. Gasilci PGD Materija in JZ GB Koper so zavarovali kraj dogodka, odklopili akumulatorje na vozilih, nudili prvo pomoč poškodovanim do prihoda reševalcev NMP Sežana ter jih prenesli do reševalnega vozila.
Popoldne je bil nekaj časa oviran tudi promet med Studencem in Razdrtim.
Meja sneženja se je spustila do nižin
Po besedah našega hišnega prognostika Roka Nosana smo nedeljo v večjem delu Slovenije sicer začeli s pomladnimi temperaturami, nadaljevanje dneva pa je marsikje bilo povsem zimsko.
"Severne kraje je že sredi dopoldneva dosegla hladna fronta, hladen zrak se je nato v le treh urah razširil nad vso Slovenijo. Ker je bila menjava zračne mase hitra, je bilo vremensko dogajanje zelo burno, nastajale so tudi nevihte z nalivi in sodro, meja sneženja pa se je ob tem marsikje spustila do nižin," je zapisal Nosan.
Padavine so nad nami nato vztrajale še nekaj ur. "Povsem po nižinah snežne odeje sicer večinoma ni bilo oziroma je zapadel le kakšen centimeter snega, že kakšnih 100 metrov višje pa je slika popolnoma drugačna," pravi naš vremenoslovec. Tako je v krajih nad okoli 400 metrov nadmorske višine zapadlo od pet do deset, nad 700 metrov pa lokalno tudi več kot 20 centimetrov snega.
Zvečer so padavine povsod ponehale, najpozneje na jugu države.
Sledijo hladni in marsikje vetrovni dnevi s kratkotrajnimi plohami, ki bodo lahko tudi snežne. Ob koncu prihodnjega tedna današnji izračuni kažejo na novo, večjo količino oziroma pošiljko padavin. "Ker se bo nad nami zadrževal hladen zrak, bo tudi po nižinah večinoma snežilo. Skratka, zima očitno še ni rekla zadnje besede," je še zaključil Nosan.
Z menjavo zimskih pnevmatik ni treba hiteti
V ponedeljek skladno z zakonom na vozilih ne bodo več obvezne zimske pnevmatike. Na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) svetujejo, da z menjavo ni treba hiteti, saj je vreme nepredvidljivo in nas tudi spomladi lahko preseneti sneg. Če pa bi se za menjavo odločili, naj vozniki ob poslabšanju vremena z letnimi pnevmatikami ne vozijo na zasneženo ali poledenelo cesto, so sporočili iz AMZS.
Prehodni pomladanski čas skriva pasti, zato je treba tudi v tem delu leta po mnenju inštruktorja varne vožnje Braneta Legana pozorno spremljati vremenske razmere in vožnjo prilagoditi razmeram.
"Zavedati pa se je treba, da če se bomo odločili opraviti menjavo že okoli 15. marca, se moramo nato v tem prehodnem času ravnati po morebitnih trenutnih poslabšanih voznih razmerah. Sneži lahko tudi še aprila. V takih primerih se z letnimi pnevmatikami nikakor ne odpravimo na zasneženo ali poledenelo cesto," je dejal Legan, ki ga v sporočilu za javnost povzema AMZS.
Zakon o varnosti cestnega prometa sicer določa, da so zimske pnevmatike obvezne do 15. marca oziroma v primeru zimskih razmer tudi po tem datumu.
Zimske pnevmatike je v toplejših mesecih treba zamenjati za letne, ker so te pri vožnji v času visokih temperatur bistveno bolj varne. Zimske so narejene iz mehkejših gumenih zmesi, zato je pri visokih temperaturah zavorna pot vozila z zimskimi pnevmatikami daljša, oprijem vozišča je slabši, v ovinku pa lahko vozilo prej zdrsne.
Osnovno pravilo sicer voznikom narekuje štiri enake pnevmatike z ne manj kot štirimi milimetri profila, ki niso starejše od štirih let. Pnevmatike so namreč narejene iz naravnega materiala, zato se z leti starajo in tako postajajo vedno trše. Po navedbah prometnih strokovnjakov je zakonsko najnižji še dopustni profil za letne pnevmatike 1,6 milimetra, vendar je to premalo.
Globe za neupoštevanje zakona znašajo od 40 do 500 evrov, za pravne osebe, samostojne podjetnike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, pa do 1000 evrov.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.