Vremensko izjemno pester dan so predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji zaznamovale obilne padavine. Zjutraj je bilo še dovolj hladno, da je snežilo povsod, kjer so se pojavljale padavine, le ob morju je deževalo, že dopoldne pa je sneg tudi ponekod drugod začel prehajati v dež. Od juga in vzhoda je namreč k nam dotekal občutno toplejši zrak, vendar ker je Slovenija reliefno zelo razgibana država, je otoplitev nekatere kraje dosegla precej kasneje kot druge, zato je že na majhnih razdaljah prihajalo do velikih razlik v višini snežne odeje, ki so bile največje v Ljubljanski kotlini.
Tako je na območju Kamnika in Domžal, kjer je že od sredine dneva prevladoval dež, zapadlo le kakšen centimeter snega. Na Brniku je bilo snega okoli 5 centimetrov, v bližnjem Kranju pa so ga izmerili kar 22 centimetrov. V Ljubljani, kjer je najmočneje snežilo med 14. in 16. uro, je po podatkih Arsa zapadlo 13 centimetrov snega. Ves dan je močno snežilo v zahodnem delu Gorenjske. Na območju Jesenic, Rateč, Kranjske Gore in Bohinja je do 20. ure zapadlo od 40 do 50 centimetrov snega. To je bilo najobilnejše sneženje na Gorenjskem po letu 2014.
Višino snežne odeje po posameznih krajih si lahko pogledate tukaj.
Do vključno srede se bomo še nahajali na meji med toplim in hladnim zrakom, kar pomeni, da pestrega vremenskega dogajanja še ni konec. Po kratkotrajnem premoru nas bodo že jutri zjutraj od zahoda zajele nove padavine. Na Gorenjskem bo spet snežilo in zapade lahko novih 15 do 30 centimetrov snega, drugod bo večinoma deževalo. Meja sneženja bo v večjem delu države na nadmorski višini med 600 in 1000 metrov, le ob močnejših padavinah bo lahko snežilo tudi nižje. Ozračje bo nestabilno, zato bodo sredi dneva in popoldne predvsem v zahodni in južni Sloveniji nastale posamezne nevihte z nalivi, ponekod lahko tudi s sodro ali babjim pšenom. Jutranje bodo v večjem delu države malo nad ničlo, dnevne pa se bodo gibale od 3 do 9, ob morju okoli 11 stopinj Celzija, v krajih s sneženjem pa bo ves dan blizu ledišča.
V Piranu se je dvakrat oglasila sirena
Kmalu po 9. uri je regijski center za obveščanje v Piranu sprožil sireno zaradi močnega plimovanja in močnega juga. Kot je za STA pojasnil poveljnik tamkajšnje civilne zaščite Robert Zirnstein, je voda na posameznih mestih poplavila najnižje dele mesta. Ker se je jugo krepil, so postavili baražo, gasilci in pripadniki civilne zaščite pa so bili v pripravljenosti. Poplavljanje naj bi bilo po pričakovanjih omejeno samo na Piran. Vodotoke so pregledali, prav tako je vodnogospodarsko podjetje Drava dodatno očistilo struge, zato v Sečovljah in Strunjanu, kjer je bilo ob ujmah v začetku meseca najhuje, ne pričakujejo težav.
Ob 9.40 so sireno sprožili tudi v Izoli, ob 20. uri pa so jo še enkrat sprožili v Piranu.
Da so se celo v nižinah na Goriškem zbudili v belo jutro, nam je sporočil tudi naš novinarski kolega Ervin Čurlič. "A sneg že prehaja v dež, tako da za tiste, ki so vstali malce kasneje, prav veliko zimske idile ne bo več," je zapisal ob fotografijah. So pa zasneženi ostali tamkajšnji višje ležeči predeli, Trnovska in Banjška planota.
Nevarnost snežnih plazov v visokogorju
Zaradi novozapadlega snega je v večjem delu naših gora velika nevarnost snežnih plazov, pa opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije.
V visokogorju je debela snežna odeja, ki jo je močan veter močno preoblikoval. Vetru izpostavljena mesta so močno spihana in ponekod tudi poledenela, na zavetrnih pobočjih pa so številne klože, ki so se tudi plazile. Kot je zapisano na spletni strani Agencije RS za okolje, bo nevarnost proženja snežnih plazov danes popoldne in jutri zaradi velike količine novega snega nad okoli 1500 m velika, 4. stopnje, nižje pa zmerna 3. stopnje. Nov sneg se bo marsikje slabo sprijel s podlago, obenem pa se bodo zaradi preobremenitev stare snežne odeje spontano prožili tudi kložasti snežni plazovi, na severnih in severozahodnih pobočjih bodo nastale nove klože. Zlasti nevarne bodo strma pobočja, grape in strmejša travnata pobočja, kjer bodo možni tudi talni snežni plazovi. Nov sneg bo zasul stare klože, zato bo nevarnost težko prepoznati. Zaradi hladnega vremena se bo snežna odeja le počasi preobražala in stabilizirala. Na PZS obisk gora v naslednjih dneh odsvetujejo.
"Glede na tendenco snežne odeje in njene preobrazbe svetujemo, da si izberete nižje ležeče predele in se v celoti izognete območjem, kjer je znatna (3. stopnja) nevarnosti snežnih plazov. Neizkušenim posameznikom v celoti svetujemo, da se izognejo tudi območjem z zmerno nevarnostjo snežnih plazov. Vsi, ki se boste odpravljali v gore, poskrbite, da boste imeli s sabo obvezno plazovni trojček, ne odpravljajte se v grape in pobočja, kjer obstaja veliko tveganje za snežni plaz. Ne izpostavljajte otrok nevarnostim. Snežna odeja bo še nekaj dni po sneženju nestabilna," je pozval strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi.
"Tudi ko bo čas ugodnejši za obisk gora, ne smemo pozabiti na popolno zimsko opremo – plazovni trojček, cepin, dereze in čelado. Seveda pa moramo vse pripomočke znati uporabljati. Pogostejšim obiskovalcem gora v zimskem času in navdušenim turnim smučarjem priporočamo uporabo nahrbtnika z zračnim balonom, pripomočka, za katerega si želimo, da ga ne bi nikoli uporabili," so še zapisali na PZS.
Cel dan težave na cestah
"Na cestah so posipne in plužne skupine. Na pot se ne odpravljajte, če ni res nujno! Vozite previdno, s primerno varnostno razdaljo in prilagojeno hitrostjo," pa že cel dan voznike opozarja Prometno-informacijski center (PIC). Zgodilo se je namreč več prometnih nesreč in zdrsov tovornjakov.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.