Danes je začela veljati uredba o območjih kopalnih voda ter monitoringu njene kakovosti, v kateri je določenih 20 kopališč po vsej Sloveniji, na katerih zdravstveni inšpektorji vzorčenja kakovosti večinoma niso izvajali, saj kopališča nimajo upravljavca. Svetovalka vlade na uradu za okolje, v sektorju za vode na ministrstvu za okolje Nataša Vodopivec je pojasnila, da je uredba v celoti skladna z evropskimi direktivami o kopalnih vodah, ocenjena vrednost rednega vzorčenja na omenjenih kopališčih pa je približno pet milijonov tolarjev.
"Po zakonu o varstvu pred utopitvami so naravna kopališča registrirana kot dejavnost, kar pomeni, da imajo upravljavca, ki skrbi za redno vzorčenje kakovosti vode na kopališču," je povedala Vodopivčeva. Na tistih kopališčih, kjer se običajno kopa večje število ljudi in niso registrirana kot dejavnost, kakovosti vode do zdaj ni preverjal nihče, razen tam, kjer se je za to na lastne stroške odločila občina ali zdravstveni inšpektorat. Nova uredba določa, da so ta kopališča javno dobro, redni monitoring kakovosti vode pa skladno s pravilnikom o higienskih zahtevah za kopalne vode zagotavlja ministrstvo za okolje, prostor in energijo.
Letos, ko se kopalna sezona že preveša v drugo polovico, na MOPE rednega vzorčenja kakovosti vode na omenjenih kopališčih še ne bodo zagotavljali, saj so se z zdravstvenim inšpektoratom in ministrstvom za zdravje dogovorili, da ga še naprej izvajajo oni. Naslednje leto pa bo to nalogo prevzelo ministrstvo.