Končno je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) javno objavila seznam gostiln, pri katerih so inšpektorji našli nepravilnosti. Inšpektorji so v okviru inšpekcijskega pregleda, v katerem so lani obiskali 1384 gostinskih objektov, preverjali, ali so izpolnjene zahteve živilske zakonodaje. Preverjali so izpolnjevanja higienskih pogojev objekta (prostorov, opreme, naprav in ostalih pripomočkov namenjeni rokovanju z živili), sledljivost dobavljenih živil, ustreznost rokovanja z živili, primernost osebne higiene in usposobljenost oseb, ki delajo z živili. Pri rednih pregledih je bila glede na rezultate prvih pregledov v nadaljevanju leta posebna pozornost namenjena sledljivosti dobavljenih živil. O tem, kaj vse so odkrili inšpektorji med pregledom, so v oddaji 24UR poročali že decembra lani.
Poglejte zemljevid in seznam pregledanih gostinskih objektov.
Izbor objektov za pregled je potekal bodisi na podlagi tveganja, ki ga predstavlja posamezen objekt, bodisi na podlagi prijav. Najpogostejše neskladnosti ugotovljene v okviru pregledov gostinskih obratov pa so bile neustreznost higienskih razmer v objektih, neskladnosti glede sledljivosti, nedosledno in neustrezno izvajanje notranjih kontrol in vodenje dokumentacije/evidenc ter neustrezna usposobljenost zaposlenih, ki delajo z živili.
V letu 2014 je bilo tako pregledanih 1384 gostinskih objektov. Število objektov brez neskladij glede zahtev živilske zakonodaje je bilo 813, kar predstavlja 58,7 odstotka vseh pregledanih objektov. Število objektov, kjer so bila ugotovljena manjša neskladja oziroma manjša neskladja, ki predstavljajo prekršek, je bilo 225 oziroma 16,3 odstotka (rumena barva), število objektov, kjer so bila ugotovljena neskladja, ki so prekrški, je bilo 40 oziroma 2,9 odstotka (lila barva), število objektov, kjer so bila ugotovljena večja neskladja, pa je bilo 247 ali 17, 8 odstotka (roza barva). Zaprtje oziroma začasno zaprtje objekta oziroma prepoved dejavnosti ali procesov pa je bilo izrečeno v 59 objektih ali v 4,3 odstotka pregledanih (rdeča barva).
Sredi Ljubljane lokal brez tekoče vode
Na seznamu 59 gostinskih obratov, kjer so zaradi odkritih nepravilnosti inšpektorji izrekli začasno ali trajno zaprtje objekta oziroma prepoved dejavnosti, smo našli tako manjše gostinske obrate kot tudi hotelske restavracije a la carte. Prav tako so restavracije razporejena praktično v vseh slovenskih regijah. Zanimivo je, da so v obratu v središču Ljubljane odkrili, da lokal sploh nima tekoče vode, kar je prekršek, zato so lokalu izrekli začasno prepoved dejavnosti. Lokal danes ne obratuje več.
Po opozorilu inšpektorice očistili prostore in odpravili nepravilnosti
Začasno prepoved dejavnosti je dobil tudi gostinski lokal Das ist Valter v Kranju, kjer so inšpektorji odkrili neskladja glede higiene prostorov ali opreme, dokumentacije, higiene ali usposobljenost zaposlenih. Dvakrat so jim že izrekli prekršek. Direktor gostinskega podjetja je za 24ur.com dejal, da nikoli niso bili zaprti. Pojasnjuje, da sta inšpektorica za hrano in uradni veterinar 4. novembra opravila inšpekcijski pregled in da je inšpektorica izdala odločbo, da se kuhinja začasno ne sme uporabljati dokler se ne izvedene generalno čiščenje prostorov, generalno čiščenje opreme ter kontrolni pregled s strani inšpekcije z namenom ugovorite, da so bile pomanjkljivosti odpravljene.
"Še isti dan smo v lokalu na Cesti 1. maja v Kranju opravili generalno čiščenje prostorov in obvestili inšpekcijo. Naslednji dan, to je 5. novembra 2014, takoj ob 7. uri, se je inšpektorica ponovno oglasila in ugotovila, da smo pomanjkljivosti odpravili," pojasnjuje direktor obrata, ki pravi, da je bila odgovorna oseba v lokalu kaznovana z odpovedjo delovnega razmerja. "Kot lastnik se zavedam, da prevzemam vso odgovornost za poslovanje v skladu z predpisi. Sicer pa je moja ocena, da je inšpekcija ravnala izredno profesionalno. Take inšpekcijske preglede podpiram, ker vse lastnike lokalov in zaposlene v gostinstvu spodbujajo k temu, da se še bolj trudijo," še pravi lastnik gostilne.
Kateri so še drugi prekrškarji?
Prav tako so inšpektorji začasno prepoved dejavnosti izrekli obratu Fast food heaven iz Ljubljane, kjer so inšpektorji ugotovili neskladja glede pitne vode. Med prekrškarji smo odkrili tudi Slaščice Mihalek iz Ljubljane, kjer so inšpektorji prav tako ugotovili številna neskladja, tako glede sledljivosti, ravnanja z živili, notranjih kontrol ter pretečenih rokov uporabe. Zato so jim izrekli prepoved uporabe surovin.
Na seznamu pa smo odkrili tudi turistično kmetijo Azaleja z Okroglic pri Zidanem mostu, kjer so odkrili neskladja glede sledljivosti za vsa živila in kuhano hrano, prav tako so ugotovili, da nimajo zagotovljene ustrezne pitne vode. Uprava za varno hrano pa sporoča, da je po opravljenem inšpekcijskem pregledu lastnica sama zaprla obrat.
Gostinci opozarjajo: od nas zahtevajo nemogoče
Na nas so se obrnili lastniki nekaterih gostinskih obratov, ki so se znašli med hujšimi prekrškarji. Opozarjajo, da so ugotovljene nepravilnosti birokratske zanke, da ne gre za hude kršitve in da se jih prikazuje kot neugledne in umazane gostilne, kar ni res. Kot pravi naša bralka, ki dela v družinski gostilni na Dolenjskem in so se znašli na seznamu prekrškarjev, se z delom v gostilni preživlja petčlanska družina. Zdaj jim zaradi objave teh podatkov grozi propad, kot pravi bralka, povsem neupravičeno, saj prekrški, tako trdi, niso bili tako hudi, kot jih Uprava za varno hrano prikazuje.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.