Slovenija

'Preveč je odličnih ocen, ki ne odražajo dejanskega znanja'

Ljubljana, 14. 04. 2011 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Člani Strokovnega sveta za splošno izobraževanje so kritični do nekaterih rešitev v osnutku nove Bele knjige o vzgoji in izobraževanju. Največja hiba naj bi bila ta, da so osnutek pripravljali isti ljudje kot prejšnjo knjigo.

Člani strokovnega sveta so izpostavili tudi problem feminizacije v šolstvu.
Člani strokovnega sveta so izpostavili tudi problem feminizacije v šolstvu. FOTO: Dare Čekeliš

Člani Strokovnega sveta RS za splošno izobraževanje so bili ob obravnavi osnutka nove Bele knjige o vzgoji in izobraževanju danes kritični do nekaterih rešitev in so podali številne pripombe. Izrazili so nasprotovanje nivojskemu pouku in številčnemu ocenjevanju vzgojnih predmetov. Opozarjajo tudi, da ni analize prejšnje Bele knjige iz leta 1996.

Kot je na seji dejala Angelca Likovič, je največja hiba osnutka, ki je od konca marca v strokovni javni razpravi, da so ga pripravljali isti ljudje kot prejšnjo Belo knjigo. Tako kot Likovičeva tudi Kristijan Lešnik Musek poudarja, da ni bilo opravljene analize, kaj je prinesla devetletka. Po besedah Likovičeve raven znanja pada kljub visokim ocenam, razlike med šolami pa so velike. Da imamo preveč prav dobrih in odličnih ocen v šoli, ki ne odražajo dejanskega znanja, sta prepričana tudi Lešnik Musek in Samo Repolusk.

Člani strokovnega sveta so izrazili tudi nasprotovanje nivojskemu pouku. Kot sta poudarila Jože Duhovnik in Lešnik Musek, ta povečuje socialne razlike med učenci. Janez Mežan pa se ob tem sprašuje, zakaj predlog predvideva različne nivoje pri vseh predmetih na maturi, pouk na različnih nivojih pa samo pri nekaterih predmetih.

Musek Lešnik tudi opozarja, da v predlogu manjkajo številne analize, ki bi pojasnile nekatere odločitve. Ob tem dodaja, da imajo pri nas osnovnošolci več predmetov kot drugje, v predlogu Bele knjige pa ni niti omenjena raziskava Svetovne zdravstvene organizacije, ki kaže, da se slovenski učenci zaradi šole počutijo najbolj obremenjeni med vsemi evropskimi državami.

Člani strokovnega sveta so izpostavili tudi problem feminizacije v šolstvu, saj deklice številčno prevladujejo in dosegajo boljše uspehe. Po mnenju nekaterih osnutek dokumenta ne ponuja rešitev na tem področju. Janko Kos pa ob tem opozarja še na problem feminizacije učiteljskega osebja, o katerem osnutek po njegovih navedbah ne govori.

Med pozitivnimi rešitvami je Likovičeva izpostavila ureditev jutranjega varstva in podaljšanega bivanja v predlogu, ure za oddelčno skupnost in uvedbo tujega jezika v drugem razredu. Po mnenju Repoluska je kakovostno napisano tudi poglavje predšolske vzgoje v vrtcih in poglavje o izobraževanju odraslih.

"Nivojski pouk povečuje socialne razlike med učenci."
"Nivojski pouk povečuje socialne razlike med učenci." FOTO: POP TV

Vodja nacionalne skupine za pripravo Bele knjige Janez Krek je v odgovor na razpravo med drugim poudaril, da je pri pripravi prejšnje Bele knjige, ko je ravno diplomiral, sodeloval le v določenih skupinah in pri tehnični ureditvi knjige, zato je, kot poudarja, ni mogoče pripisovati njemu. Kot pravi, je bil pri pripravi nove Bele knjige problem tudi, kako obsežen dokument pripraviti. Po njegovih besedah namreč ni mogoče vključiti vseh opravljenih analiz, saj bi bil dokument neberljiv.

Čeprav je raziskava pokazala, da so slovenski otroci pri oceni občutka obremenjenosti zaradi šole na visokem mestu v primerjavi z drugimi državami, imajo nasprotno manjkrat težave, ki so znak stresa, pravi Krek. Šola po njegovih besedah ne more delovati po načelu ugodja, saj se mora otrok v šoli srečati z naporom. Kot pravi, je treba doseči družbeno soglasje, kako visoko želimo postaviti pričakovanja in zahteve do otrok. Diferenciacija pouka v osnovni šoli po njegovih navedbah v Beli knjigi ostaja, a je izbira o nivojskem pouku prepuščena posameznim šolam.

V razpravi je bilo sicer slišati tudi pozive, naj se rok za oddajo pripomb na osnutek, ki se izteče konec aprila, podaljša. Po mnenju nekaterih se z novo Belo knjigo ne mudi, ampak jo je treba pripraviti kakovostno. Zato predlagajo, da se v nadaljevanju pripravljalno skupino dopolni s strokovnjaki, ki bodo v času javne razprave podali pripombe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Audy
14. 04. 2011 17.19
nekdo..., ravno otroci se najhitreje naučijo tujih jezikov, to je dokazano. Slovenščina je eden najtežjih jezikov na svetu, zato ne zameri otrokom, če ne poznajo vsakega slovničnega detajla in izjeme. Dva tuja jezika sta nuja, če hočeš otrokom dobro. Lahko bodo delali pri tujih podjetjih pri nas, v tujini ali pa v naših podjetjih, ki poslujejo s tujino.
User93279
14. 04. 2011 16.20
ja, kaj pa čmo če tko nič ne mormo.. znanje se trži na borzi kot delnice.. in se manipulira z njim isto kot z bdp..
User108308
14. 04. 2011 16.12
KAJ ČE BI V BELO KNJIGO UVEDLI OBVEZNO TESTIRANJE UČITELJEV IN PA TUDI PROF. NA FAKULTETAH? AHAHAHAHA 3/4 ŠOL DOL ZAPREMO, KER BI UČITLI IZ OŠ POGRNILI NA MATEMATIKI IZ PRVEGA RAZREDA
User108308
14. 04. 2011 16.10
ALELUJAAAAAAA KAJ SE JE ZGODILO!!! Sam nisem strokovnjak iz vzgoje in izobraževanja pa sem to dojel pred reči in piši 18leti ko je moj najstarejši otrok končal 1. razred oš, v katerem so bili VSI odlični! Pa kaki nivoji lepo vas prosim. Če otrok ni za v normalno oš potem se udeleži prilagojenega programa. Ne pa da mamo po novem prilagojen program že v oš in potem kaj bomo dali to še v gimnazije, ker itak vemo da prav VSI prilezejo na gimnazijski program. In nato prav VSAK prileze vsaj na nek VŠ program. A nimamo čevljarjev, trgovk, mesarjev, pekov, cvetličarjev, frizerk, tesarjev... Sploh pa spet uvajate dodatni tuj jezik v oš. Kdaj boste dojeli da 7let star otrok ne dojema pravil slovnice materinega jezika kaj šele dveh tujih. In vi * ne znate prilagodit učenja 7letnikom. VSAKEMU STARŠU IN UČITELJU BI MOGLA BIT OBVEZNA KNJIGA REVOLUCIJA UČENJA. PA TUD VSEM ONIM KO DNAR VLEČEJO NA MINISTRSTVO ZA ŠOLSTVO. GO REPOLUSK! PONAVADI IMAŠ DOBRE IN PAMETNE TER KAKOVOSTNE IDEJE!
a1b2c3d4e5f6
14. 04. 2011 15.40
Ja... in razne učne metode, interaktivne table, računalniki, kreativno ustvarjanje... vidim, da tile froci znajo vse manj, delajo pa ogromno neumnosti, projektov itd. od katerih nič ne odnesejo. Skratka, šolstvo se ruši in pada navzdol, tako kot vse stvari v naši državi.
samuelka
14. 04. 2011 15.40
Bela knjiga, ki je v pripravi, daje vtis, da nastaja zato, da bi imeli nekateri dobro zaposlitev (na ministrstvu). Ne ponuja nobene spremembe, ki bi resnično imela vpliv na dvig kakovosti OŠ na Slovenskem. Tudi ta strokovni svet... kdaj so zadnjič bili v razredu, delali z otroki?! Šolstvo potrebuje spremembe, a v Beli knjigi jih ni. Spreminjanje in premikanje ur - kje se bo tu poznala kakovost? Skratka- prazna slama :((
natty_66
14. 04. 2011 15.24
Največja napaka (seveda poleg uvedbe Bolonjskega sistema) je bila uvedba devetletke...
User406010
14. 04. 2011 15.13
Ko so se še pisala imena pri izpitnih rezultatih, me je vedno presenetilo, kako en sin od profesorja na fakulteti, na katero sem hodil ima vedno oceno 9 ali 10, na predavanjih in vajah pa nikoli ni kaj bogvekaj znal. Ostali pa smo se zadovoljevali s šesticami...
User460765
14. 04. 2011 14.49
Z Bolonjskim sisemom so nam pokvarili šolstvo. Gre v bistvu za načrtno poneumljanje naroda.
repadovrha
14. 04. 2011 14.43
seveda je pa odvisno kdo so ti starši ali pa strici,tete in tako naprej nekdo ki je sin/hči npr. politika bo sigurno imel boljše ocene in s tem tudi boljšo službo in višji položaj v družbi kar je sicer žalostno
repadovrha
14. 04. 2011 14.41
aha se pravi da ni dobro da bi lahko mlajši pristali na višjih mestih to cilja točno na to če je preveč odličnih in prav dobrih ne pomeni da so jim popustili pri ocenah (ne pri vseh) pa vendar se jih ogromno trudi (uči) da bi dosegli višje (5,4) ocene
User596522
14. 04. 2011 14.35
sej že dolg ni več važn kolk znaš ampak sam kake so ocene in potem lepo državno službo pa je ...........v gospodarstvo pa dobivamo inžinirje ki ne poznajo niti osnov svojega poklica..........večina jih misli da je poklic sedeti za pisalno mizo ter jamrati o problemih