Največja vladna stranka bo vodila devet resorjev. Kandidat za ministra za finance je Dušan Mramor, za gospodarskega ministra Ervin Pfeifer, kandidat za ministra za pravosodje Goran Klemenčič, kandidatka za ministrico za zdravje Milojka Kolar, kandidat za ministra za javno upravo Boris Koprivnikar, za resor infrastrukture pa Peter Gašperšič.
Prav tako iz kvote SMC je kandidatka za vodenje notranjega ministrstva Vesna Györkös Žnidar, kandidatka za ministrico za izobraževanje, znanost in šport pa Stanka Setnikar Cankar. Vodenje urada za razvoj, strateške projekte in kohezijo bo predvidoma prevzela Violeta Bulc.
DeSUS bo imela štiri ministre. Karl Erjavec je kandidat za zunanjega ministra, Julijana Bizjak Mlakar kandidatka za ministrico za kulturo, Gorazd Žmavc je kandidat za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, Irena Majcen pa kandidatka za vodenje ministrstva za okolje in prostor.
Stranka SD bo prevzela tri resorje. Janko Veber je kandidat za obrambnega ministra, Dejan Židan kandidat za ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Anja Kopač Mrak pa kandidatka za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
PREBERITE ŠE: Predsedujoči SMC, DeSUS in SD Miro Cerar, Karl Erjavec in Dejan Židan so podpisali koalicijski sporazum.
Odzivi se že vrstijo
V sodniških vrstah si s prihodom Gorana Klemenčiča na mesto pravosodnega ministra obetajo predvsem dobro sodelovanje. V vsakem primeru pa si, pravijo v sodniškem društvu, želijo delovati za izboljšanje vladavine prava in pravne države. Predsednica Slovenskega sodniškega društva Janja Roblek meni, da je bil Klemenčič dober predsednik Komisije za preprečevanje korupcije. "Če bo tako zavzeto in ob upoštevanju zakonskih podlag in pristojnosti, ki jih bo imel, tako dejaven tudi na ministrstvu za pravosodje, potem se lahko nadejamo dobremu sodelovanju, kar je tudi naša želja," je dejala Roblekova.
Direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin kandidaturo Milojke Kolar za zdravstveno ministrico ocenjuje kot pozitivno. Kolarjeva se spozna na finance, to pa zdravstvo v tem trenutku najbolj potrebuje, pravi. V Zdravniški zbornici Slovenije so v prvih komentarjih glede kandidature Kolarjeve zadržani, saj da je ne poznajo. Menijo sicer, da kandidatka za ministrico s seboj nosi nehvaležno popotnico v obliki koalicijskega sporazuma. Slednji namreč "ne omogoča nujnih strukturnih sprememb slovenskega zdravstva in smo do njega slovenski zdravniki zelo zadržani", pravijo.
Odločitev, da bi v novi vladi Mira Cerarja ministrstvo za kulturo prevzela Julijana Bizjak Mlakar, kulturnike navdaja z nekaj upanja. Predsednik Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Miran Zupanič meni, da se je Cerar s to odločitvijo zavezal, da bo bolj pozoren do kulture, koordinatorju Koordinacijskega odbora kulture Slovenije (KOKS) Igorju Koršič pa se zdi odločitev obetavna, saj je kandidatka "borka za javni interes".
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je glede Stanke Setnikar Cankar, ki je kandidatka za ministrico za izobraževanje, dejal, da so s kolegi po današnjem pogovoru prišli do enotnega mnenja, da je kar se tiče izobraževanja in izobraževalnega sistema dejansko nov obraz. "Ali je to dobro ali slabo, je težko reči. Tako kot drugi ministrski kandidati si zasluži začetno priložnost, presojali jo bomo po dejanjih," je ocenil Štrukelj.
V sindikatih javnega sektorja ob objavi imen kandidatov za finančnega ministra Dušana Mramorja in ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja pričakujejo racionalna pogajanja s sindikati javnega sektorja o ukrepih za leto 2015. Medtem ko Mramorja poznajo, pa je Koprivnikar za sindikate povsem nov obraz.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) posameznih kandidatur za ministre še ne želi ocenjevati, saj bo pomembno, kakšne konkretne rešitve bodo predstavili in kako bo te rešitve podpirala celotna koalicija. Čaka jih težko delo, je ocenil predsednik GZS Samo Hribar Milič.
Glede na potrebe Slovenije bosta v novi vladi Mira Cerarja bosta najpomembnejša finančni in gospodarski minister, pravijo v Združenju Manager. Pričakujejo, da bosta najglasnejša zagovornika krotenja proračunskih izdatkov in posodobitve javne uprave na eni strani ter spodbujevalca gospodarske rasti in konkurenčnosti na drugi.
Najpomembnejša bo temeljna usmeritev vlade, ob podpisu koalicijskega sporazuma in kandidatni listi ministrov pravi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Upa, da bodo ministri v socialnem dialogu iskali rešitve med drugim za ohranjanje delovnih mest in odpravljanje revščine.
Kot je dejal Semolič, pričakujejo, da se bo nova vlada enako zagrizeno, kot se je prejšnja, lotila reševanja bank, reševanja problema brezposelnih, ohranjanja delovnih mest, ustvarjanja pogojev za nova delovna mesta, odpravljanja revščine, tudi pri upokojencih, in perspektive mladih.
S kandidatko za ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak so v ZSSS dobro sodelovali, pravi Semolič. Pričakujejo pa, da bodo imeli v njej "velikega zaveznika v vladi".
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.