
V okviru Zavoda RS za varstvo narave poteka projekt z imenom Morski datlji? Ne, hvala!, s katerim želijo povečati ozaveščenost javnosti o načinih varovanja morskih datljev in morskega okolja ter o tem, kako nevarno za zdravje je lahko uživanje teh školjk.
Na zavodu opozarjajo, da je te školjke prepovedano nabirati, posedovati in tudi prodajati. Morski datlji pri nas in pa tudi v drugih sredozemskih državah veljajo za ogroženo in zavarovano živalsko vrsto.
Na zavodu razlagajo, da so morski datlji školjke, ki jih ni mogoče gojiti. Nabirajo jih tako, da razbijajo skale, tudi z eksplozivom. "Nabiralci v trenutku porušijo naravno ravnovesje, ki se je oblikovalo v dolgih stoletjih, saj uničijo bivališča številnih živali in drugih organizmov,“ pravijo na zavodu, kjer dodajajo, da se v morju na ta način zmanjša tudi količina rib. "Obnova uničenega morskega okolja je izredno počasna in dolgotrajna,“ opozarjajo na zavodu.
Za nezakonito ravnanje lahko posameznika poleg policije kaznujeta še carina in inšpekcija. Nezakonito je tudi, če so morski datlji del gostinske ponudbe.
In če vsi ti podatki posameznike ne odvrnejo od uživanja zaščitenih školjk, na zavodu dodajajo, da pretihotapljeni morski datlji lahko povzročijo prebavne težave ali celo zastrupitve. Takšne školjke namreč niso bile zdravstveno pregledane in ni bil opravljen veterinarski nadzor. Morski datlji se po razlagi zavoda prehranjujejo s precejanjem vode, pri čemer v sebi zadržijo tudi morebitne zdravju nevarne snovi.
Za zdravje so lahko nevarni tudi zaradi neustreznega transporta. Po besedah zavoda tihotapci namreč skrivajo plen v dvojnem dnu avtomobilskega prtljažnika, v vratih, v rezervni pnevmatiki in tudi v plastičnih vrečkah.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.