Svetovalec za odnose z javnostmi v kabinetu premierja Rok Srakar je po seji vlade navedbe o sporu med predsednikom vlade Janezom Janšo in predsednikom republike Danilom Türkom v zvezi z imenovanjem veleposlanikov označil za pretirane. "Govorjenje o sporu med predsednikom vlade in predsednikom republike, kar se je pojavilo v zadnjih dneh, je pretirano," je dejal. V vladi po njegovih besedah verjamejo, "da gre za zadevo, ki jo je mogoče rešiti z dialogom".
Srakar je tudi ponovil, da je postopek imenovanja veleposlanikov zaupne narave. Zaradi tega na vladi tudi ne morejo komentirati napovedi predsednika republike, da ne bo podpisal odloka o imenovanju novih veleposlanikov.
Nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl pa meni, da je predsednik Türk s svojo odločitvijo "da ne podpre predloga vlade za imenovanje skupine novih veleposlanikov pred državnozborskimi volitvami potegnil pravo potezo, ki lahko takoj in dolgoročno prispeva k umiku slovenske diplomacije iz političnih iger.“ "Kadrovanje v diplomaciji je bilo v mandatu te vlade izrazito strankarsko, politično in ideološko. Po teh merilih so bili v diplomatsko mrežo razpostavljeni na najpomembnejša mesta svetovalcev in namestnikov veleposlanikov skorajda izključno ubogljivi in politično kompatibilni kadri, medtem ko je bila množica izkušenih in uveljavljenih diplomatov potisnjena v zakotne pisarne brez konkretnih zadolžitev in brez perspektive. Preostala jim je edino možnost, da so izražali svoje razpoloženje, občasne proteste in prošnje prek sindikata slovenskih diplomatov ter praviloma ostali neuslišani,“ meni Vajgl.
Spomnimo, Türk je v torek za POPTV napovedal, da zaradi preveč razgrete volilne situacije ne bo podpisal odlokov o imenovanju novih veleposlanikov. Na ministrstvu za zunanje zadeve pa so njegove izjave označili za nenavadne.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.