Obrambni minister Matej Tonin je danes sporočil, da treh milijonov mask, ki bi iz Španije preko Italije morale prispeti v Slovenijo, nismo dobili, ker je bila Slovenija žrtev prevare. Kaj se je dejansko zgodilo? Bosanski novinar Avdo Avdić je šel po sledeh dogodkov in za Žurnal.info razkril ozadje.
Za prevaro naj bi stal podjetnik Sead Žilo. Posel s Slovenijo naj bi sicer sklenil podjetnik iz Gračanice Emir Begović, ki pa trdi, da je Žilo tudi njega prevaral. Pravi, da se mu več ne javlja na telefon. Tonin je danes sicer sporočil, da je podjetje Global promet, katerega direktor je Emil Begović iz Bosne, obljubilo dostavo treh milijonov mask. Slovenska policija pa je dejala, da so kriminalisti že začeli s predkazenskim postopkom.
Avdiću, novinarju Žurnala, je danes uspelo stopiti v kontakt z Begovićem, ki je potrdil, da je res sodeloval pri poslu z maskami. Pojasnjuje, da je sklenil dogovor s slovenskim podjetjem Labena d.o.o. o dostavi 3,8 milijona mask. Istočasno pa je njegovo podjetje Global promet tudi sklenilo dogovor o dostavi 10 milijonov mask. "Predaja bi se morala zgoditi 28. marca," pojasnjuje Begović.
Begović je od podjetja Labena prejel 300 tisoč evrov. Za podizvajalca je izbral podjetje Windsor Group iz Zavidovića, katerega direktor je Sead Žilo iz Zenice, ki je sicer stari znanec policije, saj je bil že obsojen prevare in utaje. "Na osnovi predračuna sem mu vnaprej plačal 5000 evrov," trdi Begović.
Avdiću je uspelo stopiti v stik tudi z Žilom. "Kakšne maske, zakaj mene vpletate v to. Poiščite sledi, ki bi vodile k meni, denar, ki je bil plačan. Zgodba se je pletla dolgo časa, a nismo sklenili nobenega dogovora," pojasnjuje Žilo.
Je pa Begović Žurnalu poslal predračun, ki mu ga je 17. marca izdalo podjetje Windsor Group d.o.o. Glede na predračun bi moralo podjetje Windsor Global prometu predati 3.688.000 zaščitnih mask. Cena je bila okoli 2,15 milijona evrov. Pred tem pa so izdali še eno fakturo o predaji 354 tisoč zaščitnih mask.
Vsa ta oprema bi morala pristati v Sloveniji preko podjetja Labena, katerega direktor je Borut Čeh. Labena je plačala 300 tisoč evrov glede na osnovni dogovor, ki ga hranijo v uredništvu Žurnala, in je bil podpisan 7. marca letos. Dogovor so podpisali Emir Begović in Borut Čeh. Za opremo bi moralo poskrbeti podjetje Windsor Group, ki ima registriranega samo enega zaposlenega, direktor pa je Sead Žilo, čeprav je Žurnalu zanikal kakršnokoli povezavo.
Je pa Žilo v pogovoru potrdil, da ga je včeraj Begović obvestil, da mu je plačal okoli 200 tisoč evrov za maske. "In bilo mi je rečeno, da moramo maske dostaviti nekam v Slovenijo. Nimam pojma, dejal sem, da me to ne zanima. Denarja nisem dobil," dodaja Žilo. A Begović odgovarja, da je plačilo zjutraj storniral, zato ni dobil denarja.
Odziv podjetja Labena
Slovenska Labena, ki deluje že več kot 20 let, ima svoje izpostave po domala vseh državah bivše Jugoslavije, je z državo sklenila pogodbo za dobavo več kot tri milijona mask. Pogodbo je podpisal Borut Čeh, sicer večkrat nagrajeni slovenski gospodarstvenik. Slovenija sicer Labeni, tako kot je povedal Tonin, ni še nič plačala. V podjetju so po današnjem razkritju o prevari sporočili naslednje: "Eno pošiljko mask bi morali dobiti sinoči. Ker je ni bilo, smo pogodbo razvezali, sredstva naj bi dobili nazaj (še nismo) in že včeraj naročili novo pošiljko. Vse stvari, ki so se glede tega dogajale, smo nemudoma predali organom pregona in obvestili najvišji politični vrh. Ker maske nujno potrebujemo, delamo na novih dobavah, hkrati pa urejamo tudi donacijo 30 respiratorjev iz Kitajske. Z državo smo dogovorjeni, da maske dostavimo (31. marca). Vsekakor pa se v podjetju trudimo, da jih dostavimo čimprej, saj vemo, da jih nujno potrebujemo."
KOMENTARJI (581)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.