
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) poziva telekomunikacijske operaterje, naj prenehajo z zaračunavanjem neutemeljenih administrativnih stroškov. Da bi bili v pogajanjih z operaterji čimbolj uspešni, na svoji spletni strani zbirajo podpise podpore.
"Naše stališče še vedno ostaja, da bi marsikateri strošek moral biti vključen v stroške poslovanja operaterja in jih ta ne bi smel dodatno zaračunavati, še posebej to velja za priključnino in prenos ali prekinitev naročniškega razmerja," so zapisali.
Izpostavili so tudi nerazumljivo visoke stroške ob spremembi paketa naročniškega razmerja. "Prepričani smo, da je zaračunavanje za spremembo paketa sporno vsaj z dveh vidikov: s tem je bistveno zmanjšana možnost, da bi potrošnik v danem trenutku izbral takšen paket, ki mu (tudi stroškovno) najbolj ustreza, hkrati pa so zneski, ki jih zaračunajo operaterji, pretirani glede na opravljeno storitev. Pri tem pa se sploh nismo vprašali, kako pomembna je skrb za obstoječe naročnike, če jih operater tako samoumevno 'kaznuje'," so zapisali.
Opozorili so, da visoko postavljene cene administrativnih storitev vodijo k k izkrivljanju konkurence in bistveno poslabšujejo položaj potrošnika kot uporabnika telekomunikacijskih storitev.
Pri ostalih stroških (sprememba klicne številke, prepis računa, izdaja razčlenjenega računa in zamenjava kartice SIM) si prizadevajo, da jih operaterji znižajo na raven dejanskih stroškov, ki pri tem nastanejo. Zato tiste, ki se s temi prizadevanji strinjajo, pozivajo, da s svojim podpisom podprejo zahtevo po zmanjšanju stroškov administrativnih storitev, saj lahko podpora uporabnikov predstavlja pomemben del argumentov pri nadaljnjih pogovorih z operaterji, pa tudi z regulatorji trga (Agencija za varstvo konkurence, Agencija za komunikacijska omrežja in storitve, Direktorat za informacijsko družbo, Tržni inšpektorat).
Administrativni stroški lahko izničijo cenovno ugodne pakete
Potrošniki se pri izbiri operaterja in/ali paketa najpogosteje odločamo na podlagi cen storitev, torej, koliko nas bo stala naročnina ali opravljeni klici, poslana sporočila in podobno. Manj pozornosti pa namenjamo ostalim stroškom, kar ni presenetljivo, saj se je treba precej potruditi, da sploh izbrskamo, koliko nas bodo stali. In še to v primeru, da nanje pomislimo, večina namreč o njih ne razmišlja ali ne pomisli, da sploh obstajajo.
"Vabljive ponudbe, s katerimi mamijo telekomunikacijski operaterji, govorijo le o stroških za uporabo storitev. A že ob podpisu pogodbe vas bodo presenetili dodatni stroški, ki lahko dosežejo tudi ceno mesečne naročnine. Njihov seznam je vse daljši, med njimi pa so tudi takšni, ki jih po našem mnenju operaterji zaračunavajo neupravičeno. Kot da to ne bi bilo dovolj, je treba za informacijo o stroških 'globoko' in skrbno brskati po cenikih," so pojasnili na ZPS.

Kaj vse zaračunavajo operaterji?
Priključna taksa
Ob sklenitvi naročniškega razmerja je treba praviloma plačati priključno takso. "Če še razumemo ta strošek 'dobrodošlice' pri fiksnem omrežju, saj gre za fizično priključitev, ki zahteva tudi nekaj dela ustrezno usposobljenega tehnika, pa je precej nenavadno, da ga je treba plačati ob sklenitvi naročniške pogodbe za mobilne storitve," so pojasnili na ZPS.
Prehod k drugemu operaterju
Priključnino plačamo tudi vsakič, ko zamenjamo operaterja. "Plačevanje priključne takse ob vsaki zamenjavi operaterja bistveno vpliva na privlačnost zamenjave in ovira konkurenco na trgu telekomunikacijskih storitev," so zapisali na ZPS.
Sprememba številke
Ponavadi se za zamenjavo številke odločimo le, če je to res nujno. "Na primer, ko se bomo skušali zavarovati pred neželenimi klici, morda celo izsiljevanjem. No, operaterji bodo tovrstno stisko dodatno 'obdavčili', čeprav sama sprememba ne zahteva kakšnega večjega ali zahtevnejšega posega," so pojasnili. Sprememba številke nas stane od 5 do 20 evrov, kar je precej za ne tako zahteven postopek.
Sprememba paketa
Pogosto se za zamenjavo paketa pri istem operaterju odločimo, ker smo prepričani, da bomo tako privarčevali. A na ZPS opozarjajo, da se zelo motimo. "Pri operaterjih mobilnih storitev postalo samoumevno, da ob kakršni koli spremembi naročniškega paketa (tudi, če se odločite za dražjega) zaračunajo od slabih 12 do 20 evrov. Pri nekaterih akcijah v povezavi z nekaterimi naročniškimi paketi lahko za spremembo plačate še več, celo do 40 evrov. Pri tem je treba poudariti, da ti stroški niso povezani z zamenjavo naročniškega paketa, pri kateri bi potrošnik prekinil vezavo," so pojasnili.
Prekinitev naročniškega razmerja
Po mnenju ZPS je najbolj sporna postavka tarifa za prekinitev naročniškega razmerja. "Prenehanje sodelovanja z operaterjem vas bo stalo od 10 do 30,5 evrov! Od članov smo dobili informacijo, da lahko operaterji ta znesek zaračunajo celo, ko naročnik umre, kar jim nikakor ne more biti v čast," so pojasnili.
Prepričani so, da je zaračunavanje teh stroškov povsem neutemeljeno in nepošteno, če potrošnik od pogodbe ne odstopi predčasno, torej ko se je obdobje vezave že izteklo. "V ZPS smo prepričani, da je prekinitev naročniškega razmerja po izteku vezave in potem, ko je potrošnik poravnal vse obveznosti, njegova pravica, ki je operater nikakor ne bi smel omejevati z zaračunavanjem," so še zapisali.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.