V soboto se bodo s postavitvijo prve faze zapore pričela obsežna obnovitvena dela na severni ljubljanski obvoznici med Celovško cesto in krožiščem Tomačevo, ki bodo predvidoma trajala do sredine septembra. Obnavljali bodo nekaj več kot tri kilometre cestišča v obeh smereh ter priključke. V prvi fazi, ki bo predvidoma trajala do 4. julija, bosta v obeh smereh zaprta prehitevalna pasova, promet pa bo potekal po voznem in odstavnem pasu. Vsi priključki bodo odprti. Hitrost bo omejena na 60 km/h, tovorni promet pa bo preusmerjen na južno in vzhodno obvoznico.

"Dejstvo je, da promet vsako leto raste. Kljub temu, da so prometne obremenitve na ljubljanski obvoznici v primerjavi s preostalim letom prav v poletnih mesecih najnižje, je na odseku, kjer se bodo izvajala dela, zlasti ob konicah lahko pričakovati tudi zastoje," napovedujejo na Darsu. Menijo pa, da bomo priča podobnemu dogajanju kot pred štirimi leti, ko so obnavljali dvokilometrski odsek med Celovško in Kosezami. Takrat so bili zastoji zaradi spremenjene prometne ureditve zlasti v prvih dneh po postravitvi zapore, ko so se vozniki navadili, pa jih ni bilo več.

Obnovitvena dela bodo potekala v štirih fazah:
1. faza: Zaprta bosta prehitevalna pasova v obeh smereh, promet bo potekal po voznem in odstavnem oz. zaviralnem/pospeševalnem pasu. Dostop na hitro cesto prek priključkov Bežigrad, Savlje in industrijska cona Šiška bo urejen z odvzemom prednosti (znak STOP). Trajanje prve faze zapore bo predvidoma 17 dni, predvidoma do 4. julija.
2. faza: Zaprta bo polovica hitre ceste med krožiščem Tomačevo in Celovško cesto, promet bo potekal po drugi polovici po dveh zoženih pasovih v vsako smer, smerni vozišči bosta ločeni z začasno varnostno ograjo. Celoten čas bo zaprt uvoz na hitro cesto s priključka industrijska cona Šiška. Trajanje druge faze bo predvidoma 30 dni.
3. faza: Zaprta bo polovica hitre ceste med Celovško cesto in krožiščem Tomačevo, promet bo potekal po drugi polovici po dveh zoženih pasovih v vsako smer, smerni vozišči bosta ločeni z začasno varnostno ograjo. Trajanje tretje faze bo predvidoma 30 dni.
V sklopu druge in tretje faze bodo izmenično zaprti uvozi in izvozi na hitro cesto s priključkov Bežigrad, Savlje in Celovška.
4. faza: Postavljena bo enaka zapora kot v 1. fazi (zaprta bosta oba prehitevalna pasova), promet pa bo potekal po že obnovljenih odstavnem in voznem pasu. Ta faza bo predvidoma trajala 11 dni.
Za izvajalca del sta bili izbrani družbi GP Krk d.d., Hrvaška in CBE d.o.o., Ljubljana, ki sta na javnem razpisu nastopili skupaj. Pogodbena vrednost znaša 6.713.328,99 evra brez DDV, rok izvedbe je 88 dni od uvedbe izvajalca v delo.

Kaj lahko vozniki storijo za boljšo pretočnost prometa?
K večji varnosti in pretočnosti prometa ob postavljeni delovni zapori lahko prispevamo tudi uporabniki avtocest, in sicer z upoštevanjem prometnih predpisov, prometne signalizacije, pravilno razvrstitvijo pred zaporo in strpnostjo v primeru zastoja.
Prekratka varnostna razdalja, nepotrebno prehitevanje in menjava prometnih pasov pred zaporo in v njej ali oviranje prehitevalnega pasu s strani voznikov tovornjakov hitro privede do nesreče in posledično daljših zastojev. Vozniki lahko k zmanjšanju morebitnih zastojev veliko prispevamo tudi tako, da se bomo skozi zaporo poskušali voziti čim bolj tekoče, brez ogledovanja gradbišča, svetujejo na Darsu in pozivajo k strpni in varni vožnji.
Informacije o stanju na cestah lahko najdete na spletni strani prometnoinformacijskega centra ali na njihovem telefonskem odzivniku 1970. Podazke o stanju na avtocestah dobite na brezplačni številki 080 22 44, pomagata pa vam lahko tudi mobilni aplikaciji DarsPromet+ oziroma DarsTraffic+.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.