Generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je po sestanku direktorjev in vodij oddelkov za varnost podal izjavo za varnost.
Podržaj je v izjavi za javnost povedal: "Dobil sem zagotovila, da je varnostna situacija ustrezna in obvladana. Seveda obstajajo določena varnostna tveganja. Zaradi zadnjih dveh dogodkov so poostrili nadzor nad postopki. Zaenkrat sistemskih sprememb ne potrebujemo." Za ustrezno posodobitev nadzornega sistema bi potrebovali 800.000 evrov, poleg tega še sredstva za vzdrževanje. Tega denarja trenutno nimajo zagotovljenega, je pojasnil.
Napadalca premestili v poseben prostor za izločitev
Glede trenutne varnostne situacije v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob, kjer je kaznjenec Samo Tadin v ponedeljek okoli poldneva z jedilnim nožem napadel pravosodnega policista, je Podržaj povedal, da je nedvomno zaradi tega varnostna situacija v zaporu na Dobu, pa tudi v drugih zaporih, boljša, saj pristojni "bolj pazijo na to, kako se delovne naloge izvajajo". Drugi ukrepi po Podržajevi oceni niso potrebni.
So pa Tadina že danes premestili z Doba v ljubljanski zapor. To so storili, da se ne poglablja stiska tistih, ki so bili tako ali drugače vpleteni v incident. Tako napadenemu, ki je bil že v ponedeljek v večernih urah izpuščen iz bolnišnice, kot drugim vpletenim je bila ponujena tudi psihosocialna pomoč.
Obsojenec, ki je zdaj v posebnem prostoru za izločitev, je uporabljal modem za brezžični internet, ki pa v zaprtem delu zavoda Dob ni dovoljen. Sprožilni element za napad, kot je na novinarski konferenci dejal Podržaj, je bil torej, ko je bil seznanjen, da mu bo računalnik začasno odvzet. Podržaj je ob tem ponovil, da obsojenec ni bil agresiven in tako zavrnil nekatere neuradne informacije. Kljub poročanju nekaterih, da naj bi imel Tadin že prej agresivne izpade, pa je Podržaj dejal, da večjih težav z njim po njegovih navedbah niso imeli, je pa pisal veliko pritožb na najrazličnejše naslove.
Vsak predmet je lahko orožje
Na vprašanje, zakaj imajo zaporniki lahko jedilni pribor, ki je služil zaporniku za napad na pravosodnega policista, je odgovoril: "Jedilni pribori res so lahko sredstvo za napad, a prav tako je to lahko katerikoli predmet, če je uporabljen za namen, ki temu ni namenjen. Hudo orožje je lahko denimo tudi kemični svinčnik."
V primeru napada je že včeraj predstavil prve analize primera, ki so pokazale, da je bila zadeva povečini sicer izvedena korektno, a da ostane dilema v dilemu postopanja, ko je prišlo do položaja, v katerem je bil pravosodni policist s hrbtom obrnjen proti napadalcu. "S hrbtom se ne obrača proti zaprtemu,to je eno osnovnih načel varnega delovanja" je dejal Podržaj in dodal, da je samozaščita prvi in najboljši varnostni ukrep.
Frančišek Verk je dejal, da je prepričan, da pravosodni policist ni pričakoval napada, čeprav je bil tudi ta zapornik znan po tem, da se maščuje policistom, če delajo v smeri zakona.
Pretresena družina
Kot je za 24 UR ZVEČER povedala družina napadenega pravosodnega policista, ki ga je obsojenec, ki prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi kaznivega dejanja umora, včeraj z jedilnim nožem dvakrat zabodel v hrbet in enkrat v sprednjo stran trupa, jih je ta dogodek izjemno pretresel: "Prizadelo nas je, fant ima le dva otroka in družino. To ni enostavno." Ravno minuli teden je družini potarnal, da je preobremenjen.
Med vzroki za utrujenost in izčrpanost paznikov levji delež nosijo nadure. En paznik na Dobu jih je minulo leto oddelal okoli 160, skupaj pa so jih imeli kar 22.000. Je napadalec, ki ima na vesti že 33-letnega viškega policista Igorja Mauserja, zato lahko trikrat zamahnil z jedilnim nožem?
Kot je povedala Manca Kraševec, specializantka urologije, je bila sila, s katero je zamahnil napadalec, najbrž kar velika, saj je ta prišel skozi kožo, a na srečo ne do mišic. "Tukaj ostanejo posledice za družino, če že drugje ne, ampak odgovorni nič ne naredijo, kot da se nič ne zgodi, to ni v redu, to ni pošteno," opozarja njegova družina."
Manca Kraševec je pojasnila, da je napadeni razložil, da je šel v celico k zaporniku, kjer lahko imajo pribor, ta pa ga je nenadoma zabodel z nožem v prsni koš, najprej z zadnje strani in potem še s sprednje.
Lani zabeležili 12 napadov in šest poskusov napadov na pravosodne policiste
Lani so zabeležili 12 napadov in šest poskusov, leto pred tem pa 23 napadov, enaka številka je bila tudi leta 2016, težjih poškodb zaposleni v slovenskih zaporih niso imeli, le lažje.
In ne le napadi, tudi pobegi so zaskrbljujoči. Ob zadnjem dvojnem v Kopru so pravosodni policisti krivili preveliko toleranco zapornikov, slabo organizacijo, pomanjkanje kadrov. Vodstvo je s poročilom interne komisije vrnilo udarec, a da sta subjektivno odgovorna pravosodna policista, so sodelavci družno zavrnili na protestnem shodu.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.