Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je Zavodu RS za blagovne rezerve naložila, da mora kljub izvedbi javnega naročila s postopkom pogajanj brez predhodne objave upoštevati temeljna načela novele zakona o javnem naročanju, zlasti načelo gospodarnosti in načelo transparentnosti. Naložili so mu objavo obvestila za predhodno transparentnost na portalu javnega naročanja najpozneje ob sklenitvi pogodbe z izbranim ponudnikom, so povedali v KPK.
Ker je KPK ocenila, da zavod za blagovne rezerve ni poslal v objavo obvestila, kar bi moral storiti po zakonu o javnem naročanju, je o sumu kršitve zakona obvestila Državno revizijsko komisijo in ji predlagala uvedbo prekrškovnega postopka.
KPK je ob tem predlagala Računskemu sodišču RS, naj po zaključku izrednih razmer zaradi novega koronavirusa izvede revizijo poslovanja zavoda za blagovne rezerve. To naj računsko sodišče po njihovem opravi zlasti za sklenjene pogodbe v zvezi z izvedenimi javnimi naročili v času trajanja izrednih razmer, so še navedli v KPK.
Spomnimo
Podjetje Labena se je marca znašlo v središču zgodbe o domnevni prevari s tremi milijoni zaščitnih mask, ki jih je pri tem podjetju naročila Slovenija in smo jih v Sloveniji zaman pričakovali 18. marca. Minister za obrambo Matej Tonin je takrat dejal, da je šlo za klasično prevaro. "Ta prevoz in te maske niso nikoli obstajali," je dodal.
Policisti Državne agencije za preiskave in zaščito (SIPA) so po odredbah Sodišča Bosne in Hercegovine in tožilstva Bosne in Hercegovine danes (1.4.2020) začasno zasegli dokumentacijo in primere štirih pravnih zadev v Tuzli, Gračanici, Živinicah in Zavidovičih in dve fizični osebi zaradi suma storitve kaznivega dejanja iz 209. člena Kazenskega zakonika Bosne in Hercegovine „Pranje denarja“ v višini 586.749,00 KM.
Med izvrševanjem naročil so začasno odvzeli video posnetke videonadzora, mobilne telefone in različne poslovne dokumente, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.
SIPA bo tožilstvu Bosne in Hercegovine in Sodišču Bosne in Hercegovine predložila ustrezna poročila o izvajanju teh dejavnosti.
Na Policijski upravi (PU) Ljubljana so danes na vprašanje STA, ali lahko potrdijo, da gre za preiskavo okoliščin, povezanih z izginulim tovornjakom mask, ki so bile namenjene slovenski državi in o čemer so mediji poročali 18. in 19. marca letos, odgovorili, da "v predmetni zadevi ljubljanski kriminalisti vodijo predkazenski postopek".
"Slovenska policija pri tem aktivno sodeluje z varnostnimi organi Bosne in Hercegovine. Intenzivna kriminalistična preiskava še ni zaključena, zato konkretnejših informacij ta trenutek še ne moremo posredovati," so še navedli na PU Ljubljana.
Kot so marca pojasnili v podjetju Labena, so se s slovenskim ministrstvom za gospodarstvo dogovorili, da jim bo država za dobavo treh milijonov mask v vrednosti 1,7 milijona evrov, ki bi jih moral dobavitelj dostaviti najpozneje do 31. marca, plačala šele po prejetju.
Ob tem pa je Labena, kot so zatrdili, predujem v višini 300.000 evrov posredniku Global Promet iz BiH plačala iz lastnega žepa, a je kasneje zaradi neresnosti tega bosanskega partnerja prekinila pogodbo in pričakovala vrnitev predujma. Direktor podjetja Global Promet Emir Begović je za TV Slovenija takrat pojasnil, da je bilo njegovo podjetje zgolj posrednik med slovenskim podjetjem Labena in bosanskim podjetjem Winsdor Group, ki ga po javno dostopnih podatkih vodi Sead Žilo.
KPK bo preiskala tudi zadevo Acron
Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je prejela vprašanje obrambnega ministra Mateja Tonina v zvezi s poslom, ki ga je z zavodom za blagovne rezerve sklenilo podjetje Acron, v katerem je zaposlena tudi njegova mama Joži Tonin. Kot so pojasnili, bodo uvedli postopek z namenom ugotovitve morebitnih sumov kršitev zakona o integriteti.
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.