Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v svojem strokovnem mnenju za odstrel velikih zveri predlagal, da letos v rednem in izrednem odstrelu iz narave odvzamejo 106 rjavih medvedov, 15 volkov in enega risa.

Sestala se je delovna skupina za načrtovanje upravljanja z velikimi zvermi, v kateri pa so bila mnenja o teh številkah po besedah vodje sektorja za politiko ohranjanja narave na ministrstvu za okolje in prostor Janeza Kastelica deljena. Tako se je zapletlo že pri številu rjavih medvedov, ki so predvideni za odvzem iz narave. V strokovnem mnenju ZGS predlaga odvzem 130 medvedov. Ob omenjenih 106 osebkih, predvidenih za odstrel, je namreč predvidena še izguba 24 osebkov.
Po mnenju nekaterih strokovnjakov pa je število, ki ga predlaga ZGS, preveliko. Tako je Zavod RS za varstvo narave v svojem mnenju zapisal, da odvzem rjavega medveda iz narave v letu 2007 ne sme presegati 105 živali, od česar naj bi odstrel predstavljal največ 80 osebkov, 25 osebkov pa je predvidenih izgub. Tudi Ivan Kos iz biotehniške fakultete, ki je ob Kastelicu podal izjavo, je kot svoje osebno stališče navedel odstrel okoli 90 medvedov.
Po Kasteličevih besedah je za tako velika razhajanja med zavodom za gozdove in zavodom za varstvo narave prišlo zaradi različne ocene o trenutni populaciji te zveri pri nas. Pri tem je izrazil svoje zaupanje v podatke ZGS, saj je to edina inštitucija, ki že več let izvaja monitoring in spremlja populacijo rjavega medveda. ZGS sicer ocenjuje, da je v Sloveniji med 500 in 700 medvedov.

Kastelic se je strinjal, da je za letos predvideno število živali za odstrel na zgornji meji sprejemljivega, vendar pa se je zavzel za enakomeren odstrel, saj bi lahko le na podlagi tovrstnega odstrela, ki bi vsaj dve do tri leta predvideval enak odvzem živali iz narave, lahko ugotovili, kakšne posledice to na populaciji zares povzroča. Poudaril pa je tudi, da se ministrstvo zavzema tudi za varnost in kvaliteto življenja na območju, kjer bivajo tudi medvedi, saj naj bi sedanja populacija medvedov lahko že ustvarjala negativen odnos do teh živali.
Da bi medvede zadržali v notranjosti gozdov, pa bodo predvidoma že letos zagnali pilotni projekt mrhovišč, na podlagi katerega bi lahko z intenzivnim monitoringom kasneje ugotovili, ali ta krmišča za medvede zares delujejo in pomagajo zadržati živali v gozdu. Mnenja strokovnjakov so namreč o besedah Kastelica o tej temi deljena.
Mnenja se krešejo tudi glede volka in risa
Stališča se razhajajo tudi pri volku. Medtem ko ZGS ocenjuje populacijo na 70 do 100 osebkov in predvideva redni in izredni odstrel skupno 15 živali, pa zavod za varstvo narave predlaga redni odstrel v obsegu sedem do 10 osebkov. Kastelic je sicer spomnil, da ministrstvo pripravlja strategijo ohranjanja in trajnostnega upravljanja z volkom v Sloveniji, zaradi česar podpirajo stališče, naj se redni odstrel ne predvidi, v primerih, da bo to potrebno, pa bi izvajali izredne posege.

Na podlagi menja strokovnjakov, med njimi tudi Kosa, pa je populacija risa, ki naj bi po ocenah ZGS obsegala 20 osebkov, preveč ogrožena, da bi se zanjo predvidel odstrel. Podobno je ocenil tudi Zavod RS za varstvo narave, z njim pa se strinja tudi ministrstvo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.