Ob svetovnem dnevu hrane smo opozarjali, da je naš odnos do hrane še vedno napačen, saj vsak Slovenec na leto zavrže 82 kg hrane. Ekologi brez meja so ob svetovnem dnevu obljubili zagon nove aplikacije –spletnega dnevnika Volk sit, koza cela, s katerim boste lahko preverili, kakšen je vaš odnos do hrane. Kot opozarjajo ekologi, vam bo ta dnevnik pomagal razumeti, kako ravnati s hrano, da ta kljub vsem naporom ne bo končala na odlagališčih.
S pomočjo spletnega dnevnika boste lahko spremljali, katere vrste hrane zavržete, kdaj končajo v odpadkih in zakaj do tega pride.
Vsako leto namreč v Sloveniji zavržemo približno 168.000 ton hrane ali 82 kilogramov na osebo. Hrano zavržemo pri pridelovalcih, v predelovalni industriji, trgovini, gospodinjstvih in gostinstvu. Velik delež hrane konča v smeteh zato, ker je kupimo preveč ali ker je ne skladiščimo pravilno.
S hrano pa zavržemo tudi vso energijo, vodo, embalažo, ki smo jo porabili zanjo, opozarjajo ekologi. Kar pa še ni vse, saj moramo zavrženo hrano še obdelati, predelati in odložiti, kar je še dodaten strošek. Večina zavržene hrane konča na odlagališčih, kjer gnije in prispeva velik delež k nastajanju metana, pomembnega toplogrednega plina, ki ima več kot dvajsetkrat močnejšo sposobnost zadrževanja toplote kot ogljikov dioksid. Nekaj je konča v bioplinarnah in del v kompostarnah.
Vzemite si teden dni časa in izpolnjujte dnevnik. Vodenje dnevnika je relativno preprosto, navodila pa so na voljo na tej povezavi. Podatke lahko vnašate neposredno na spletno stran, za vnašanje podatkov pa se morate prijaviti.
Dnevnik izpolnjujete 7 dni, za vsak obrok posebej (zajtrk, malica, kosilo, večerja). Čas imate do petka, 14. novembra 2014. Za tem bo sledilo ponovno sedemdnevno obdobje izpolnjevanja in preizkus orodij za zmanjšanje količin zavržene hrane.
Poskusite, morda bo volk res sit in koza cela!
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.