Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je že predstavila pričakovanja, ki jih goji do nove vlade, čeprav ta sploh še ni sestavljena. Nadeja se dobrega sodelovanja in partnerskega odnosa, predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je pri tem opozoril, da bo prvo leto mandata za sindikate najtežje. Vsaka vlada ima po volitvah "preveliko samozavest", je dejal.
Sindikati želijo okrepiti socialni dialog in skleniti nov socialni sporazum ali vsaj spremeniti sedanjega, ki neha veljati konec leta 2009. Reforma pokojninskega sistema že teče, pravi Semolič, ki meni, da drastične spremembe niso potrebne, da pa bi bilo treba glede na demografske trende spremeniti ureditev na nekaterih področjih. Pri tem je omenil zaostajanje povprečne pokojnine za povprečno plačo. Pri podaljševanju delovne dobe se Semolič zavzema, da bi za to omogočili spodbude, ne pa daljše delo zahtevali od tistih, ki tega niso zmožni. Nasprotujejo tudi temu, da bi prispevno stopnjo za tiste z najvišjimi plačami omejili. "Če se tukaj popusti, konkurenčnost gospodarstva ne bo nič boljša, solidarnost pa 'pade' tudi na drugih področjih, npr. pri zdravstvenem zavarovanju," opozarja Semolič. Vlado poziva, naj na račun konkurenčnosti ne zapostavlja solidarnosti.
Sindikati se zavzemajo tudi za sistemske spremembe, ki bi omogočile večje zaposlovanje za nedoločen čas in ki bi predvsem mladim omogočile nakup stanovanja. Spremenili bi tudi zakon o minimalni plači, in sicer tako, da bi ta postopoma postala najnižja osnovna plača, ki bo omogočala preživetje. Glede na to, da 234.000 ljudi živi pod pragom revščine, bi moral to biti največji izziv vlade, je poudaril sekretar ZSSS Milan Utroša.
Dotaknili so se tudi javnega šolstva in zdravstva, pri obeh pričakujejo ustavitev privatizacijskih procesov in vzpostavitev meril za koncesije, ki ne bi nikomur omejevali dostopa do storitev.
Urediti bi bilo treba tudi pogoje za delovanje delovne inšpekcije, ki da ima premalo inšpektorjev in premalo denarja za učinkovito odkrivanje kršitev. Pri postopkih podeljevanja delovnih dovoljenj za tujce bi morali uvesti tudi zahtevo, da se zanje zagotovijo ustrezni bivalni pogoji, pravijo v ZSSS.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.