Slovenija

Po strankarskem pluralizmu na pragu združevanja?

Ljubljana, 16. 12. 2011 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Po slabem volilnem rezultatu bo sledila menjava vodstva tako v Zaresu kot stranki LDS. Krizo liberalne politike bi po mnenju nekaterih lahko rešili s povezovanjem programsko sorodnih strank.

Po volitvah sta pred vrati parlamenta ostali tako LDS kot tudi Zares. Da je prevetritev liberalnih idej nujno potrebna, menijo v obeh strankah, prvi korak pa je bil menjava vodstva.
Po volitvah sta pred vrati parlamenta ostali tako LDS kot tudi Zares. Da je prevetritev liberalnih idej nujno potrebna, menijo v obeh strankah, prvi korak pa je bil menjava vodstva. FOTO: Miro Majcen

Predsednica Liberalne demokracije Slovenije Katarina Kresal se je po volilnem razočaranju in izjemno slabi podpori volivcev poslovila od predsedniškega stolčka na četrtkovi seji sveta stranke, vodila pa jo bo do kongresa stranke. Prav tako ostaja njena aktivna članica in bo tudi v prihodnje aktivno sodelovala v politiki.

Kako rešiti krizo liberalne demokracije?

K vnovični kandidaturi za predsednico stranke je Kresalovo že sinoči pozval Aleš Zalar. Po njegovem mnenju je Kresalova z nepreklicnim odstopom še enkrat več dokazala, da je izjemna političarka. Tako meni tudi vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic, saj je treba po volilnem porazu, kot ga je bil LDS na tokratnih volitvah deležen, ponuditi nove ideje in nove ljudi, je pa vesel, da je Kresalova sklenila ostati v stranki.

Na drugi strani so bile zelo glasno izrečene kritike predsednika sveta stranke Antona Anderliča, ki meni, da je treba ob dogodkih, kot je izpad stranke iz parlamenta, kritično presoditi in tudi sprejeti objektivno odgovornost za nosilce najvišjih funkcij.

Tako kot Zalar, ki pravi, da ne namerava kandidirati za vodstvene funkcije, tudi Anderlič zatrjuje, da o tem ni razmišljal in tudi zdaj ne razmišlja. Kot je Anderlič dejal po seji, je položaj "zelo resen, kajti ko po tako dolgi in bogati zgodovini stranke izpadeš iz parlamenta, potem je to sporočilo volivcev zelo zgovorno". Sam meni, da ima liberalna demokracija dovolj potenciala, volje in jasnih usmeritev, s katerimi lahko liberalne ideje le nadgrajujejo.

Kacin je prepričan: hitre menjave v samem vrhu stranke po njegovem mnenju ne bi bile smiselne, temveč potrebuje stranka v prvi fazi okrepitev medsebojnega zaupanja, spremembo statuta in večje število podpredsednikov in podpredsednic stranke, ki bodo lahko urejali razmerja znotraj stranke in držali smer.
Kacin je prepričan: hitre menjave v samem vrhu stranke po njegovem mnenju ne bi bile smiselne, temveč potrebuje stranka v prvi fazi okrepitev medsebojnega zaupanja, spremembo statuta in večje število podpredsednikov in podpredsednic stranke, ki bodo lahko urejali razmerja znotraj stranke in držali smer. FOTO: Blaž Garbajs

Evropski poslanec iz vrst LDS Jelko Kacin na drugi strani ocenjuje, da stranka ta trenutek ne potrebuje nemudoma menjave v samem vodstvu ter novega predsednika ali predsednice, temveč si mora vzeti čas za kolektivni premislek, razmislek in za prevetritev samih programskih zasnov stranke. "Sam menim, da bi bilo potrebno združiti vse napore znotraj stranke, da poiščemo trdni notranji glas in da stranka lahko uigrano v bodoče zapoje kot Perpetuum Jazzile."

Trenutno je potrebno, da stranka LDS podpre vladajočo koalicijo in s skupnim delovanjem okrepimo zaupanje v liberalna načela, okrepimo gospodarstvo in izboljšamo položaj srednjega sloja, na plečih katerega lahko gospodarstvo in prosperiteta tudi stojita, poudarja Kacin. Kot dodaja, je mogoče le tako doseči stanje, v katerem se pri luči dneva ne išče s svečo rešiteljice ali rešitelja, ki bi lahko bodisi politiko bodisi samo državo povlekel iz krize.

Kriza liberalizma zadela tudi stranko Zares

Stranka Zares, ki je na prejšnjih volitvah v DZ vstopila z devetimi poslanci in je bila večji del mandata tudi v koaliciji, je na predčasnih državnozborskih volitvah prejela 0,65 odstotka glasov in tako ni prestopila štiriodstotnega parlamentarnega praga.

S položaja predsednika stranke se je sinoči tako poslovil tudi Gregor Golobič. Predsednik stranke Zares ob tem ni želel predvidevati, kdo bi ga lahko nasledil. Pred sejo sveta stranke je dejal, da ob prihodnjem izbiranju vodstva ne bo kandidiral za predsednika. V stranki po njegovih besedah pripravljajo temeljito poročilo, ki bo obravnavano v prvem tednu januarja. Takrat bo odgovor na vprašanje o njegovem odstopu dokončen, stranka pa bo volila novo vodstvo.

Pavel Gantar odločitev prvaka stranke Zares pozdravlja, imen kandidatov ali smernic za prihodnost pa pred januarjem ne napoveduje.
Pavel Gantar odločitev prvaka stranke Zares pozdravlja, imen kandidatov ali smernic za prihodnost pa pred januarjem ne napoveduje. FOTO: Blaž Garbajs

Vidni član poslanske skupine Zares dr. Pavel Gantar ocenjuje, da je bil odstop predsednika stranke Gregorja Golobiča z vrha stranke pričakovana odločitev, saj je sklep predstavil že na kolegiju stranke. Kandidatov za novo vodstvo v stranki še nimajo, saj bodo vodstvo skupinsko izbirali na kongresu stranke, ki bo najkasneje do druge polovice januarja. Kot pravi, upa, da Golobič z odstopom ostaja tesno povezan z jedrom stranke.

Medtem Majda Širca, dosedanja ministrica za kulturo in vidna članica stranke Zares, Golobičev odstop ocenjuje kot slabo dejanje za stranko, o smernicah za prihodnost kot tudi o potencialnih imenih strankarskih favoritov za vodstvo pa ni bila pripravljena govoriti. Podobno meni tudi namestnik vodje poslanske skupine Zares Franci Kek. Sam o morebitnih prihodnjih usmeritvah v stranki ne želi špekulirati, saj so določene odločitve ali koraki neodvisni od politične volje in pričakovanj posameznih članov stranke, poudarja Kek.

Da je program stranke Zares odličen, je prepričan vodja poslanske skupine Zares Franco Juri, sam pa dodaja, da se stranka Zares ni prodala všečnosti, ampak je bolj kot volilnim rezultatom ter predvolilnemu snubljenju sledila javnemu interesu. Zato, poudarja, bi bilo treba z dobrim delom nadaljevati, kot vodstveno korekturo pa ponuja možnost tudi sprejema Vajgljevega modela predsedovanja, pri katerem bi lahko stranko vodila vsaj dva sopredsednika.

Vsebinske spremembe ter odgovori na vprašanje, v katero smer se bo stranka v prihodnje razvijala, bodo znane na svetu stranke v začetku januarja. V stranki Zares namreč vodstvo volijo vsi člani, konvencija pa se kvečjemu seznani z izidom glasovanja po pošti, v katerem so na anonimen način udeleženi vsi člani, ki imajo tudi možnost kandidirati.

Ali se po razdruževanju obeta novo zlitje liberalnih jeder?

V medijih se pojavljajo tako špekulacije, po katerih bi lahko liberalna politika iskala neki notranji glas in izgradnjo nove koalicije isto mislečih. Na vprašanje novinarjev, ali obstaja možnost, da bi se v prihodnosti združile stranke Zares, LDS in Stranka za trajnostni razvoj Slovenije (TRS), je Golobič odgovoril, da Zares z nekaterimi ostalimi strankami "vežejo nemajhne programske podobnosti", drugje pa da so te podobnosti "bistveno večje". Vendar je to, kot pravi, ena od tem, ki bo na dnevnem redu po tem, ko bo stranka dobila novo vodstvo in ko bo to skupaj s članstvom "domislilo naslednje korake".

Do petka zvečer pred volitvami so vsi ponujali rešitve in bili pripravljeni prevzemati odgovornost za reševanje Slovenije, po zaprtju volišč pa je ta pobuda zamrla. Povsem jasno je, kdo bo moral dobiti možnost in dejansko stvari po odločitvi in volji volivcev izpeljati. Borut Sajovic, vodja poslanske skupine LDS

S tem se tako ne mudi, saj je takšno odločitev po mnenju Golobiča treba temeljito pretehtati. Ob tem je izpostavil, da ne ve, zakaj se posebej omenja LDS, saj da je programskih podobnosti veliko več z nekaterimi drugimi strankami.

Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic meni, da je treba po 20 letih parlamentarne demokracije in pluralizacije strankarske ponudbe v Sloveniji doseči razbistritev političnega prostora, del katerega pa je nedvomno tudi manjšanje števila strank in medsebojno povezovanje, poudarja Sajovic.

Franco Juri čuti programsko sorodnost stranke Zares s strankami TRS, LDS, SMS in Zelenimi Slovenije, blizu pa mu je tudi Demokratična stranka dela.
Franco Juri čuti programsko sorodnost stranke Zares s strankami TRS, LDS, SMS in Zelenimi Slovenije, blizu pa mu je tudi Demokratična stranka dela. FOTO: Dare Čekeliš

"Stranke so le orodje idej, sam pa menim, da je svobodomiselnost nad samimi načeli političnih oznak in je svobodomiselnih ljudi več, kot bi lahko o tem sodili glede na volilni rezultat," pravi Sajovic. Politični prostor je po njegovem mnenju konfuzen in huda polarizacija po volitvah pripelje vedno do težav pri sestavljanju koalicij ter strnitvi vladnih vrst.

Povezovanje programsko sorodnih strank zagovarja tudi vodja poslanske skupine Zares Franco Juri. "Menim, da je potrebno prerasti osebne simpatije ali antipatije, ki jih je potrebno vreči z dnevnega reda, temveč se je potrebno povezovati na osnovi političnih ciljev," pravi Juri.

 "Zagovarjam tendenco, da se medsebojno povezujejo sorodne stranke, sorodnost pa naj bo tu bazirana na treh temeljih: na socialni trajnosti, trajnostnem razvoju in liberalnih vrednotah svobodomiselnosti. S temi razdrobljenimi strankami, ki so na tokratnih volitvah prejele majhno podporo, bi se lahko družno bistveno bolje odrezali, tako menim, da bo prihodnost Zaresa šla v smeri mobiliziranja vse množice svobodomiselnih volivcev, ki so tokrat glasovali proti strankam, ne pa proti idejam, ali pa so del 40 odstotkov volivcev, ki so na dan volitev letos raje ostali doma," dodaja Juri. Kot pravi, je za zdaj prezgodaj govoriti, ali bo tako nastala nova stranka ali bo formirana koalicijska naveza podobnih, kot navaja, pa se o tovrstnih rešitvah v stranki že pogovarjajo.

Stranke so sodelovanju naklonjene, a ne za vsako ceno.
Stranke so sodelovanju naklonjene, a ne za vsako ceno. FOTO: Reuters

Sodelovanje – da, a ne za vsako ceno

Združevanju so naklonjeni tudi v Demokratični stranki dela. Predsednik stranke Franc Žnidaršič pravi, da se o združevanju še niso aktivno pogovarjali z nobeno izmed strank, so pa odprto naklonjeni aktivnemu sodelovanju, a le če je to usmerjeno k branjenju pravične delitve proizvedenega in socialni državi. Sorodnost vidijo s stranko TRS, vsaj kar zadeva okoljevarstveno zeleno prihodnost Slovenije, ki bi lahko proizvajala nova delovna mesta.

Da se o morebitnem združevanju stranke še niso aktivno pogovarjali, poudarja tudi generalni tajnik stranke SMS Zeleni Evrope Jože Vozelj, sinergije pa po njihovem mnenju ne more biti brez močnega programa. Sami so vsakemu povezovanju naklonjeni, programsko pa je treba združiti ljudi in v Sloveniji uveljaviti zeleno politiko. O povezovanju so se za zdaj pogovarjali s stranko TRS.

Prav slednji so vezni člen, ki je projektno sodeloval že s stranko Zares v zvezi s projektom Teš 6. Predsednik stranke Matjaž Hanžek meni, da je najprej treba počakati, da si stranke po volilnem porazu zaližejo rane, TRS pa se mora po njegovem mnenju še notranje strukturirati. Sami so naklonjeni projektnemu sodelovanju s strankami, ki ponujajo programske rešitve tudi vnaprej, a je o nastanku nove stranke ali koalicije strank po njegovem mnenju prezgodaj govoriti.
 

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ulikses
16. 12. 2011 13.28
+1
hm, samo v slveniji...najprej se skregajo in grejo narazen, po 4 letih pa ugotovijo, da ne morejo drug brez drugega...ko kšn propadel holivudski zakon :D :D :D a pol bo nova stranka se klicala "zares LDS" ?
Inspire
16. 12. 2011 13.23
+2
Kar je strgano , je strgano , nobeno šivanje ali leplenje ne pride več v poštev . "Poštenje velja, kdor ga ima " !
Libra77
16. 12. 2011 12.48
+2
Govori se, da se samo govori in nič ne naredi.
prezimovalec
16. 12. 2011 16.51
Vance
16. 12. 2011 11.44
+7
Demokracija je eno,pretiravanje pa drugo.In tako imamo v slovenskem prostoru mnogo strank,ki ne dobijo na volitvah niti 1% podpore,posledično tudi mlahave koalicije v vladi.Zdi se mi kot eno vrtičkarstvo,vsak bi bil rad lider.
dednidol
16. 12. 2011 11.38
+2
admini, s kerga planeta si pa ti dol padu?
przelmuding
16. 12. 2011 11.37
+0
Golobič in Kresalova sta naredila vsak častno dejanje , ko sta nepreklicno odstopila. Janša pa je ponudil odstop, kako bedno dejanje, ker je vedel da ne bodo sprejeli njegov odstop. Skratka metanje peska v oči.
weinheim
16. 12. 2011 12.23
+4
Stranka SDS JE drugouvrščena stranka ,z rezultatom 26%,in primerjava z LDS in Zares NI primerna 1% in 0,5%.SDS nima poraznaga rezultata,samo ni bila prva.Zakaj pa ni bila ......?
Ulikses
16. 12. 2011 13.38
+0
no, stranka SDS ima ZELOOO porazen rezultat, glede na to, da so še teden dni pred volitvami vodili tudi 15% in več!!! čudno, da niso janše odstavili, no, sej verjetno je to njegov zadnji mandat v politiki, SDS pa bo šou počasi po stopinjah LDS in bo v nekaj letih povsem odmrl.
AlternativeFacts
16. 12. 2011 11.29
-2
Mi vsi smo mladi pionirji mi cvet slovenske smo zemlje smo nove dobe inženirji življenje ustvarjamo za vse. Sedaj so puške nam lesene za boj prešibka nam je pest ko zrastemo ne bo več vojne prosto privriskamo do mest. Zdaj se borijo nam očetje pomoč najmlajša smo jim mi na delo mladi pionirji za svobodo za lepše dni.
selector
16. 12. 2011 11.28
+5
hehe juriju je itak vse blizu sam da bi še kdaj lahko sedel v parlamentu :P
bnam 2707
16. 12. 2011 11.18
+12
Kakšno združevanje le? Volilci nebi smeli voliti nobenega ksihta več,ki je bil član teh združb,ki so nas pripeljale na dno.Delat naj grejo.
Jimi1
16. 12. 2011 12.19
+3
HORATI0
16. 12. 2011 11.11
+6
Kot prvo bi lahko vsaj člani stranke volili svojo stranko, ne pa Jankoviča,
minister
16. 12. 2011 11.07
+13
zakonsko in z ustavo prepovedat obe stranki, ter njihovima liderjema dosmrtna prepoved ustanavljanja kakršnih koli strank in podjetij....amen
nesposobnež
16. 12. 2011 10.56
+11
Nisem vedel, da je tudi Kresnica lahko tako pametna, da je odstopila. To smo čakali dve leti.
adamadam
16. 12. 2011 10.49
+8
".....se postavlja vprašanje, kdo bi lahko ponudil najboljšo alternativo in zanesljivejšo smer ." Kdo le. En ki bo po prepričanju res liberalec in ki se bo držal, delal in obnašal kot liberalec. Ta dva sta bila neoliberalna kapitalista.
needspeed
16. 12. 2011 10.50
+1
adamadam
16. 12. 2011 11.03
+6
"Im Zentrum der politischen Philosophie des Liberalismus steht das Individuum, dessen Freiheit zu sichern und verteidigen die oberste Aufgabe des Staates sei." ..... pomeni v praksi (naši), da zasedeš ministrstvi za pravosodje in notranje zadeve in preko države ščitiš svoje in j.... vse drugače misleče.
needspeed
16. 12. 2011 10.43
+9
komentar šaleharja o nepreklicnem odstopu kresalove in golobiča...politika sta kot herpes...ko že misliš da je izginil, eto pojavi se nekje drugje
Entoshl
16. 12. 2011 10.42
+5
Naslov članka in primerjava z vokalno skupino, ki izvaja večglasne priredbe skladb drugih avtorjev je milorečena "abotna".
K_K
16. 12. 2011 10.37
+4
Potrebujete lektorja? Pravilno se piše PerpetUUm Jazzile !!
prezimovalec
16. 12. 2011 16.49
maš prav Vakuum, pravilno se piše Perpetuum Mobile
prezimovalec
16. 12. 2011 16.50
Marcel Korošec
16. 12. 2011 10.30
+8
Živela Liberalna akademija,vzamejo vsakega ki pride ! Kot v filmu policijska akademija ! Samo pogoj pa je da sovražiš JJ in v vsakem stavku ga moraš popljuvat !
Marcel Korošec
16. 12. 2011 10.28
+3
Dejmo narest peticijo naj ostane Katarinca in Gregor na položajih kjer sta bila ! Kajti to je najbolše za državo ! Pa sej se ne bat,nebosta nobenemu pokradla glasove,ker tistih par promilov nebo nobeni stranki škodilo !
Marcel Korošec
16. 12. 2011 10.26
+1
Oni so dejali da so volilci kaznovali neprave ljudi ! hahahah so so ja taprave !!
Logic Popeye
16. 12. 2011 10.20
+5
liberalna stranka je virantova, popovci, vam to ne paše? bi raje spet eno tako stranko, ki časti diktatorje, promovirali kot liberalno?
minimalisch
16. 12. 2011 10.23
+4
ma ta portal je kriminal zase k brišejo komentarje
hondica
16. 12. 2011 11.05
+2
Ne vem, kje je fora, da brišejo čisto lepo argumentirane komentarje, jim zmanjkuje denarja za hard diske? Svoboda govora FTW!